Październik 2019


30.10.2019

Ślubuję Ci Szkoło...

 

Wielkie wydarzenie miało miejsce we wtorek 29 października 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. "Hubal" w Dobromierzu. Mowa tu o niezwykłej uroczystości z udziałem najmłodszych uczniów naszej Szkoły czyli o ŚLUBOWANIU KLASY PIERWSZEJ. Pierwszaki dostąpili zaszczytu pasowania na prawowitych uczniów Szkoły w obecności Rodziców, Pana Dyrektora, Wychowawcy, Grona Pedagogicznego i całej społeczności uczniowskiej dobromierskiej szkoły. Uroczystość rozpoczęła się polonezem, do którego poprowadzili ich starsi koledzy z klasy ósmej. Następnie pierwszaki zaprezentowały część artystyczną, gdzie pokazały swoje umiejętności muzyczne i recytatorskie. Należy dodać, że klasa I posiada również dużą wiedzę na temat swojej Ojczyzny, Szkoły i Patrona. Gromkie brawa ze strony zebranych były dowodem na to, że wszyscy z uznaniem przyjęli popisy małych aktorów. Ale punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie ślubowania w obecności Dyrektora na Sztandar Szkoły. Dzieci z wielkim przejęciem i wystawionym do Sztandaru paluszkiem głośno i dobitnie wypowiedziały to magiczne słowo: Ślubuję! Zwieńczeniem całej uroczystości było pasowanie ich wielkim ołówkiem przez Pana Dyrektora na uczniów tej Szkoły. Dzieci otrzymały legitymację szkolną, pamiątkowe dyplomy, birety oraz słodki upominek od rodziców. Dziękujemy Rodzicom za pomoc, okazaną życzliwość oraz poczęstunek dla pierwszaków.
Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i aby okres pobytu w naszej szkole był zawsze tak radosny jak dzień Ślubowania.

Małgorzata Chlebosz

26.10.2019

Szkoła Pamięta

 

W dniu dzisiejszym przy pomniku w miejscowości Biały Ług w Gminie Słupia Konecka miały miejsce uroczystości związane z 75 rocznicą bitwy w okolicach tej miejscowości.

Do bitwy pod Białym Ługiem doszło dokładnie 27 października 1944 roku. W tym miejscu starły się oddziały „cichociemnego” por. Adolfa Pilcha „Doliny” z obławą niemiecką. W wyniku walk zginęli zarówno Polscy, jak i Niemieccy żołnierze. Od lat w gminie Słupia (Konecka) wspomina się tę potyczkę.

Przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych w bitwie odprawiono uroczystą mszę świętą, Następnie od godziny miały miejsce uroczystości patriotyczne. Zaprezentowało się między innymi Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Jodła. Miejsce bitwy odwiedziła młodzież szkolna z Wólki, Pilczycy i z Dobromierza, która na miejsce dojechała rowerami pokonując łącznie 50 kilometrów.

Hołd poległym oddały liczne poczty sztandarowe i delegacje różnych jednostek. Odwiedzono także grób znajdujący się nieopodal w lesie, w którym spoczywają żołnierze AK polegli w bitwie.

Robert Dzierzgwa

23.10.2019

"Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

 

W dniu dzisiejszym, na stadionie MOSiR we Włoszczowie, odbył się Finał Powiatowy XX Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" w kategorii U-12 chłopców. Celem rozgrywek jest promowanie piłki nożnej wśród dzieci, zasad Fair Play oraz programu Respect, wychowanie przez sport, kształtowanie zdrowego stylu życia i aktywizacja lokalnych środowisk sportowych.
Do sportowej rywalizacji o prawo gry w Finale Wojewódzkim przystąpiło 11 drużyn chłopców, które rywalizowały ze sobą w trzech grupach. Nasi młodzi zawodnicy zajęli drugie miejsce w swojej grupie i ostatecznie zostali sklasyfikowani na V pozycji w całym Turnieju.


Reprezentacja chłopców: Dominik Pierzyna (k), Patryk Futerski, Jan Jakubowski, Mateusz Jedynak, Maciej Jóźwik, Szymon Kłudziak, Dawid Kusa, Krzysztof Pawlik, Piotr Pomykała, Mateusz Staszczyk.

Sebastian Olczyk

 

22.10.2019

Bezpieczeństwo na piątkę

 

W dniu dzisiejszym, w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie, odbyła się XIII Edycja Olimpiady „Bezpieczeństwo na Piątkę”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas piątych szkół podstawowych. Do udziału w konkursie na szczeblu powiatowym zgłosiło się 8 szkół podstawowych z: Włoszczowy, Dobromierza, Konieczna, Czarncy, Bukowy, Mieczyna, Moskorzewa oraz Bebelna).

Każdą z placówek reprezentowało trzech uczniów. Naszą szkołę reprezentowali Emilia Miszczak, Filip Ruszczyk oraz Mateusz Jedynak.
Konkurs składał się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy rozgrywek rozwiązywali test z wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwie własnym, natomiast w części praktycznej młodzież udzielała pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, oraz zmagała się z rowerowym torem przeszkód. Ocenie podlegały również prace plastyczne w myśl tegorocznego hasła przewodniego pt. „100 – lecie Polskiej Policji - zawsze na straży bezpieczeństwa.


Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Miejsce I – Szkoła Podstawowa nr 1 we Włoszczowie
Miejsce II – Szkoła Podstawowa w Dobromierzu
Miejsce III – Szkoła Podstawowa w Bebelnie .


Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy.

Marcin Jajko

21.10.2019

PRZEDSZKOLAKI W BIBLIOTECE


Bibliotekę Szkolną odwiedzili najmłodsi uczniowie naszej szkoły- I i II grupa przedszkola wraz ze swoimi wychowawczyniami, Panią Moniką i Panią Ulą. Przedszkolaki zapoznały się z bibliotekarką, pomieszczeniami należącymi do biblioteki oraz kącikiem książkowym, przeznaczonym dla najmłodszych czytelników. Po krótkiej pogadance na temat poszanowania książek przez czytelników, każdy mógł wypożyczyć sobie wybraną książeczkę. Po przeczytaniu książek przez rodziców, dziadków lub starsze rodzeństwo, będą mogły wymienić je na inne.
Zdaniem psychologów czytanie dziecku dla przyjemności 20 minut dziennie jest mądrym sposobem spędzenia czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.


Edyta Szymczyk

19.10.2019

III Turniej Piłki Siatkowej Pamięci Majora „Hubala”

 

19 października zagrali ze sobą siatkarze w Dobromierskiej Szkole, wspominając sportową sylwetkę majora Henryka Dobrzańskiego PS. „Hubal”. To już tradycja, która na dobre zadomowiła się w harmonogramie imprez organizowanych przez Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Start” Dobromierz.

W bieżącej edycji zagrały 4 drużyny, z których trzy z nich mają ścisły związek z postacią legendarnego Dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. Szkoły w Kłucku i Dobromierza noszą imię Majora, natomiast tereny Opoczna były miejscami stacjonowania i organizacji Oddziału.

Miła atmosfera, sportowa rywalizacja tocząca się w ramach zasad fair play tak można określić sobotni turniej. Współpartnerami turnieju byli: Zespół Przedszkolno – Szkolny w Dobromierzu, Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Gaik” z Niedośpielina oraz Przedborski Park Krajobrazowy, dzięki czemu zorganizowano dla zawodników gorący posiłek oraz przekazano nagrody. Poniżej przedstawiamy wyniki toczącej się rywalizacji:

 

Wyniki rozgrywek:
Żelazny Volley Opoczno - LZS Kobiele Wielkie 2:0 (25:19, 25:19)
TEAM Kłucko - LUKS Start Dobromierz 0:2 (25:21, 25:23)
Żelazny Volley Opoczno – LUKS Start Dobromierz 2:0 (25:11, 25:13)
LZS Kobiele Wielkie – TEAM Kłucko 2:0 (25:18, 25:18)
Żelazny Volley Opoczno – TEAM Kłucko 2:0 (25:19, 26:24)
LUKS Start Dobromierz - LZS Kobiele Wielkie 0:2 (22:25, 15:25)

 

Klasyfikacja Końcowa:
1. Żelazny Volley Opoczno
2. LZS Kobiele Wielkie
3. TEAM Kłucko
4. LUKS Start Dobromierz

Najlepsi zawodnicy:
MVP: Łukasz Krajewski (Żelazny Volley Opoczno)
Atakujący: Piotr Ogrodnik (Start Dobromierz)
Libero: Radosław Pakuła (Start Dobromierz)
Rozgrywający: Rafał Skoczylas (Żelazny Volley Opoczno)
Przyjmujący: Kacper Nowak (LZS Kobiele Wielkie)
Środkowy: Szymon Skroś (Żelazny Volley Opoczno)
Zagrywający: Rafał Zieliński (TEAM Kłucko)

Drużyny zostały uhonorowane dyplomami, pucharami oraz albumami. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe długopisy, a najlepsi zawodnicy na pozycjach oficjalne kubki z nadrukiem oraz mapy Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Dziękujemy wszystkim za przyjazd i udział oraz zapraszamy w przyszłym roku na kolejną edycję turnieju.

Maria Chrzanowska

18.10.2018

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

 

W dniu dzisiejszym na Orliku we Włoszczowie odbył się Finał Powiatowy XX Turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" w kategorii U-12 dziewcząt. Celem rozgrywek jest promowanie piłki nożnej wśród dzieci, zasad Fair Play oraz programu Respect, wychowanie przez sport, kształtowanie zdrowego stylu życia i aktywizacja lokalnych środowisk sportowych.

 

Do sportowej rywalizacji o prawo gry w Finale Wojewódzkim przystąpiły 4 drużyny dziewcząt: SP Konieczno, SP Komorniki, SP Chlewice i SP Dobromierz. Zawody rozgrywane były systemem "każdy z każdym". Nasze dziewczęta zajęły III miejsce.

 

Reprezentacja dziewcząt: Barbara Szymczyk (k), Emilia Depta, Amelia Banaszczyk, Natalia Jakubowska, Natalia Mikołajczyk, Emilia Miszczak, Aneta Polaczek, Sylwia Świercz, Julia Wolniewicz, Natalia Zalewska.

 

Wyniki spotkań:
SP Dobromierz -SP Komorniki 2:2 (Szymczyk B. x2)
SP Dobromierz -SP Chlewice 0:3
SP Dobromierz -SP Konieczno 0:1

 

Tabela końcowa:
1. SP Chlewice (awans do Finału Woj.)
2. SP Konieczno
3. SP Dobromierz
4. SP Komorniki

 

Sebastian Olczyk

16.10.2019

Rekord w Pierwszej Pomocy pobity!


W dniu 16 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować". Program ten prowadzony jest przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku. W połowie października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku organizowane jest Bicie Rekordu w Pierwszej Pomocy. Celem tej akcji jest wspólne promowanie nauki pierwszej pomocy w całej Polsce. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą.

Marcin Jajko

Sebastian Olczyk

14.10.2019

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

Wyrażam wdzięczność, szacunek i uznanie wszystkim Wychowawcom, pracującym Nauczycielom oraz emerytowanym Nauczycielom za  pracę, pasję, oddanie i rzetelne wykonywanie powierzonych zadań. Dzięki Państwa wiedzy, umiejętnościom i serdeczności, jaką otaczacie dzieci i młodzież, stają się Oni wartościowymi ludźmi otwartymi na świat i drugiego człowieka.

 

Realizacja zadań szkoły nie byłaby możliwa bez udziału Pracowników niepedagogicznych. Dzisiaj za Państwa codzienny trud także serdecznie dziękuję.

 

Jeszcze raz wszystkim Państwu życzę radości z efektów podejmowanych przedsięwzięć, entuzjazmu w dążeniu do wytyczonych celów, satysfakcji z sukcesów oraz wiele zdrowia i osobistego szczęścia.

Dyrektor

11.10.2019

Wielkie święto w Kłucku! Szkoła ma sto lat! I imię Hubala!

 

W miejscowości Kłucko w gminie Radoszyce takiego święta jeszcze nie było. Miejscowa szkoła w piątek obchodziła swoje stulecie, nadano jej imię majora Hubala, uroczyście wręczono sztandar, a przy okazji miało miejsce także bierzmowanie młodzieży z parafii św. Faustyny Kowalskiej.

Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta, na której dokonano także poświęcenia nowego sztandaru szkoły. Potem wszyscy uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy przez burmistrza gminy Radoszyce Michała Pękalę, wizytator z Kuratorium Oświaty Renatę Jędrzejewską oraz córkę Bronisława i Heleny Król – byłych nauczycieli placówki, którzy służyli w oddziałach Hubala. Poświęcenia tablicy dokonał kielecki biskup pomocniczy Andrzej Kaleta.

W tej podniosłej uroczystości wzięli także udział nasi uczniowie wraz ze Sztandarem Naszej Szkoły. Dziękujemy za zaproszenie organizatorom i życzymy całej społeczności szkolnej samych sukcesów i wytrwałości w byciu coraz lepszym. Wierzymy, że wybór Majora Dobrzańskiego na Patrona Szkoły będzie także zobowiązaniem do kultywacji najważniejszych wartościach jakie wyznawał „Hubal”.

Symboliczną ciekawostką jest fakt, że w już stuletniej Szkole Podstawowej im. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kłucku uczy się dokładnie 101 dzieci.

Robert Dzierzgwa

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

04.10.2019

Projekt „W drodze do wolności”

 

W dniu dzisiejszym, w ramach tego projektu, w Naszej Szkole odbyła się inaugurująca konferencja adresowana do nauczycieli i uczniów klas ósmych szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego.

 

Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Biurem Edukacji Narodowej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty jest realizatorem projektu edukacyjnego „W drodze do wolności”.

 

Ideą projektu jest prezentacja kluczowych w historii polskiego narodu wydarzeń, które ukształtowały Polskę jako wolne i niepodległe państwo. Priorytetem jest także, aby jak najszerszy krąg odbiorców przyswoił i utrwalił wiedzę o najważniejszych wątkach ostatniego stulecia w dziejach państwa i narodu.

 

Tematem przewodnim konferencji cyklu „W drodze do wolności” był Rok 1939- Pierwszy Rok Walki. Zaprezentowane przez pracowników Biura Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach wykłady, pozwoliły uczniom poznać i utrwalić najważniejsze informacje o wydarzeniach oraz wiodących postaciach z tego okresu.

Nauczyciele zyskali możliwość zapoznania się z najnowszymi ustaleniami historyków. Warsztaty poszerzyły nauczycielom ich wiedzę i umiejętności w zakresie stosowania narzędzi TIK, gier i myślenia wizualnego. Udział w warsztatach przyczynił się do realizacji celów i wymagań zapisanych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

 

Edukacja historyczna umożliwia rozbudzanie zainteresowań uczniów własną przeszłością, kształtowanie więzi z krajem ojczystym, świadomości obywatelskiej, postawy szacunku i odpowiedzialności za własne państwo, budzenie poczucia godności i dumy narodowej, budowanie szacunku dla innych ludzi oraz dokonań innych narodów i państw. Znajomość historii wzmacnia poczucie miłości do Ojczyzny, szacunku i przywiązania do tradycji oraz przeszłości własnego narodu oraz jego osiągnięć. Działania te sprzyjają krytycznemu odnoszeniu się do przeszłości, rozumieniu teraźniejszość i odpowiedzialnemu budowaniu przyszłość.

 

Organizatorzy