Październik 2017


30.10.2017

Jesień w świetlicy

 

Jesień w naszej świetlicy przebiega bardzo pracowicie i kolorowo. Barwy oraz dary jesieni są inspiracją do powstawania witraży, kolorowych wyklejanek z masy solnej, wycinanek z papieru kolorowego, malowania obrazków oraz wykonywania makiet, przedstawiających jesienne drzewa. Różnobarwne dekoracje sprawiają, że świetlica jest miejscem bajkowym i radosnym.

 

Maria Zielińska

Edyta Szymczyk

27.10.2017

Ślubowanie najmłodszych "Hubalczyków" z Dobromierza

 

Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Każdy mały człowiek z niepokojem, ale i z dużym zainteresowaniem przekracza próg szkoły. Ogromne przeżycie stanowi dla maluchów pierwsza szkolna uroczystość - ŚLUBOWANIE i PASOWANIE NA UCZNIA.
W dniu 27 października 2017 r. siedemnastu “pierwszaków” uroczyście dołączyło do grona uczniów naszej szkoły. Punktualnie o godzinie 11:00 uczniowie klasy pierwszej zebrali się w sali gimnastycznej. Towarzyszyli im rodzice, zaproszeni goście: Dyrektorzy szkoły, pani Przewodnicząca Rady Rodziców, Grono Pedagogiczne, pracownicy obsługi oraz cała społeczność uczniowska. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, w wykonaniu pierwszaków. Pokaz swojej wiedzy i umiejętności rozpoczęli tańcem poloneza. Słowami wierszy i piosenek wyrazili gotowość do podjęcia nauki w szkole. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny, znajomością zasad funkcjonowania w grupie rówieśniczej oraz przepisów ruchu drogowego Za swój występ dzieci otrzymały gromkie brawa i już nikt nie miał wątpliwości, że wszystkie zasłużyły na miano Ucznia Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. Kulminacyjnym i najbardziej oczekiwanym punktem programu było złożone przez pierwszoklasistów uroczyste Ślubowanie oraz akt symbolicznego Pasowania na ucznia, dokonany przez Pana Dyrektora Roberta Dzierzgwę za pomocą ogromnego ołówka przepasanego biało-czerwoną wstążką. Pierwszoklasiści z radością i dumą przyjęli życzenia od pana Dyrektora - wytrwałości w dążeniu do celu oraz wielu sukcesów w kolejnych latach nauki.
Uroczystość Ślubowania w roku szkolnym 2017/2018 miała wyjątkowy charakter. Pierwszacy po raz pierwszy ślubowali na Sztandar Szkoły. Z ogromnym przejęciem przyrzekali, że będą zawsze godnie reprezentować naszą szkołę – Szkołę Podstawową im. Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. ,,Hubal” w Dobromierzu.
Na pamiątkę tych ważnych chwil, świeżo upieczeni uczniowie otrzymali legitymację szkolną oraz dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców. Radosnym zakończeniem aktu pasowania było wręczenie słodkich upominków zakupionych przez rodziców. Uczniowie otrzymali też birety jako symbol przynależności do braci uczniowskiej.
Życzymy naszym najmłodszym uczniom, aby cały okres pobytu w naszej szkole był zawsze tak radosny jak dzień Ślubowania. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości było wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Wszystkim serdecznie dziękujemy!

 

Joanna Piszczek

27.10.2017

Odkrywamy świat warzyw i owoców za pomocą zmysłów

 

W dniu wczorajszym maluchy z grupy II poprzez zabawę i doświadczenia poznawały świat zmysłami. Miały możliwość wąchania, dotykania, smakowania owoców i warzyw. Każde z dzieci określało ich smak, kształt i zapach. Degustacja została połączona z konkursem ,,Jakie to warzywo, jaki owoc?", do którego przedszkolaki zaprosiły pracowników szkoły. Było mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Przy okazji dzieci przekonały się, że warzywa i owoce są smaczne. Jesteśmy pewni, iż po tak atrakcyjnie spędzonym dniu, nikogo z naszych najmłodszych nie trzeba będzie dłużej przekonywać, że owoce i warzywa są podstawą zdrowego odżywiania i należy je spożywać w ilości co najmniej 5 porcji dziennie.
W organizację zajęć aktywnie włączyli się rodzice, którzy dostarczyli do przedszkola pyszne witaminki. Dziękujemy!!!

 

Urszula Stanik

26.10.2017

Zaczytana Przerwa

 

Pierwsza " Zaczytana przerwa" już za nami. W czwartek 26 października podczas przerwy od godz. 9.45 do 9.55 uczniowie klas I-III zgromadzili się w świetlicy szkolnej,by wysłuchać wielkopolskiej baśni pt. "Dwie Dorotki", pięknie przeczytaj przez starszą koleżankę Kingę Bakalarz. Taka przerwa nie zdarza się co dzień i szkoda, że tak szybko mięła. Następne "baśnioczytanie" odbędzie się w listopadzie. Od listopada na lekcjach wychowawczych wszystkie klasy IV - VII będą czytać wybrane lektury,ponieważ czytanie w naszej szkole jest bardzo "modne".

 

Edyta Szymczyk

26.10.2017

Świętokrzyskie Volley Cup – Kazimierza Wielka


W dniu 21 października na Hali Kazimierskiego Ośrodka Sportowego został zorganizowany turniej eliminacyjny w ramach projektu „Świętokrzyskie Volley Cup”. Do rywalizacji przystąpiły dziewczęta w czterech kategoriach wiekowych „single 2008”, „dwójki 2007”, „trójki 2006” oraz „czwórki 2005”. Nasze najmłodsze siatkarki spisały się bardzo dobrze, w kat. „single” Emilia Depta wygrała wszystkie swoje spotkania, zajmując tym samym pierwsze miejsce, dodatkowo Emilia została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju - MVP. Trzecie miejsce w tej samej kat. wiekowej wywalczyła Kamila Stanisz. Z dobrej strony zaprezentowały się także nasze „dwójki”, Zuzanna Wojtczyk oraz Depta Aleksandra zajęły bardzo dobre czwarte miejsce, Depta Emilia i Jaworska Zuzanna zakończyły zmagania na ósmym miejscu. Dziewiąta pozycja przypadła Delczyk Julii i Bakalarz Kindze. Naszą „trójkę” reprezentowały Pakuła Edyta, Bańcer Iza oraz Fijołek Magdalena, dziewczęta ostatecznie sklasyfikowane zostały na dziesiątym miejscu. W najstarszej kat. wiekowej wystąpiły: Ciszewska Magdalena, Madejska Wiktoria, Włoszczowska Weronika oraz Magdalena Fijołek, dziewczęta zajęły siódme miejsce. Na zakończenie turnieju wszystkie zespoły nagrodzone zostały pamiątkowymi dyplomami, a najlepsze zespoły i zawodniczki otrzymały puchary i statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Marcin Jajko

26.10.2017

„Bezpieczeństwo na PIĄTKĘ”


W dniu wczorajszym odbyły się IX Eliminacje Powiatowe Konkursu „Bezpieczeństwo na Piątkę”. Do sportowej rywalizacji stanęło siedem zespołów z Powiatu Włoszczowskiego:
SP Włoszczowa nr. 1, SP Włoszczowa nr. 2, SP Kurzelów, SP Bukowa, SP Czostków, SP Czarnca oraz SP Dobromierz. Młodzież musiała sprawdzić się w 8 konkurencjach tj. test wiedzy, plakat o tematyce „Kręci mnie bezpieczeństwo w mojej szkole”, rowerowy tor przeszkód, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, zjazd na rurze, pływanie, oraz rzut rzutką rękawową do celu. Naszą szkołę reprezentowali: Pabiasz Patrycja, Dominik Jedynak oraz Skwarek Mikołaj. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1. SP Włoszczowa nr. 1 74,5 pkt. awans do Finału Wojewódzkiego
2. SP Włoszczowa nr. 2 51,0 (dogrywka)
3. SP Czostków 51,0
4. SP Dobromierz 48,5
5. SP Bukowa 47,5
6. SP Czarnca 47,0
7. SP Kurzelów 45,0

Marcin Jajko

25.10.2017

"Święty, jakiego nie znał świat"

 

„Dwie korony” to film ukazujący nieznane fakty z życia Ojca Maksymiliana Kolbe, pierwszego polskiego męczennika podczas II wojny światowej, który został wyniesiony na ołtarze. W filmie przedstawione jest życie świętego od dzieciństwa poprzez jego działalność misyjną w Japonii, Chinach i Indiach, dziennikarską (założył czasopismo Rycerz Niepokalanej), aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz.
Film bardzo podobał się młodzieży. Byli zaskoczeni energicznym życiem świętego i wypowiedziami zakonników na temat głównego bohatera . Uczniowie wyszli z seansu niesamowicie wzruszeni i wyciszeni, długo kontemplując w zaciszu własnego serca to, czego byli przed chwilą świadkami.

Edyta Szymczyk

25.10.2017

Piękne wersy o Ojczyźnie


24.10.2017r. odbył się XVII konkurs recytatorski „Strofy o Ojczyźnie” na etapie powiatowym. Miał on miejsce w Domu Kultury we Włoszczowie. Po raz pierwszy powyższy konkurs odbył się w edycji jesiennej, dotychczas odbywał się wiosną. Tegorocznemu konkursowi przyświecało motto zaczerpnięte z utworu "Ziemia obiecana" Władysława Stanisława Reymonta:
„...Ja chcę, żeby stawiali domy, żeby budowali fabryki, robili ulice, urządzali komunikację, przeprowadzali drogi! Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz.”
Przy wyborze wierszy i prozy dla uczniów, nauczyciele sięgnęli po literaturę poświęconą miejscom związanym z domem rodzinnym - naszą małą ojczyzną.
Tak, jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym konkursie i odnieśli znaczące sukcesy. Pierwszą kategorię wiekową, a więc uczniów klas I-III reprezentowali: Basia Szymczyk i Filip Ruszczyk z kl. III. Basia zajęła III miejsce. Reprezentantką drugiej kategorii była Magdalena Szymczyk z klasy VI, która zdobyła I miejsce ! W kategorii klas gimnazjalnych wystąpiła Magdalena Wyciszkiewicz, która otrzymała wyróżnienie. Madzia Szymczyk będzie reprezentować nasz powiat na eliminacjach wojewódzkich w Kielcach w dniu 3 listopada. Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie tak pięknie zaprezentowali się w tym konkursie. To wspaniały wyraz patriotycznej postawy. Gratulujemy wszystkim recytatorom za godne reprezentowanie naszej szkoły na szczeblu powiatowym oraz za zdobyte miejsca.

 

Beata Zięba

24.10.2017

I miejsce Nikodema Raka w Gowarczowie

 

W dniu dzisiejszym reprezentacje chłopców z Dobromierza (kategoria "single", "dwójki", "trójki") zagrały w Gowarczowie, gdzie odbyły się eliminacje w ramach projektu „Świętokrzyskie Volley Cup”. Nasi młodzi siatkarze podobnie jak dziewczęta w sobotę, spisali się rewelacyjnie. W kategorii "single" w gronie 17 uczestników wygrał Nikodem Rak, pokonując w finale naszego drugiego zawodnika Dominika Pierzynę. Ponadto organizatorzy przyznali mu nagrodę MVP czyli najlepszego zawodnika turnieju. W tej samej kategorii wiekowej świetnie poradził sobie nasz najmłodszy zawodnik Maciej Jóźwik zajmując wysokie czwarte miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowały się też nasze "dwójki" (3 miejsce) i "trójki" (2 miejsce).

Sebastian Olczyk

22.10.2017

„Szkoła Młodych Patriotów”


„ Współczesny patriota to przede wszystkim dobry obywatel – sumiennie i uczciwie wypełniający swoje obowiązki, dbający o środowisko, posługujący się poprawną polszczyzną, znający i rozumiejący historię swojego kraju, człowiek wykształcony, otwarty i tolerancyjny”.

W roku szkolnym 2017/2018, uczniowie ZPS Dobromierz będą uczestniczyli w realizacji Projektu „Szkoła Młodych Patriotów”. Organizatorem konkursu jest Studium Prawa Europejskiego z siedzibą w Warszawie. Cel projektu zakłada uświadomienie młodym ludziom, na czym polega współczesny, mądry i odpowiedzialny patriotyzm. Młodzież poprzez podejmowane zadania będzie poznawała nie tylko sylwetki i czyny polskich bohaterów, ale przede wszystkim szukała odpowiedzi na jakich wartościach dzisiaj, powinno budować się postawy patriotyczne. Do wykonania mamy 7 zadań, które oceniane będą przez jury projektu, na podstawie sprawozdań oraz protokołów konkursów wysyłanych do organizatorów.

Krystyna Balcerek

21.10.2017

Dzień Papieski

 

Dzień Papieża Jana Pawła II, to polskie święto obchodzone co roku 16 października. Zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi-Polakowi. Tego dnia w naszej szkole została przygotowana wystawa książek poświęconych Janowi Pawłowi II oraz Jego autorstwa.

 

Edyta Szymczyk

20.10.2017

Drugoklasiści czytają przedszkolakom


W dniu dzisiejszym uczniowie klasy drugiej odwiedzili swoich młodszych kolegów z przedszkola. Zaprezentowali przedszkolakom z grupy I i II znane wiersze autorstwa Jana Brzechwy. Niezwykłe wydarzenia, żartobliwy język utworów, ale przede wszystkim znakomite zaprezentowanie tekstu przez drugoklasistów spowodowały, że dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały wierszy. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały drugoklasistom za ciekawe spotkanie oklaskami i promiennymi uśmiechami. Był to bardzo mile spędzony czas :)
Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom.

 

Małgorzata Chlebosz

19.10.2017

Spotkanie przedszkolaków w parku

 

W trzecim tygodniu października przedszkolaki z Dobromierza spotkały się z rówieśnikami z Kluczewska w parku. Po uroczystym powitaniu rozpoczęło się wspólne poszukiwanie „skarbów Pani Jesieni” przez małych detektywów. Zaciekawione maluchy obserwowały przyrodę, poznawały nazwy drzew, ich liście i owoce. Zbierały kasztany oraz piękne liście, które porównywały pod względem wielkości, kształtu i koloru. Mali badacze przyrody szukali najgrubszego i najładniejszego drzewa. Spotkane ptaki i wiewiórki przyglądały się dzieciom z zaciekawieniem. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści oraz pobyt na placu zabaw. Zadowolone dzieci wróciły do przedszkola z koszem pełnym „jesiennych skarbów”.


Maria Stępniewska
Urszula Stanik

18.10.2017

Awans do Finału Wojewódzkiego !!!

 

W dniu dzisiejszym reprezentacja chłopców z Dobromierza (klasy VII, rocznik 2004 i młodsi) wybrała się do Gowarczowa, gdzie odbyły się eliminacje w ramach projektu „Świętokrzyskie Volley Cup”. W turnieju wzięło udział 5 drużyn, które zagrały ze sobą system "każdy z każdym" (dwa sety do 21 pkt.). Siatkarze z Dobromierza po bardzo dobrej grze wygrali turniej i wywalczyli prawo gry w finale wojewódzkim. Ponadto nasz rozgrywający Kacper Mikołajczyk zdobył nagrodę MVP czyli najlepszego zawodnika turnieju.


Wyniki spotkań naszego zespołu:
SRART DOBROMIERZ -CHĘCINY 2:0
START DOBROMIERZ -GOWARCZÓW 2:0
START DOBROMIERZ -SOS SKARŻYSKO 2:0
START DOBROMIERZ -SOS KIELCE NR 24 1:1


Klasyfikacja końcowa:
1. START DOBROMIERZ (awans do finału)
2. SOS KIELCE NR 24
3. SOS SKARŻYSKO
4. GOWARCZÓW
5. CHĘCINY

Sebastian Olczyk

17.10.2017

III MIEJSCE DLA STARTU 


Turniej Piłki Nożnej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w kategorii U-12 chłopców 


Wyniki spotkań grupowych:
START DOBROMIERZ -HETMAN III WŁOSZCZOWA 2:1
START DOBROMIERZ -CZARNCA 3:0
START DOBROMIERZ -KONIECZNO 4:0
Wyniki gier finałowych:
START DOBROMIERZ -HETMAN I WŁOSZCZOWA 0:0
START DOBROMIERZ -DEKO WŁOSZCZOWA 0:1
W turnieju wzięło udział 11 drużyn. Awans do finału wojewódzkiego uzyskał HETMAN I Włoszczowa.

 

Sebastian Olczyk

„Sukces to stan umysłu,
Wynikający bezpośrednio ze świadomości,
Że człowiek robi wszystko,
Co w jego mocy, aby stać się najlepszym”


Johan Wooden

 

Z okazji XXX- lecia pracy pedagogicznej
Pani Iwony Niewęgłowskiej

 

Pragniemy złożyć serdeczne życzenia dalszego pomyślnego rozwoju, powodzenia w realizacji nowych zamierzeń, sukcesów na niwie społecznej i zawodowej, a także pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. 30 lat to powód do dumy, który wynika z wieloletniej edukacji przygotowującej dzieci do dalszego rozwoju oraz wychowania wspaniałej młodzieży, która jest przyszłością Ojczyzny.

 

Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy
ZPS Dobromierz

„Sukces to stan umysłu,
Wynikający bezpośrednio ze świadomości,
Że człowiek robi wszystko,
Co w jego mocy, aby stać się najlepszym”

Johan Wooden

 

Z okazji XXXV- lecia pracy pedagogicznej

Pani Joanny Piszczek

 

Pragniemy złożyć serdeczne życzenia dalszego pomyślnego rozwoju, powodzenia w realizacji nowych zamierzeń, sukcesów na niwie społecznej i zawodowej, a także pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. 35 lat to powód do dumy, który wynika z wieloletniej edukacji przygotowującej dzieci do dalszego rozwoju oraz wychowania wspaniałej młodzieży, która jest przyszłością Ojczyzny.

 

Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy
ZPS Dobromierz

„Sukces to stan umysłu,

Wynikający bezpośrednio ze świadomości,

Że człowiek robi wszystko,

Co w jego mocy, aby stać się najlepszym”

Johan Wooden


Z okazji XXXV- lecia pracy zawodowej

Pani Haliny Wójcik i Danuty Zaborskiej

 

życzenia wytrwałości w codziennej pracy i radości z pełnionej misji.
Życzymy, aby praca zawodowa stała się spełnieniem i przyniosła satysfakcję, by była źródłem motywacji.
Na gruncie osobistym życzymy Wam wielu sukcesów, realizacji planów i zamierzeń, by uśmiech był nieodłącznym towarzyszem dnia codziennego, a nadzieja nie przeplatała się ze zwątpieniem.

 

Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy 

ZPS Dobromierz

14.10.2017

WYRECYTOWANE, WYŚPIEWANE, WYTAŃCZONE…..

 

Dzień Edukacji Narodowej jest chyba jedyną okazją w roku, by docenić pracę wszystkich pracowników szkoły, złożyć życzenia, podziękować za pracę, którą wykonują.
Tegoroczny Dzień Nauczyciela uczczony został uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów kl. VII i II gimn. pod kierunkiem pań Małgorzaty Ławińskiej i Edyty Delczyk- Waseli. Prócz tradycyjnych wierszy i piosenek, które były formą życzeń publiczność mogła podziwiać również układy taneczne.


Edyta Delczyk- Wasela

11.10.2017

„By pływać jak rybka…”


Pływanie to zdrowie i wszechstronny rozwój fizyczny dzieci. W porównaniu z innymi dyscyplinami sportowymi wysiłek w środowisku wodnym korzystniej wpływa na wydolność ogólną i rozwój układu krążeniowo – oddechowego. Treningi wytrzymałościowe w wodzie nie obciążają stawów kończyn dolnych. Rozluźnienie i odciążenie poprawia koordynację nerwowo- mięśniową i odpręża psychicznie. Stymulacja termiczna hartuje organizm. Dzieci nabywają większą odporność. Zmienność stylowa pozwala harmonijnie rozwijać wszystkie mięśnie posturalne odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Wyeliminowanie ciążenia masy ciała podczas ćwiczeń w wodzie wspomaga leczenie bocznych skrzywień kręgosłupa (skolioz) oraz wad postawy (koślawość kolan, płaskostopie). Zajęcia na basenie pozwalają dzieciom oswoić się z wodą, co procentuje brakiem strachu przed otwartymi zbiornikami. W skrajnych przypadkach może nawet uratować życie i choćby z tego jednego powodu warto zapewnić dziecku możliwość pozyskania umiejętności pływania. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe walory pływania, zorganizowałyśmy w dniu 11.10.2017r. wyjazd na basen Nemo we Włoszczowie. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I, II i III. Pobyt w tak atrakcyjnym miejscu był dla dzieci wielką frajdą. Uczniowie korzystali z dwóch basenów, jacuzzi i zjeżdżalni. Mieli do dyspozycji sprzęt potrzebny do nauki pływania oraz do zabawy. Po dwugodzinnych zajęciach w wodzie uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły. Z radością i wielką przyjemnością wspominają ten wyjazd.


M. Chlebosz, J. Piszczek, B. Zięba

09.10.2017

Zdobywamy sprawność „Kuchcika”


Edukacja zdrowotna to jedno z ważniejszych zagadnień zawartych w planie pracy gromady zuchowej „Bystre oczy”. Wśród głównych zadań w tym zakresie są:

 • kształtowanie postaw prozdrowotnych zuchów,
 • przygotowywanie posiłków służących utrzymaniu zdrowia,
 • zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się,
 • przygotowanie do działań mających na celu zdrowy styl życia.

Podczas zbiórki zuchy własnoręcznie przygotowały pyszną surówkę z jabłek i marchewek. Wykonanie surówki poprzedziła gawęda druhny na temat wartości odżywczych owoców i warzyw. W dalszej części odbyła się pogadanka na temat znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia człowieka. Rozbudzana była świadomość zuchów dotycząca konieczności zachowania umiaru w spożywaniu produktów słodzonych oraz konsekwencji zjadania ich w nadmiarze. Zuchy zachowywały wszystkie zasady dotyczące przygotowania posiłku, a więc na początku zadbały o higienę rąk i miejsca pracy, umyły i obrały owoce i warzywa, następnie ścierały je na tarce i połączyły składniki. Po ukończeniu pracy zuchy rozpoczęła się degustacja. Dzieci z apetytem zjadły surówkę, ciesząc się z efektu swojego działania.

 

Beata Zięba

08.10.2017

Hubalczycy z Dobromierza pamiętają o "Teresce"

 

W niedzielę, 8. października w Cisie (Gmina Ruda Maleniecka), odbyła się uroczystość upamiętniająca Mariannę Cel pseudonim „Tereska” – jedyną kobietę w Oddziale Wydzielonym Wojska Polskiego Majora „Hubala”. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wspólnie z organizatorami i mieszkańcami maleńkiej wsi Cis w Gminie Ruda Maleniecka, nasi harcerze i uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w uroczystościach upamiętniających miejscową Bohaterkę.


To już dziesięcioletnia tradycja. Jak co roku mieszkańcy Gminy i Włodarze zebrali się przy pomniku poświęconemu Mariannie Cel „Teresce”. Tym razem w uroczystościach udział wzięli ułani ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Majora „Hubala” oraz Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich. Uroczystą Mszę Świętą odprawił ksiądz wikariusz Parafii pw. Św. Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie Adam Ślusarczyk. W swoim kazaniu skupił się na miłości do Ojczyzny – patriotyzmowi, szczególnie na jego lokalny wymiar.


Po mszy głos zabrali Wójt Gminy Pan Leszek Kuca, Starosta Powiatu Koneckiego Pan Bogdan Soboń, a także Zastępca Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kielce Pan Dionizy Krawczyński, który z kolei przybliżył uczestnikom historię walk w okolicy Gminy Ruda Maleniecka, a także zaintrygował zebranych nieznanymi losami Bohaterki z Cisu po śmierci swojego Dowódcy i rozwiązaniu Oddziału.


W uroczystościach po raz pierwszy udział wzięli uczniowie Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej oraz Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal” w Dobromierzu, którzy wystawili Poczty Sztandarowe oraz wspólnie przedstawili część artystyczną, która została przyjęta gromkimi brawami. W przyszłym roku Organizatorzy zapowiedzieli organizację 100-lecia urodzin Marianny Cel, na którą już dziś wszystkich serdecznie zapraszają.


Robert Dzierzgwa

05.10.2017

I miejsce w II Turnieju Piłki Siatkowej Pamięci Majora „HUBALA”


W dniu dzisiejszym w sali sportowej Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Dobromierzu odbył się II Turniej Piłki Siatkowej Pamięci Majora „Hubala”. Turniej rozegrano po raz drugi w nowej formule. Poszczególne drużyny tworzyły dziewczęta, które grały w pierwszym secie oraz chłopcy grający w drugim secie. Spotkania rozgrywano do dwóch wygranych setów, które grano do 25 punktów. W turnieju wystąpiły 3 zespoły, które rywalizowały ze sobą systemem „każdy z każdym”. W rozgrywkach zwyciężyła drużyna z Dobromierza, która pokonała swoich rówieśników z Przedborza i Strzelec Małych. Wszystkie drużyny zostały uhonorowane przez Dyrektora Szkoły Pana Roberta Dzierzgwę pucharami i dyplomami za miejsca, a każdy z uczestnik otrzymał pamiątkowy długopis i folder upamiętniający 65- lecie Naszej Szkoły.

 

Poniżej wyniki rozgrywek:

DOBROMIERZ -PRZEDBÓRZ 2:1
PRZEDBÓRZ -STRZELCE MAŁE 2:0
STRZELCE MAŁE -DOBROMIERZ 0:2

Tabela końcowa:

1. SP "Hubal" DOBROMIERZ 2 4 4-1
2. PSP PRZEDBÓRZ 2 2 3-2
3. PSP STRZELCE MAŁE 2 0 0-4

 

Skład drużyny: Magdalena Fijołek, Magdalen Ciszewska, Kinga Czaińska, Zuzanna Wojtczyk, Zuzanna Jaworska, Aleksandra Depta, Emilia Depta, Wiktoria Królikowska, Natalia Turczyn, Kamila Stanisz, Sebastian Mikołajczyk, Antoni Mikołajczyk, Michał Czupryński, Dominik, Jedynak, Patryk Nowak, Wiktor Stanik

 

Dotychczasowi zwycięzcy:
2016 – SP Kluczewsko
2017 – SP „Hubal” Dobromierz
2018 – ???

Sebastian Olczyk

Marcin Jajko 

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

04.10.2017

II Turniej o Puchar Patrona


W dniu jutrzejszym odbędzie się w naszej szkole II Turniej o Puchar Majora "Hubala". W zawodach udział będą uczestniczyć następujące szkoły podstawowe: SP Strzelce Małe, ZPO Nr 2 Włoszczowa, ZSG Przedbórz oraz Gospodarze.

Samorząd Uczniowski

02.10.2017

Zielona Szkoła

 

W dniach 25 – 29.09.2017r. pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów ze szkół: ZPS Kluczewsko, ZPS Dobromierz, ZPS Komorniki wzięła udział w projekcie „Zielona Szkoła” realizowanym przez Gminę Kluczewsko, współfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Celem projektu było propagowanie i wymiana wiedzy w obszarze różnorodności biologicznej, ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania jego zasobów. Uczestnictwo w projekcie umożliwiło uczniom zwiedzanie interesujących miejsc województwa świętokrzyskiego, takich jak:

 • Bałtów (Park Jurajski – ścieżka z dinozaurami, Muzeum Jurajskie, Prehistoryczne Oceanarium, Gondwana),
 • Sandomierz (Brama Opatowska, Zbrojownia, Bazylika Katedralna Narodzenia Marii Panny, Dom Długosza, kościół św. Jakuba, Ogród Botaniczny, Rezerwat Góry Pieprzowe, Wąwóz Królowej Jadwigi),
 • Święty Krzyż (Muzeum Przyrodnicze ŚPN, Klasztor Oblatów, Gołoborza),
 • Koprzywnica (warsztaty malarskie, degustacja koprzywnickich podpłomyków),
 • Trzykosy (warsztaty florystyczne w Starym Młynie),
 • Polanów (tłocznia soków „Sam Raj”),
 • Wielogóra (Izba Regionalna, degustacja lokalnych „praznali”),
 • Obrazów (wizyta w najstarszym sadzie jabłoniowym, degustacja jabłek, Izba Tradycji Ogrodniczej),
 • Ostrów (Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl”),
 • Chęciny (Jaskinia „Raj”),
 • Zagnańsk (pomnik przyrody Dąb Bartek).

Ponadto uczestnicy „Zielonej Szkoły” brali udział w zajęciach edukacyjnych z zakresu ekologii i ochrony przyrody.
Pobyt w Ośrodku Szkoleniowo – Wypoczynkowym „Leśne Kąty” w Sudole (miejsce zakwaterowania) sprzyjał integracji uczniów między innymi podczas wspólnych gier, zabaw, ogniska.
Wycieczki, warsztaty edukacyjne, spotkania integracyjne dostarczyły uczniom wielu wrażeń, doświadczeń i pozytywnych przeżyć.
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji „Zielonej Szkoły” składamy serdeczne podziękowania.


Opiekunowie: Beata Bąk, Dorota Chrzanowska, Teresa Tańska, Małgorzata Walasek