Listopad 2018


28.11.2018

Poznajemy zawód cukiernika


Małe, słodkie babeczki uwielbiają wszystkie maluchy. A gdy dodatkowo są bajecznie udekorowane, znikają w mig! Dlatego pomysł rodziców, dotyczący wspólnego pieczenia muffinek w przedszkolu, okazał się strzałem w dziesiątkę! Było to spotkanie w ramach projektu „Mamo, tato, babciu, dziadku co możesz zrobić dla naszego przedszkola”.
Tego dnia przedszkolaki czekały z niecierpliwością na wyjątkowych gości, a były to mamy: Katriny, Marcela i Błażeja. Zaczęło się od przygotowań: mycia rąk, zakładania fartuszków, czapek, zapoznania z produktami, a potem nastąpiło wielkie pieczenie. Dzieci
z pomocą pań mieszały składniki oraz nakładały masę do papierowych foremek. Gotowe ciasto zostało upieczone w szkolnej kuchni. Maluchy w tym czasie przygotowały bitą śmietanę i słodkie ozdoby. Największą frajdę sprawiło wszystkim fantazyjne ozdabianie babeczek. A dla wytchnienia oraz zadowolenia podniebienia odbyła się degustacja słodkości w formie deseru obiadowego. Babeczki wyglądały nadzwyczaj apetycznie, a smakowały wybornie.
Serdecznie dziękujemy wspaniałym mamom za radosne chwile w naszym przedszkolu. Była to nie tylko niezapomniana zabawa w cukierników, ale i cenna lekcja zawodu.

 

Urszula Stanik

27.11.2018

Nasz projekt

 

Uczniowie kl. IV naszej szkoły realizowali projekt podsumowujący pracę z lekturą-„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Sześcioosobowe grupy, w oparciu o tekst, wykonały makiety akademii i jej otoczenia. Efekty pracy były imponujące. Uczniowie, wykonując zadanie, wykazali się pomysłowością. Wykorzystując różne materiały, odtworzyli budynek i jego wnętrze w najdrobniejszych szczegółach.

Edyta Delczyk-Wasela

26.11.2018

Dzień Pluszowego Misia

 

Każdego roku urodziny misia obchodzone są w przedszkolu bardzo szczególnie. Tego dnia każde dziecko przynosi do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela.

 

W tym roku naszą uroczystość zaczęliśmy od przywitania wszystkich przedszkolaków i ich misiów, następnie odśpiewaliśmy jubilatom ,,Sto lat”. Dzieci z każdej grupy zaprezentowały swoje misie, opowiadały o nich, mówiły z jakich są bajek, wykonały ich portrety, próbowały smakołyków oraz brały udział w misiowej paradzie. Ważnym punktem dnia było oprowadzenie misia po szkole podczas długiej przerwy. Dzieci wcieliły się wówczas w rolę przewodników, dzięki czemu czuły się ważne i dojrzałe. Wspaniałym punktem całodniowej uroczystości była wizyta dobrze znanej wszystkim dzieciom Bibliotekarki. Pani Edytka przeczytała maluchom bajkę o przygodach Kubusia Puchatka, a następnie przeprowadziła quiz na jej temat.

 

Ciekawą atrakcją była też przygotowana przez panią Jolę fotobudka, w której dzieci chętnie robiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

 

Maria Stępniewska
Urszula Stanik
Edyta Szymczyk

25.11.2018

Hubalowa Wiglia

 

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy zaproszenie od Dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Radomiu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi - Organizatorów "Hubalowej Wigilii" na Bielawach. Uczniowie klasy VI będą reprezentować Naszą Szkołę w uroczystościach. Impreza ta jest traktowana jako oficjalny Zjazd Szkół Noszących Imię Majora Henryka Dobrzańskiego. Dziękujemy za zaproszenie, ale dla nas to już nie tylko zaszczyt, ale obowiązek.

Dyrekcja

24.11.2018

Festiwal Mini Piłki Siatkowej o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

 

W dniu 20 listopada 2018 roku na Hali OSiR we Włoszczowie odbył się Półfinał Wojewódzki Festiwalu Mini Piłki Siatkowej o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w kat. dziewcząt rocz. 2006 i młodsze. W zawodach wzięło udział
5 zespołów, które zagrały ze sobą systemem "każdy z każdym". Nasze najmłodsze siatkarki spisały się bardzo dobrze ostatecznie zajmując II miejsce. SP Dobromierz reprezentowały: Wiktoria Królikowska, Kinga Czaińska, Anna Świerczyna, Edyta Pakuła, Kinga Bakalarz, Julia Delczyk, Aleksandra Depta, Zuzanna Jaworska, Kamila Stanisz, Zuzanna Wojtczyk, Zuzanna Wyrobek oraz Emilia Depta.

Wyniki spotkań naszego zespołu:
SP Dobromierz – SP Włoszczowa nr 1 – 2:1
SP Dobromierz – SP Włoszczowa nr 2 – 2:1
SP Dobromierz – SP Kluczewsko – 0:2
SP Dobromierz – SP Secemin – 2:0

Klasyfikacja końcowa:
1. SP Kluczewsko
2. SP Dobromierz
3. SP Włoszczowa nr 1
4. SP Włoszczowa nr 2
5. SP Secemin

 

Marcin Jajko

23.11.2018

Rada Rodziców

 

Niniejszym informuję, że możecie Państwo wpłacać darowiznę na działalność Rady Rodzciów, zgodnie z poniższymi ustaleniami:


a) darowizna na Radę Rodziców od rodziny w kwocie 45,00 zł za cały rok szkolny /pierwsze dziecko/;
b/ darowizna na Radę Rodziców od rodziny w kwocie 35,00 zł za cały rok szkolny /drugie dziecko/;

c/ darowizna na Radę Rodziców od rodziny w kwocie 25,00 zł za cały rok szkolny /trzeciedziecko/;

d/ czwarte i następne dziecko zastaje zwolnione.

Anna Ciszewska

22.11.2018

Wywiadówka

 

Wywiadówka śródsemestralna odbędzie się 29 listopada 2018 roku o godzinie 17.00 - przedszkole, 17:30 szkoła podstawowa i klasa gimnazjalna. Tematem wiodącym będą osiągnięcia dydaktyczno- wychowawcze naszych uczniów. Ze względu na ważność bardzo proszę o niezawodne przybycie wszystkich rodziców.

 

 

Dyrekcja

21.11.2018

Powtarzamy, uzupełniamy


16 listopada uczniowie klas ósmych i trzeciej gimnazjum naszej szkoły oglądali przedstawienie pt. „Kolumbowie” przygotowane przez artystów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Młodzież z zaciekawieniem oglądała sztukę opartą na tekstach literackich jak: „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego, „Pamiętnik z powstania warszawskiego” M. Białoszewskiego, wierszy K.K. Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę”, „Pokolenie” J. Słowackiego „Testament mój”, A. Słonimskiego „Alarm” i innych, czyli na lekturach szkolnych. Dzięki temu przypomnieli sobie, uzupełnili wiedzę na temat literatury czasu wojny i okupacji. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorami, którzy wyjaśnili uczniom rolę mowy niewerbalnej.
Recenzje uczniowskie potwierdziły, że wyjścia na spektakle są potrzebne i chętnie biorą w nich udział.

Edyta  Delczyk- Wasela

20.11.2018

II MIEJSCE CHŁOPCÓW Z DOBROMERZA W PÓŁFINALE WOJEWÓDZKIM

 

W dniu dzisiejszym reprezentacja chłopców z Dobromierza (rocznik 2006 i młodsi) gościła w Kluczewsku, gdzie odbył się Półfinał Wojewódzki Festiwalu Mini Piłki Siatkowej o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W zawodach wzięły udział 4 drużyny, które zagrały ze sobą system "każdy z każdym". Młodzi siatkarze z Dobromierza zajęli II miejsce.

Wyniki spotkań naszego zespołu:
SP DOBROMIERZ -SP SECEMIN 2:1
SP DOBROMIERZ -SP 1 WŁOSZCZOWA 2:0
SP DOBROMIERZ -SP KLUCZEWSKO 1:2

Klasyfikacja końcowa:
1. SP SECEMIN
2. SP DOBROMIERZ
3. SP KLUCZEWSKO
4. SP 1 WŁOSZCZOWA

Skład:
MIKOŁAJCZYK ANTONI (2006), CZUPRYŃSKI MICHAŁ (2006), STANIK WIKTOR (2006), RAK NIKODEM (2008), PIERZYNA DOMINIK (2008), JEDYNAK DOMINIK (2006), DZIEDZIC DAWID (2006), KŁUDZIAK SZYMON (2008), NOWAK PATRYK (2007), POMYKAŁA PIOTR (2008).
Opiekun: Pan Sebastian Olczyk

19.11.2018

100 POZDROWIEŃ W 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

W nietypowy ale ciekawy sposób Szkoła Podstawowa im Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Dobromierzu postanowiła uczcić 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Szkoła jako jedyna w gminie, włączyła się w ogólnopolską akcję „100 pozdrowień na 100- lecie Niepodległości”. Projekt jest wspólną inicjatywą ponad stu geografów z całej Polski. Ogólnopolska akcja została zauważona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i włączona do kalendarza oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Założeniem akcji było przesłanie, przez uczniów i ich nauczycieli, widokówek z pozdrowieniami ze swojej miejscowości do stu szkół z całej Polski. Akcja tym bardziej niezwykła, że ani uczniowie ani nauczyciele z zaangażowanych szkół, nigdy się nie spotkali i nie poznali. Poza tym w dobie internetu, mało kto wysyła już pozdrowienia metodą tradycyjną. Dla uczniów była to niezwykła lekcja języka polskiego a lokalizowanie na mapie Polski miast, od których przyszły widokówki, dodatkową lekcją geografii. Wysyłanie widokówek było czymś wyjątkowym, magicznym, regionalnym, pozwoliło uczniom uświadomić, że taka forma komunikowania się jest oryginalną pamiątką na długie lata.


Efektem wspólnej pracy uczniów, nauczycieli geografii p. K. Balcerek j. polskiego p. E. Delczyk- Waseli jest piękna tablica z otrzymanymi pocztówkami zdobiąca szkolny korytarz. Dzięki tak szeroko zakrojonej akcji młodzi ludzie pokazali, że są prawdziwymi patriotami i niewielkimi czynami potrafią upamiętnić wielkie poświęcenie milionów Polaków, którzy dążyli do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można poczytać o inicjatywie: https://niepo(...)eglosci/


Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele dziękują Wójtowi Gminy Kluczewsko Panu Rafałowi Pałce za wsparcie naszego działania. Otrzymaliśmy pocztówki, które po wypisaniu przez uczniów zostały wysłane na koszt UG.

 

Koordynatorki akcji
Krystyna Balcerek i Edyta Delczyk-Wasela.

18.11.2018

Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych


Przez cały rok w bibliotece szkolnej odbywają się różne przedsięwzięcia promujące czytelnictwo. Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych, dlatego też szczególnie w tym miesiącu przeprowadzono wiele akcji. Jedną z nich było przygotowanie przez uczniów list najciekawszych propozycji książkowych, które uwzględniono w czasie zamawiania książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Następnym działaniem było przygotowanie w czasie zajęć świetlicowych zakładek do książek, z cytatami zachęcającymi do czytania. W bibliotece zorganizowano również dwa konkursy: konkurs plastyczny „KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ” oraz konkurs literacki „ NASZA BIBLIOTEKA”.


Laureatami konkursu plastycznego zostali:
I miejsce- Emilia Szałańska, Julia Tatar
II miejsce- Aleksandra Rak
III miejsce- Miłosz Nowak


Zwycięzcy konkursu literackiego to:
Marcin Cecota i Julia Tatar
Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy. Dziękuję Radzie Rodziców oraz Dyrektorowi Szkoły za nagrody oraz wszystkim osobom, które pomagały w realizacji podejmowanych działań.


Edyta Szymczyk

17.11.2018

Szkolne Koło LOP

 

W Zespole Przedszkolno - Szkolnym w Dobromierzu zakończyło zbiórkę kasztanów dla Firmy HERBAX z Klew- Kolonii. W akcji wzięli udział przedszkolacy, uczniowie klas I- VIII oraz III gimnazjum. Udało się zebrać 734 kg. Dzięki temu pozyskaliśmy 515 zł na rozwój działalności naszej organizacji

Teresa Tańska

16.11.2018

Poznajemy teatr


W dniu 16 listopada przedszkolaki z I i II grupy pod opieką wychowawczyń i rodziców udały się do Domu Kultury we Włoszczowie, by obejrzeć spektakl teatralny „Dorotka po drugiej stronie Tęczy”, w wykonaniu aktorów Teatru Narodowego z Wrocławia. Opowieść o przygodach Dorotki, która wraz z przyjaciółmi: Strachem na Wróble, Blaszanym Drwalem, Lwem wędrowała do krainy Oz, bawiła i uczyła oglądających. Miała również wymiar profilaktyczny - dotyczyła problemu zanieczyszczenia środowiska. Najzabawniejszą postacią w spektaklu okazała się „straszna” Czarownica, która latając na swojej miotle, rozśmieszała dzieci. Przedszkolaki jeszcze raz przekonały się, że przyjaźń i współpraca to dobra metoda na pokonanie wszystkich trudności.

 

Urszula Stanik

15.11.2018

Siatkarski Weekend w Dobromierzu

 

Od wielu lat jesteśmy organizatorem turnieju siatkarskiego dla nauczycieli i pracowników oświaty. Impreza cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród naszych nauczycieli, ale także ościennych powiatów. Dzięki rok rocznym spotkaniom na parkiecie nie tylko mamy możliwość wymiany swoich doświadczeń, zagospodarowania wolnego czasu, ale również popularyzację siatkówki oraz promocję Naszej Szkoły i Klubu.


Poniżej przedstawiamy wyniki turnieju:
START Dobromierz – ZNP Rogów 0:2
ZNP Rogów – ZNP Gowarczów 0:2
START Dobromierz – ZNP Gowarczów 0:2
ZNP Rogów – ZNP Radoszyce 2:0
START Dobromierz – ZNP Radoszyce 0 :2
ZNP Radoszyce – ZNP Gowarczów 1:2

 

Klasyfikacja końcowa:
1. ZNP Gowarczów
2. ZNP Rogów
3. ZNP Radoszyce
4. START Dobromierz

 

MVP: Ania Dzierzgwa, Sebastian Wiaderny

 

Naszą Drużynę reprezentowali: Małgorzata Ławińska, Beata Zięba, Maria Chrzanowska, Sebastian Olczyk, Marcin Jajko, Jarosław Plaskacz, Robert Dzierzgwa.

 

Poniżej przedstawiamy dotychczasowych zwycięzców naszego turnieju:
2001– GÓRY MOKRE
2002– PRZEDBÓRZ
2003– DOBROMIERZ
2004– GOWARCZÓW
2005– DOBROMIERZ
2006– PIOTRKÓW TRYB.
2007– DOBROMIERZ
2008- JĘDRZEJÓW
2009- JĘDRZEJÓW
2010- JĘDRZEJÓW
2011- JĘDRZEJÓW
2012- JĘDRZEJÓW
2013- RADOSZYCE
2016- GOWARCZÓW
2017- ROGÓW
2018- GOWARCZÓW
2019- ??????????

Robert Dzierzgwa

14.11.2018

Śniadanie Daje Moc

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał ogólnopolski program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, do którego po raz trzeci przyłączyli się najmłodsi z I i II grupy przedszkola oraz uczniowie klas 1-3. W ramach programu 8 listopada dzieci, wychowawczynie oraz Pan Dyrektor Robert Dzierzgwa spotkali się na uroczystym śniadaniu. Na stolikach pojawiły się zdrowe produkty spożywcze: sery, jogurty, warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, chude wędliny, soki. Spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze, a kolorowe warzywa i owoce samym wyglądem i zapachem zachęcały do delektowania się posiłkiem.

 

Maria Stępniewska
Urszula Stanik
Beata Zięba
Joanna Piszczek
Małgorzata Chlebosz

13.11.2018

II Turniej Piłki Siatkowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 

Już po raz drugi sportowi działacze Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego "START" Dobromierz zorganizowali turniej siatkarski z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem szczególną okazją była 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cieszymy się, iż wspólnie z siatkarzami Hetmana Włoszczowa i Zalewiczanki Przedbórz godnie i na sportowo uczciliśmy Tych, dzięki którym możemy żyć w Wolnej i Niepodległej Polsce.

 

HETMAN Włoszczowa vs START Dobromierz 0:3 (15:25,23:25,19:25)
START II Dobromierz vs ZALEWICZANKA Przedbórz 0:3 (22:25,12:25, 19:25)
HETMAN Włoszczowa vs START II Dobromierz 0:3 (21:25,23:25,19:25)
START Dobromierz vs START II Dobromierz 3:0 (25:11,27:25,25:22)
ZALEWICZANKA Przedbórz vs HETMAN Włoszczowa 3:0 (25:11,25:13,25:18)
START Dobromierz vs ZALEWICZANKA Przedbórz 3:1 (28:26, 12:25,24:26,23:25

 

1. ZALEWICZANKA Przedbórz
2. START Dobromierz
3. START II Dobromierz
4. HETMAN Włoszczowa

 

Zalewiczanka: Jarosław Pycia Pytka, Krystian Frymus, Rafał Tatara, Dawid Krawczyk, Patryk Cygan, Michał Ględa

START: Piotrek Ogrodnik, Paweł Kozielewski, Marcin Jaworski, Krystian Bak, Emil Nowak, Kajetan Borkowski

START II: Piotr Szymczak, Sebastian Woźniak, Adam Dzierzgwa,

HETMAN: Kacper Zapalski, Kacper Mikołajczyk, Kacper Bąk, Jakub Szczukocki, Radek Pakuła, Kacper Zapalski,
Michał Ogrodnik

 

Najlepsi na pozycjach:

MVP: Jarosław Pycia Pytka

atakujący: Jarosław Pycia Pytka
przyjmujący: Piotrek Ogrodnik
rozgrywający: Paweł Kozielewski
środkowy: Kajetan Borkowski
zagrywający: Adam Dzierzgwa

Najmłodszy zawodnik: Radosław Pakuła
Najstarszy zawodnik: Marcin Jaworski

 

Sędzia: Robert Dzierzgwa
Sędzia Główny Zawodów: Ania Dzierzgwa

 

Dziękuję wszystkim za wspaniałą rywalizację oraz przyjazną atmosferę. Szczególnie za pięknie odśpiewany Hymn Narodowy :-) Fotorelacja z dzisiejszych zawodów na FunPage Startu Dobromierz.

 

Robert Dzierzgwa

 

12.11.2018

Rekord dla NIepodległej

 

Jak większość szkół w całęj Polsce i na świecie, odpowiedzieliśmy na apel Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Rady Dzieci i Młodzieży, wzięliśmy udział we wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”.
9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele, goście i pracownicy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie pięknie i godnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Rekord został ustanowiony :-)

Samorząd Uczniowski

 

10.11.2018

Prezent dla Biblioteki

 

W miniony piątek 9 listopada Szkołę odwiedził Nasz Przyjaciel Pan Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Nasz Gość, po wspólnym obejrzeniu akademii z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości udał się do biblioteki, której podarował książki pozyskane od swoich podopiecznych ze Stowarzyszenia.

 

Dziękujemy Panu Dionizemu oraz tym wszystkim młodym ludziom, których twarze znamy doskonale z filmów historycznych „Wilk” oraz „ Kielecka Brygada Piechoty”. Dodajmy, że często nas odwiedzających oraz współorganizujących wiele dobromierskich imprez i wydarzeń.

 

Edyta Szymczyk

09.11.2018

100 Lat Radości z Niepodległości

W piątek 09 listopada odbyły się uroczyste obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedstawienie przygotowali najstarsi uczniowie szkoły, czyli gimnazjaliści we współpracy z członkami Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Dobromierzu oraz piątoklasistami. W ciekawy sposób, bo z opowieści Dziadka, widzowie dowiedzieli się , przypomnieli sobie wiele ważnych faktów z naszej trudnej historii. Opowieść komentowana była przez liczne wiersze i pieśni zarówno te śpiewane jak i grane. Po przedstawieniu głos zabrał zaproszony na uroczystość gość- Dionizy Krawczyński-Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Kielce. Poszerzał wiedzę uczniów na temat okoliczności odzyskania, a raczej wywalczenia przez Polaków niepodległości. Na koniec, o godz. 11.11 wszyscy uczniowie z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

 

Edyta Delczyk - Wasela
Wioleta Wrzeszcz
Iwona Niewęgłowska

06.11.2018

 

Organizacja Dowozów Dzieci

(Obowiązuje od 12 listopada 2018 roku)

 


W związku z udziałem naszych uczniów w projekcie realizowanym na terenie Naszej Szkoły "Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów z terenu Gminy Kluczewsko", od najbliższego poniedziałku (12 listopada) ulega zmianie harmonogram odwozów dzieci. Poniżej publikujemy całość przywozów i odwozów uczniów:

I kurs
Łapczyna Wola- 6:45
Kolonia Mrowina- 6:50
Mrowina- 6:55

 

II kurs
Bobrowniki- 7:05
Kolonia Bobrowska Wola- 7:10
Bobrowska Wola- 7:15
Stanowiska 7:20

 

III kurs
Jeżowiec - 7:30

Zalesie- 7:35
Boża Wola- 7:40

Jeżowiec (Kowale)- 7:45

 

Odwozy dzieci:

 

I KURS- odwóz 12 .50 (15 minut)
Łapczyna Wola-12.55
Kol. Mrowina -13.00
Mrowina- 13.05
Bobrowniki- 13.10
Kolonia Bobrowska Wola- 13.15
Bobrowska Wola- 13.20

Stanowiska- 13.25
Zalesie- 13.30
Jeżowiec- 13.35
Boża Wola- 13:40

Jeżowiec (Kowale)- 13:45

 

II KURS- odwóz 14.40 (15 minut)
Łapczyna Wola- 14:40
Kolonia Mrowina- 14:45

Mrowina- 14:50

 

II KURS- odwóz 14.55 (35 minut)
Bobrowniki- 14:55
Kolonia Bobrowska Wola- 15:00

Bobrowska Wola- 15:05

Stanowiska- 15:10
Zalesie- 15:15
Jeżowiec- 15:20
Boża Wola- 15:25
Jeżowiec (Kowale)- 15:30

 

Dyrektor

05.11.2018

Niezwykłe spotkanie z Koziołkiem Spoko


W październiku odwiedzili naszą szkołę niecodzienni goście. Był to Koziołek Spoko wraz z Dzielnicowym panem Rafałem Tomczykiem. Spotkali się oni z uczniami klasy I. Celem tej wizyty była nauka bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach. Na początku Pan Policjant omówił zasady związane z bezpieczeństwem. Zwrócił szczególną uwagę na następujące kwestie:
-poruszanie się dzieci po poboczu lub na chodniku,
- chodzenie właściwą stroną drogi,
- konieczność posiadania światełek odblaskowych , zwłaszcza o zmroku i wieczorem,
-rola znaków drogowych,
- zachowanie zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w miejscu oznakowanym (przejście dla pieszych) i nieoznakowanym.
Podczas pogadanki Pan Policjant używał kolorowe plansze, aby pobudzić wyobraźnię dzieci.
Kolejnym punktem spotkania była wycieczka na przejście dla pieszych naprzeciwko szkoły. Uczniowie w towarzystwie Koziołka Spoko przechodzili przez jezdnię. Była to nauka praktycznego zachowania się na jezdni.
Ta niezwykła lekcja powinna towarzyszyć naszym dzieciom na zawsze.

Beata Zięba

 

04.11.2018

Europejski Dzień Języków Obcych

 

05 października 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Języków Obcych. Nauczycielki zorganizowały i przygotowały dla uczniów szereg gier, zabaw i ćwiczeń w celu uatrakcyjnienia zajęć i zachęcenia dzieci do nauki języków obcych.
W trakcie przerw uczniowie mięli okazję zmierzyć się z łamańcami językowymi: polskimi, angielskimi i niemieckimi, śpiewali piosenki Karaoke w wielu językach, nie tylko tych, których uczą się w szkole. Mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, zaprezentować ukryte talenty, ale przede wszystkim dobrze się bawić i integrować z innymi. Ponadto wykonywali kolaże dotyczące krajów anglo- i niemieckojęzycznych, które zostały umieszczone na gazetce szkolnej i w sali językowej. Podczas lekcji językowych układali puzzle z zabytkami i grali w gry edukacyjne. Najstarsi uczniowie brali udział w szkolnym konkursie "English – Deutsch". Zwycięska trójka otrzymała oceny z języków obcych.
Podczas tego dnia uczniowie dobrze się bawili, byli aktywni, humory im dopisywały, a co najważniejsze nie nudzili się, ponieważ ciągle byli czymś zajęci.


Wioleta Wrzeszcz
Małgorzata Ławińska
Joanna Chuda

03.11.2018

Lekcja genetyki

 

16 października 2018 roku uczniowie klas VIII a, VIII b oraz III gimnazjalnej odwiedzili Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.
W czasie wycieczki uczestniczyli w warsztatach pt. "Enigma ludzkiego ciała, czyli DNA jako najstarszy kod świata". W tej części wyjazdu uczniowie mogli sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę dotyczącą związków chemicznych budujących organizmy oraz różnic pomiędzy informacją genetyczną a kodem genetycznym. Po części teoretycznej przystąpili do części doświadczalnej, w czasie której samodzielnie wyizolowali DNA z banana.
Uczniowie zwiedzili również ekspozycję ECN, składającą się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. W czasie zwiedzania mogli znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących powstawania i wykorzystania różnych rodzajów energii. Obowiązkowym elementem zwiedzania przestrzeni ECN był film w technologii 3D dotyczący energii w przyrodzie.

Joanna Chuda

 

02.11.2018

Pamiętamy Tych, których już nie ma z nami ...

 

„Ponad kasztany
I umieranie
Kiedy konieczność
Moja nadzieja
Że śmierć jest krokiem
W światło i wieczność”

Zbigniew Książek

 

Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły uczcili dzień 1 listopada uroczystą akademią. Przedstawiony montaż słowno – muzyczny koncentrował się wokół śmierci i nadziei na zmartwychwstanie. Aktorzy wykonali przepiękne utwory muzyczne do słów liturgii pogrzebowej, wywołując tym samym wśród słuchaczy duże emocje.

W trakcie akademii wspominaliśmy uczących w naszej szkole nauczycieli "tajnego nauczania", zmarłych Pracowników, a także Patrona i wszystkich walczących na różnych frontach całego świata, dzięki którym dziś jesteśmy wolni. Ogromnie się cieszymy, że w tym szczególnym roku, w którym świętujemy 100- lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę nasi uczniowie tak wspaniale uczcili pamięć tych, którzy odeszli ....

Serdecznie dziękuję uczniom biorącym udział w akademii, oraz Pani Marii Chrzanowskiej i Joannie Chudej za wsparcie uczniów.

 

Dyrekcja

01.11.2018

Nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny

 

Już tradycją stało się, że w dniu 1 listopada harcerze z Dobromierskiej Drużyny Harcerskiej „Buczyna” w dniu 1 listopada pełnią wartę honorową przy grobie Franciszka Głowacza pseud. „Lis”, żołnierza Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego. W tym roku tego zaszczytnego zadania podjęli się: Mikołaj Zaborski, Konrad Zając, Igor Nowak, Szczepan Skórnicki, Oliwia Ruszczyk i Aleksandra Depta.

 

Maria Chrzanowska