16 listopada 2024 r. był międzynarodowym Dniem Tolerancji. W związku z tym w ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbył się cykl zajęć i aktywności poświęconych tej tematyce. Uczniowie z radością i entuzjazmem rozmawiali, malowali, bawili się i uczyli czym jest tolerancja, jak można pomagać w szerzeniu tolerancji i akceptacji drugiego człowieka.
W prostych słowach - tolerancja polega na akceptowaniu inności drugiej osoby. To też poszanowanie odmienności innych, ich wyglądu, sposobu mówienia, niepełnosprawności, poglądów, wyznań, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Tolerancja to cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności, odrzucanie niesprawiedliwych i krzywdzących stereotypów.
Dziękujemy naszym uczniom za niesamowite zaangażowanie!
Wychowawcy
Obchody 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej gminie, jak co roku były bardzo uroczyste. Rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. św. Wawrzyńca, po której wszyscy uczestnicy tj. władze gminne, przedstawiciele szkół, instytucji, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy prowadzeni przez Gminną Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP w Dobromierzu i poczty sztandarowe przeszli pod Pomnik ku czci poległych w II wojnie światowej, by oddać hołd, składając wieńce i znicze.
W godzinach popołudniowych w budynku Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w Dobromierzu odbyła się z tej okazji uroczysta akademia z udziałem władz gminnych tj. wójta p. Rafała Pałki, sekretarz p. Bożeny Nowak, skarbnik p. Justyny Bugały- Piotrowskiej, radnych naszej gminy, przedstawiciela władz powiatowych p. Rafała Pacanowskiego i wizytatora Kuratorium Oświaty w Kielcach p. Sławomira Krzysztofika. Licznie przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas ósmej, siódmej, piątej i czwartej pod kierunkiem pań Iwony Niewęgłowskiej, Edyty Delczyk- Waseli i Teresy Tańskiej.
W atmosferze idei wolnościowych młodzież wykonała piękny taniec z flagami, znane od pokoleń pieśni patriotyczne jak i współczesne piosenki o tej tematyce. Nie zabrakło wśród nich m.in. Marszu Pierwszej Brygady, Piechoty, O mój rozmarynie czy utworów Bały krzyż, Miejcie nadzieję. Śpiewom patriotycznym towarzyszyła recytacja wierszy wybitnych polskich poetów jak A. Mickiewicz, C.K. Norwid, A. Asnyk, L. Staff. Podczas akademii wybrzmiały również słowa marszałka Józefa Piłsudskiego uczące szacunku i miłości do ojczyzny Ten, kto nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawa do przyszłości.
Kolejnym punktem programu był koncert Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Dobromierzu pod batutą Wojciecha Stojka. Była to prawdziwa uczta duchowa dla widzów, gdyż z towarzyszeniem orkiestry kilka pieśni i piosenek wykonała wokalistka Agnieszka Wytrych. Zaśpiewała m.in. „Rozkwitały pąki białych róż”, „ O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku”. Każdy wykonany przez orkiestrę utwór poprzedzony był krótką historią jego powstania zaprezentowaną przez prowadzących tę część programu artystycznego p. Justynę Bugałę Piotrowską - skarbnika Gminy Kluczewsko oraz p. Roberta Dzierzgwę- dyrektora Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Dobromierzu. Zachwyt i uznanie dla wykonawców publiczność wyraziła gromkimi brawami.
Te uroczyste obchody Święta Niepodległości nie tylko przybliżyły mieszkańcom atmosferę tamtych lat, ale też uświadomiły jak ważna jest troska o polską historię i tradycję oraz to, że wolność i niepodległość to wartości szczególne, które należy pielęgnować i doceniać każdego dnia.
Edyta Delczyk- Wasela
W ostatnią niedzielę października odbyło się ogromne wydarzenie historyczne upamiętniające wydarzenia z czasów wojny. 80 lat temu w miejscowości Chotów w powiecie włoszczowskim rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich II wojny światowej. Z tej okazji jak co roku uczczono pamięć walczących i pomordowanych przed symbolicznym pomnikiem poświęconym uczestnikom tych wydarzeń upamiętniających zwycięstwo żołnierzy Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.
Początek uroczystości rozpoczął się na cmentarzu w Olesznie, gdzie spoczywa 7 partyzantów. Były przemówienia, składano wiązanki na pamięć poległym i pomordowanym ofiarom wojennym. Następnie odbyła się msza w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Olesznie. Kolejnym punktem programu było spotkanie się całej społeczności Chotowa i okolic, zaproszonych gości, władz powiatu i gminy, kombatantów, żołnierzy, mieszkańców pod pomnikiem w Chotowie. Uczestnicy odśpiewali hymn, złożyli wiązanki. Mieli okazję wysłuchać ciekawych informacji dotyczących wydarzeń sprzed wielu, wielu lat. Ciekawym punktem programu była rekonstrukcja bitwy pod Chotowem, która rozegrała się 30 października 1944 roku. W walkach pod Chotowem brało udział 300 żołnierzy AK. Okupanci natomiast wysłali naprzeciw nim siły liczące ponad 4 tys. żołnierzy. Mimo przewagi wroga oddział pod dowództwem E. Kaszyńskiego „Nurta” odniósł zwycięstwo. Rekonstrukcję zorganizowało i przeprowadziło stowarzyszenie „Jodła” pod kierownictwem Dionizego Krawczyńskiego z udziałem jego kolegów, przyjaciół, znajomych. W tych uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele naszej szkoły pod opieką pani Wiolety Wrzeszcz i pana Marcina Nowaka, który także obsługiwał sprzęt nagłaśniający.
Takie wydarzenia są ważnym elementem budowania tożsamości lokalnej społeczności. Jako obywatele sąsiedzi łączymy się ze społecznością lokalną w celu wspólnego świętowania, wymiany doświadczeń, wpajania młodemu pokoleniu, że pamięć i hołd oddawany bohaterom umacnia nas jako ludzi, patriotów, rozwija w kolejnych pokoleniach odpowiednie postawy obywatelskie.
Wioleta Wrzeszcz
Marcin Nowak
Pamięć o naszych przodkach i o ich dokonaniach dla potomnych jest naszą powinnością. Rokrocznie społeczność szkolna w Dobromierzu oddaje hołd tym, którzy odeszli.
W dniu 31 października odbył się uroczysty apel z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznych. Został on przygotowany przez gromadę zuchową „Bystre oczy” oraz harcerzy z drużyny wędrownej „Bukowa brać”. Uczniowie oddali hołd Patronowi Szkoły majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu pseudonim”Hubal” oraz żołnierzom z jego Oddziału. Następnie przywołali do pamięci zmarłych pracowników i nauczycieli naszego zespołu, a w szczególności Nauczycieli Tajnego Nauczania- pana Kazimierza Młynarczyka, byłego kierownika szkoły oraz polonistkę panią Marię Wąsikiewicz . Dzieci otoczyły pamięcią wszystkich znanych i nieznanych żołnierzy, którzy oddali swe życie w obronie ojczyzny. Wdzięcznym wspomnieniem zuchy objęły wszystkich zmarłych uczniów, którzy uczęszczali do naszej szkoły oraz zmarłych z naszych rodzin.
Cała społeczność szkolna zgromadzona w sali gimnastycznej minutą ciszy oddała hołd wszystkim, którzy odeszli do wieczności. Po zakończeniu montażu słowno- muzycznego delegacje samorządu uczniowskiego, zuchów i harcerzy udały się na zewnątrz szkoły. Na frontalnej ścianie budynku jest wmurowana pamiątkowa tablica ufundowana przez społeczność szkolną i mieszkańców Dobromierza, poświęcona panu Kazimierzowi Młynarczykowi. W tym roku minęło już 50 lat od tego wydarzenia. Za krzewienie polskości wśród uczniów w czasie II wojny światowej został on aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Przeżył, ale niedługo po zakończeniu wojny zmarł z powodu wycieńczenia i chorób. Przedstawiciele szkoły zapalili znicze i oddali hołd panu Młynarczykowi.
W dalszej części apelu głos zabrał Dyrektor Szkoły pan Robert Dzierzgwa. Podziękował zuchom i harcerzom za przygotowany apel i podkreślił to, aby Święta obchodzone 1 i 2 listopada były dla nas wszystkich czasem refleksji i zadumy. Poprosił, by każdy z uczniów pochylił się choć przez chwilę nad własnym życiem i zauważył, że najważniejsze jest to, by czynić dobro wokół siebie. Pan Dyrektor zaapelował, by w szczególności być dobrym na co dzień dla kolegów i koleżanek w swoim najbliższym otoczeniu. Skierował również prośbę, aby światełko pamięci pojawiło się na tych grobach, gdzie może nikt lampki nie zapali.
Na koniec ks. proboszcz Stanisław Stańczyk wspomniał o tym, jak ważna jest pamięć o naszej historii i o tych, którzy kształtowali polskość. Podkreślił również, by dzieci i młodzież kierowali się w życiu szlachetnością i dobrem. Polecił także wszystkich zmarłych w modlitwie.
Pamięć, powaga, zaduma i modlitwa niech towarzyszą nam w tych dniach. Należy pamiętać o godnym zachowaniu się na cmentarzach i w miejscach pamięci narodowej.
Opiekunka gromady zuchowej i drużyny harcerskiej -Beata Zięba