Fotorelacja: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064783956156
Regulamin Tropem Wilczym w DOBROmierzu' 2024
Fotorelacja: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064783956156
Tropem Wilczym w DOBROmierzu
Zapraszamy do Dobromierza w Gminie Kluczewsko-Gminie promującej sport, rekreację i zdrowy styl życia, nie zapominając przy tym o integracji środowiska i przekazywania pamięci historycznej.
Przypominamy o konieczności wcześniejszej rejestracji uczestników naszego biegu. Pamiętajcie, że mamy ograniczona liczbę pakietów startowych, a o ich przyznawaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
REGULAMIN
1. Cel biegu:
1963m (mundurowy),
Kids Run (zawody dla przedszkolaków i najmłodszych adeptów biegu),
400m,
800m,
5 km,
5km (militarny),
10km,
rajd rowerowy.
09.30 – 11:00 – rejestracja, wydawanie pakietów startowych (budynek szkolny),
09:30 – 11:00 – prezentacja wystaw i pokazy okolicznościowe,
11.15 – przygotowanie do startu (plac szkolny),
11:30 – wspólna rozgrzewka (prowadzący członkowie Stowarzyszenia „Morsomaniacy”),
11:30 – Kids Run,
11:35 – Bieg 400m,
11:40 – Bieg 800m,
12.00 – START do biegu rodzinnego 1963m
12:05 – START Nordic Walking,
12.00 – Bieg 5 km i 5 km militarny, 10 km,
13:30 – przybycie na METĘ ostatnich uczestników biegów,
13.00 – Konferencja historyczna:
Prowadzenie Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".
W trakcie konferencji odbędzie się wręczenie pucharów i nagród dla zwycięzców
poszczególnych kategorii wiekowych.
W biegu mogą uczestniczyć osoby, które w dniu zawodów mają ukończone 18 lat, przedstawią aktualnego zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do udziału
w zawodach lub złożą własnoręczny podpis pod oświadczeniem o zdolności do udziału
w w/w zawodach oraz przyjęciu pełnego ryzyka i konsekwencji udziału na własną odpowiedzialność.
*W biegu mogą również uczestniczyć osoby niepełnoletnie,
za okazaniem pozwolenia od rodziców.
Podpisanie zgłoszenia do zawodów i pobranie numeru startowego jest równoznaczne z akceptacją regulaminu biegu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych dla potrzeb wewnętrznych organizatora, a także wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku startującego w materiałach informacyjnych i reklamowych imprezy.
*Wszyscy uczestnicy składają pisemne oświadczenie COViD.
Uczestnicy biorą na siebie odpowiedzialność za indywidualne ubezpieczenie NNW i nie będą wnosić roszczeń wobec Organizatorów o żadne zadośćuczynienie za ewentualny uraz lub uszczerbek na zdrowiu podczas biegu.
*opłata dotyczy wszystkich biegów
Wpisowe można wpłacić na konto Organizatora:
Ludowy Uczniowski Klub Sportowy "Start" Dobromierz
29-120 Kluczewsko
Numer konta: 36 85250002 0031 0300 5438 0001
tytułem: bieg Tropem Wilczym w Dobromierzu
lub gotówką w dniu zawodów podczas rejestracji.
więcej na:
https://www.facebook.com/Tropem-Wilczym-w-Dobromierzu-981014278721290
Zapraszamy do Gminy Kluczewsko - Gminy wspierającą sport, rekreację i zdrowy styl życia!
/-/ Organizatorzy
Oświadczenia.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu wczorajszym obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝, którego tradycyjnie najważniejszym punktem na ziemi włoszczowskiej jest bieg Tropem Wilczym, organizowany w miejscowości Dobromierz. To tutaj co roku społeczność poprzez bieg oddaje hołd tym, którzy wychodząc z domu, niejednokrotnie do dnia dzisiejszego do niego nie wrócili. Mowa tu o żołnierzach niezłomnych, którzy walczyli do końca, do końca swoich dni. Przez wiele lat zapomniano o nich jako o żołnierzach. Przedstawiano jako bandytów i szykanowano ich rodziny. W tym jednym dniu w roku cała Polska integruje się razem w działaniu i biegnie dla nich i dla pamięci o nich. Historia tego biegu sięga roku 2011. Co prawda jego charakter był wtedy bardziej kameralny, bo liczba osób biorących udział wynosiła niewiele ponad 50. Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski i jest stałym wydarzeniem, które z roku na rok rośnie w siłę, a liczba uczestników w roku bieżącym wynosiła ok. 75 tys. osób, zaś jego organizacja miała miejsce w 370 miejscowościach.
Wczoraj miałem zaszczyt gościć w czasie ósmej edycji biegu właśnie w Dobromierzu i to, co zwróciło moją szczególną uwagę, to widok wielu rodzin biorących udział w tym wydarzeniu, a także fakt, że całe rodziny organizowały to przedsięwzięcie. Wspólne działanie w jednym celu. Nikt tam nie pytał, kim jesteś, nie budował hierarchicznej ściany. Od rejestracji do biegu każdy uczestnik czuł się mile widzianym gościem. Zapewne wpływ na to ma także sama nazwa miejscowości, która zobowiązuje do dobroci - Dobromierz. Jeśli tak, to miejsca na uczczenie dnia 1 marca poprzez bieg Tropem Wilczym gmina Kluczewsko nie mogła wybrać lepszego.
Gospodarzem tego wydarzenia jak zawsze jest dyrektor Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego pan Rober Dzierzgwa. To z jego inicjatywy przyjmują zaproszenie nie tylko mieszkańcy powiatu włoszczowskiego, ale i stowarzyszenia patriotyczne z całej Polski. Wszyscy w tym szczególnym dniu pojawiają się na biegu, aby jak jeden mąż okazać wsparcie jego idei. Ile dobrego przynosi ten bieg, wie tylko ten, kto chociaż raz wziął w nim udział. Ten bieg to nie tylko oddanie hołdu żołnierzom wyklętym, ale także lekcja historii dla nas wszystkich. Dziękuję bardzo.
Klasyfikacja Tropem Wilczym w Dobromierzu
Bieg Rodzinny 1963m. (Kobiety)
Bieg Rodzinny 1963m. (Mężczyźni)
Klasyfikacja Nordic Walking 1963m. (Kobiety)
Klasyfikacja Nordic Walking 1963m. (Mężczyźni)
Bieg na 400 m (Dziewczęta)
Bieg na 400 m (Chłopcy)
Bieg na 800 m (Dziewczęta)
Bieg na 800 m (Chłopcy)
Bieg militarny 5 km (Kobiety)
Bieg militarny 5 km (Mężczyźni)
Bieg na 5 km (Kobiety)
Bieg na 5 km (Mężczyzn)
Bieg na 10 km (Kobiety)
Bieg na 10 km (Mężczyźni)
Ponad 300 osób pobiegło Tropem Wilczym w Dobromierzu. O godzinie 12 wystartował bieg rodzinny na odcinku 2 kilometrów. Pół godziny później uczestnicy pobiegli na 400 i 800 metrów, natomiast o godzinie 13 uczestnicy zmierzyli się na trasie 5 i 10 kilometrów.
Jak mówi współorganizator imprezy Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła", bieg w Dobromierzu gromadzi wielu uczestników z naszego regionu oraz województw ościennych. W tym roku przyjechali między innymi żołnierze ze Zgierza, ekipa w barwach 27. Pułku Ułanów z Warszawy, ale także dzieci z domu dziecka we Włoszczowie.
- Dobromierz to wioska na skraju województwa świętokrzyskiego z niesamowitą historią okolicy. Chętnie tu przyjeżdżamy i wspominamy tych, którzy walczyli o to, żebyśmy mogli sobie chociażby pobiegać - mówi Dionizy Krawczyński.
Uczestnicy biegu bardzo chwalą sobie tego typu inicjatywy. Jak mówią, sportowa rywalizacja jest dobrym sposobem by osoby nie interesujące się historią poznały bohaterskie losy polskich żołnierzy Armii Krajowej i ich walkę z sowietyzacją kraju.
- Takie masowe imprezy przypominają ludziom o naszej historii. Tu na miejscu można wielu rzeczy się dowiedzieć, dopytać. Im więcej akcji łączących historię ze sportem, tym lepiej - mówią uczestnicy.
Wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski otwierając dzisiejszy bieg podkreślał, że jest on ciekawą, a przez to skuteczną formą przekazywania wiedzy o przeszłości naszego kraju. Zwłaszcza w kontekście wieloletnich prób władz komunistycznych zamazania bohaterskiej historii polskich żołnierzy.
W biegu uczestniczył Rafał Pałka, wójt gminy Kluczewsko. Zaznaczył, że choć jest to dopiero drugi Bieg Tropem Wilczym organizowany w Dobromierzu, to region kultywuje pamięć o żołnierzach wyklętych od wielu lat. Między innymi lokalna szkoła podstawowa została nazwana imieniem Majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego.
Oprócz biegu w Dobromierzu przygotowano szereg dodatkowych atrakcji. Między innymi pokaz udzielania pierwszej pomocy, czy prezentacja uzbrojenia i pojazdów militarnych. Po biegu każdy z uczestników otrzymał medal oraz żołnierski poczęstunek.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym
Dobromierz. 03.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Foto: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-82714
Video: https://youtu.be/3cTMBMmg4h0
W minioną niedzielę Szkoła Podstawowa im. Majora Henryka Dobrzańskiego w Dobromierzu wspólnie z Gminą Kluczewsko i Stowarzyszeniem Libera ResPublica z Końskich zorganizowała Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym". Impreza ta była częścią ogólnopolskiego wydarzenia biegowego o tej samej nazwie. W tym roku bieg odbywał się w 333 miastach w Polsce i 8 za granicą. Biegom towarzyszyły wydarzenia okolicznościowe takie jak wystawy, rekonstrukcje czy też opowieści o Żołnierzach Wyklętych. Celem tych wydarzeń było przypomnienie i popularyzacja idei, o które walczyli Żołnierze Niezłomni. Start i meta Dobromierskiego biegu usytuowane były na terenie placu szkolnego. W imprezie wzięło łącznie udział ponad 130 osób. Start poprzedził krótki rys historyczny poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. Następnie biegacze ubrani w koszulki upamiętniające postacie Żołnierzy Wyklętych ruszyli na nietypową trasę o długości 1963 metrów – dystans wybrany nieprzypadkowo, gdyż symbolizujący datę śmierci ostatniego z Niezłomnych, Józefa Franczaka (ps. „Lalek”), zamordowanego przez funkcjonariuszy bezpieki 21 października 1963 roku.
Po tym kulminacyjnym punkcie dnia odbyły się jeszcze biegi dla najmłodszych na dystansach 400 i 800 metrów oraz dla starszych na 5 i 10 kilometrów. Prowadzona była także klasyfikacja nordic walking. Na mecie na każdego biegacza czekały okolicznościowe medale, gorąca grochówka i drobne upominki.
Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Kluczewsko Pan Rafał Pałka. Partnerami także byli:
- Strzelnica Łódzka
- LUKS „Start” Dobromierz
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kielce,
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”,
- Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala z
Poświętnego,
- Gminny Klub Sportowy Kluczewsko,
- Komunalny Usługowy Zakład Gospodarczy w Kluczewsku,
- Firma Budowlano- Handlowa Daniel Łęcki z Kolonii Pilczycy
- Metal-Dom Artur Zasobnik z Przedborza,
- PHU „RENMAX” Renata Dzierzgwa z Przedborza,
- Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach
- Sklep Spożywczo- Przemysłowy "GROSIK" Mirosław Łuczyński,
- Gminny Ośrodek Zdrowia w Kluczewsku.
Podczas uroczystości Stowarzyszenie Libera ResPublika z Końskich wraz z SRH "Jodła" prowadziło kwestę na poszukiwania i ekshumacje żołnierzy Wyklętych między innymi w Zagórsku k/ Kielc.
Nad bezpieczeństwem naszych biegaczy czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie oraz Ułani: Bogdan Krajewski i Sławomir Sztyler, którzy do wspólnej służby zaprosili Atosa i Dobosza. Warto także nadmienić, że dla Dobosza była to pierwsza służba na Ziemi Kluczewskiej. Konie spisały się wspaniale
i wzbudziły ogromną sympatię. Opiekę medyczną w tym dniu dostarczała pielęgniarka – Pani Elżbieta Kotlińska, natomiast oprawę muzyczną zapewnił absolwent szkoły Bartłomiej Ruszczyk. Cieszymy się bardzo z faktu, iż mimo różnych priorytetów, wspólnie udało się nam zorganizować wspaniałą imprezę nie tylko dla naszych uczniów. Bieg miał bowiem charakter wielopokoleniowy. Było pięknie, wzruszająco i radośnie. Pragniemy serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Mjr. "Hubala" za udzieloną pomoc. Ku chwale Kawalerii! Dziękujemy także Właścicielom Stajni Rączki za użyczenie Atosa i wsparcie logistyczne.
Cieszą nas pozytywne uwagi, zadowolenie z pokonania trasy, która na pewnych odcinkach była wymagająca, taka żołnierska, ale zarazem do pokonania, dla tych najmłodszych i tych trochę starszych.
Obecność wielu osób, startujących i towarzyszących biegaczom, identyfikujących się z ideą Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i atmosfera panująca tego niedzielnego popołudnia jest dla nas organizatorów wielką satysfakcją i podziękowaniem za trud jaki włożyliśmy w przygotowanie i przeprowadzenie biegu oraz mobilizuje do podjęcia starań, by za rok ponownie spotkać się podczas kolejnej edycji Biegu Tropem Wilczym w Dobromierzu.
Klasyfikacja zwycięzców poszczególnych biegów:
A/ Bieg Rodzinny (1963):
1. Sławomir Lipiński
2. Jakub Skórnicki
3. Kacper Zapalski
B/ Nordic Walking:
1. Wioleta Wrzeszcz
2. Zuzanna Gaj
3. Magdalena Ciszewska
C/ Bieg na dystansie 400m.:
1. Dominik Pierzyna
2. Emilia Depta
3. Piotr Pomykała
D/ Bieg na dystansie 800m.:
1. Antoni Mikołajczyk
2. Dawid Dziedzic
3. Kacper Nowak
E/ Bieg na dystansie 5000m. (K):
1. Oliwia Tatar
2. Milena Bąk
3. Agnieszka Wytrych
E/ Bieg na dystansie 5000m. (M):
1. Sebastian Olczyk
2. Łukasz Oduliński
3. Mariusz Wrzeszcz
E/ Bieg na dystansie 10000m. (M):
1. Krzysztof Lipiński
2. Karol Lipiński
3. Rafał Borciuch
E/ Bieg na dystansie 10000m. (K):
1. Anna Dzierzgwa
Godnym podkreślenia jest fakt, iż jak zwykle Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, mimo trudów organizacyjnych, także pobiegli w Biegu Rodzinnym oraz w biegu na dystansie 5000 metrów. Dodamy, że nie zabrakło nas w klasyfikacji nordic walking. Cieszymy się ogromnie, że dzięki współpracy z instytucjami pozaszkolnymi udało się nam zorganizować tak wspaniałe wydarzenie. Oczywiście dodamy, że wydarzenie, które zapoczątkowało nową modę w Dobromierzu .... modę na bieganie :-) Daliśmy radę i pokazaliśmy, że Razem Łatwiej :-)
Organizatorzy