Styczeń 2020


25.01.2020

Nasze serca dla Babć i Dziadków

 

W dniu 24 stycznia 2020 r. w Zespole Przedszkolno- Szkolnym w Dobromierzu miało miejsce niezwykle doniosłe wydarzenie - Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość tę otworzył Dyrektor Zespołu Przedszkolno- Szkolnego pan Robert Dzierzgwa, który powitał przybyłych gości w imieniu swoim, wszystkich pracowników oraz uczniów naszej szkoły. Złożył Szanownym Gościom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości oraz pogody ducha na dalsze lata życia. Podkreślił nieocenioną rolę seniorów w wychowywaniu najmłodszego pokolenia.

Po wystąpieniu Pana Dyrektora słowa powitania do babć i dziadków skierowały dzieci. Pięknie zaśpiewały „Sto lat”, a uwieńczeniem życzeń dla naszych gości był wspaniały tort, ufundowany przez firmę „Sweet Cake” Państwa Staszczyków. W scenerii wiejskiej zagrody przedszkolaki i uczniowie klasy II postanowili przygotować w tym roku akademię o charakterze ludowym. Wszystkie dzieci występowały w przepięknych strojach, przygotowanych przez rodziców, wzorowanych na tradycyjnych strojach ludowych minionych lat. Akademię rozpoczęły dzieci z I grupy przedszkola, a więc nasi najmłodsi aktorzy. Każdy element ich występu nagradzany był gromkimi brawami. Swój występ rozpoczęli od recytacji okolicznościowych wierszyków.

 

Następnie przedstawili układ taneczny do piosenki „Kądziołeczka”. Pięknie swoim ruchem scenicznym odtwarzali tradycyjne, dawne zajęcia mieszkańców wsi. Na koniec wspaniale zaśpiewali piosenkę pt. „Moja babcia i mój dziadek” . Starsze przedszkolaki doskonale przygotowały inscenizacje dwóch utworów muzycznych : „W moim ogródecku” oraz „Szła dzieweczka do laseczka”. Dzieci zachęciły gości do wspólnego śpiewu. Następnie kilkuosobowa grupa przedszkolaków z odpowiednią dykcją , mimiką i gestykulacją wyrecytowała humorystyczny wierszyk „Placek”, dotyczący wspólnego pieczenia ciasta przez babcię i dziadka, który wywołał u zebranych salwy śmiechu. Wesołe dzieciaki z II grupy przedszkola zaprezentowały również piękne układy taneczne do utworów: "Poszło dziewczę po ziele” oraz „Kalinka”.

 

Na koniec wystąpili uczniowie klasy II. Rozpoczęli od recytacji wierszy, wyrażających ciepłe uczucia dla drogich seniorów, a następnie zaprosili w podróż do Krakowa. Przy śpiewie piosenki „Płynie Wisła, płynie” zatańczyli skocznego krakowiaka. Następnie przedstawili scenkę rodzajową „Na krakowskim rynku”. Przygotowali kramy z różnymi rekwizytami i eksponatami dotyczącymi krakowskiej i góralskiej tradycji. Po scenie chodziły więc piękne krakowianki, które rozdawały gościom kwiaty, handlarze sprzedawali korale, a górale proponowali chusty i serdaki. Hejnał z Wieży Mariackiej oraz taniec z Lajkonikiem zakończył artystyczną część imprezy. Babcie i dziadkowie, oprócz życzeń i całusów, otrzymali od dzieci kolorowe, utrzymane w klimacie ludowym laurki.

Nasi seniorzy przy herbatce i kawie w towarzystwie swoich wnucząt miło wspominali młodzieńcze lata. Składamy olbrzymie wyrazy wdzięczności dla Rodziców, którzy własną pracą i zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

 

Wychowawczynie: Monika Ławińska, Urszula Stanik, Beata Zięba

20.01.2020

DOBROmierz biegnie ku pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

 

Witold Pilecki herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV (ur. 13 maja 1901 w Ołońcu, zm. 25 maja 1948 w Warszawie) –

Rotmistrz Kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.

Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Robert Dzierzgwa

 

Rejestracja: https://tiny.pl/t8hg9

Więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Pilecki

 

19.01.2020

Emocje siatkarskie do pierwszej w nocy na turnieju o Puchar Starosty Opoczyńskiego

 

Zawodowi sportowcy często narzekają, że po zawodach, które kończą się wieczorem nie mogą zasnąć do rana, ponieważ nadal w nich buzuje adrenalina. Zapewne tego samego doświadczyli uczestnicy wczorajszego III Nocnego Noworocznego Turnieju Siatkarskiego o Puchar Starosty Opoczyńskiego - Marcina Baranowskiego.

Niezwykle wyrównany i wysoki poziom sprawił, że pojedynki były wyjątkowo zacięte i trwały bardzo długo. Finał rozpoczął się tuż przed północą i trwał ponad godzinę, i to w sytuacji, w której toczono pojedynek zaledwie do dwóch wygranych setów, a rozstrzygający set był toczony jedynie do 15 punktów.

 

Zawody otworzył Marcin Baranowski – Starosta Powiatu Opoczyńskiego, życząc wszystkim sportowej rywalizacji, a przy tym dobrej zabawy. Turniej zorganizowano wprawdzie pod patronatem Starosty, ale także przy wsparciu Roberta Telusa – Posła na Sejm RP oraz Janusza Ciesielskiego – Radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego i Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi, którzy ufundowali cześć nagród. Posiłek dla zawodników przygotowała Aneta Wdówka z KGW Ogonowice, a wodę ufundowała firma Konkret. Moderatorem zawodów był Rafał Skoczylas – Prezes MKS Volley Żelazny Opoczno, który nie tylko prowadził zawody, ale również sędziował i grał w jednej z drużyn. Miejscem rozgrywania turnieju była hala sportowa przy ZSP nr 1 w Opocznie.

 

W zawodach wzięło 9 drużyn, które w pierwszej fazie turnieju toczyły pojedynki w dwóch grupach. Tym sposobem w grupie A rywalizowały drużyny: Giganci Opoczno, Policja, Volley Team Powiat Opoczyński, Pasjonaci Opoczno, a do Grupy B trawiły: KIM Opoczno, Żelazna Młodzież, Nadleśnictwo Opoczno, Straż Pożarna, Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”. Na tym etapie rozgrywek rywalizowano każdy z każdym. Niezwykle wyrównana faza grupowa trwała aż 5 godzin i zakończyła się dopiero o godz. 23. Na tym etapie wyróżniał się późniejszy zwycięzca, czyli Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”, która to drużyna nie straciła nawet seta i zdecydowanie wygrała Grupę B.

 

W Grupie A ton rozgrywkom nadała z kolei drużyna Volley Team Opoczno, której jedynie Pasjonaci potrafili urwać seta. Podziałało to na Volley jak przysłowiowa płachta na byka, ponieważ pierwszy przegrany set sprawił, że siatkarze Volleya zmotywowali się do tego stopnia, że drugiego seta wygrali wysoko (do 16), a tzw. tiebreak-u wręcz zdemolowali swojego przeciwnika, pozwalając im zdobyć zaledwie 3 punkty.

W półfinałach spotkali się ze sobą Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” – Pasjonaci oraz Żelazna Młodzież – Volley Team Opoczno. Zwycięzcy grup w półfinałach nie dali szans swoim przeciwnikom, pokonując ich w dwóch setach.

Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” – Pasjonaci 25:12, 25:14.

Żelazna Młodzież – Volley Team Opoczno 18:25, 10:25.

 

Mimo, że dochodziła już północ ktokolwiek myślał, że siatkarze odpuszczą walkę w finale był w błędzie. Gdy Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” pewnie wygrało pierwszego seta z Volley Team Opoczno i prowadziło w końcówce drugiego wydawało się, że wynik jest już rozstrzygnięty, ale Volley nie przestraszył się niekorzystnego wyniku i rzutem na taśmę rozstrzygnął go na swoją korzyść. W tie-break-u gra była wyrówna, ale w połowie seta „Hubalowa Rodzina” odskoczyła na kilka punktów i nie pozwoliła roztrwonić przewagi już do końca.

Wynik finału: Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”- Volley Team Opoczno 25:19, 23:25, 15:9.

 

W meczu o trzecie miejsce również do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tiebreak. Tego już wyraźnie wygrała Żelazna Młodzież, ale po wynikach dwóch pierwszych setów trudno było wskazać faworyta.

Wynik meczu o trzecie miejsce: Żelazna Młodzież – Pasjonaci 23:25, 25:20, 15:7.

Tuż przed pierwszą w nocy Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” odebrało z rąk Marcina Baranowskiego – Starosty Powiatu Opoczyńskiego puchar za zdobycie pierwszego miejsca, a siatkarze zwycięskiej drużyny wręczyli Staroście pamiątkową koszulkę swojego Stowarzyszenia z wizerunkiem Hubala. Przypomnijmy, że w tym roku przypada 80-ta rocznica śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego.

– Cieszę się, że turniej dostarczył tyle pozytywnych emocji i stał na tak wysokim poziomie. To, że skończył się tak późno świadczy o tym najlepiej. Zapraszamy do nas za rok. Postaramy się, by turniej był jeszcze ciekawszy i lepszy niż w tym roku – powiedział na zakończenie zawodów – Marcin Baranowski – Starosta Powiatu Opoczyńskiego.

 

Nagrody indywidualne w turnieju otrzymali. Najmłodszy siatkarz – Jakub Wolski (Żelazna Młodzież), Najlepszy Siatkarz Oldboy – Jarosław Auguścik (KP Policji w Opocznie), Nagroda Fair Play – Klub Olimpiad Specjalnych Giganci Opoczno, Najlepszy zagrywający – Robert Kądziela (Pasjonaci Opoczno), Najlepszy rozgrywający- Sebastian Wiaderny (Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”), Najlepszy przyjmujący- Mateusz Łukasik (Żelazna Młodzież), Najlepszy atakujący- Łukasz Krajewski (Volley Team Powiatu Opoczyńskiego), MVP Turnieju- Łukasz Depta (Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina”).

 

Stowarzyszenie "Hubalowa Rodzina"

Sebastian Wiaderny, Piotr Ogrodnik, Paweł Zalas, Jarosław Plaskacz, Jarosław Pytka, Łukasz Depta, Adam Dzierzgwa, Sławomir Lipiński

Tekst: http://mazopolska.pl/?p=35508&fbclid=IwAR0j5QNevkpquzdquKpWKH-_2JAJd5wCFKftkkRqBvDikdex8ThxWCRkyFo

15.01.2020

Zagraliśmy dla WOŚP

 

Jak co roku Samorząd Uczniowski przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 28 finał WOŚP przebiegał pod hasłem "Wiatr w żagle" a pieniążki zebrane podczas niego mają być przeznaczone na doposażenie dziecięcej medycyny zabiegowej. W czasie zbiórki na WOŚP w naszej szkole Samorząd Uczniowski
przeprowadził kiermasz ciast, galaretek, szaszłyków owocowych własnoręcznie przygotowanych oraz napojów. W ramach tej akcji odbył się również turniej piłki siatkowej. W trakcie całej akcji w naszej szkole została zebrana kwota w wysokości 2514,32.zł.

 

Wolontariuszkami w naszej szkole były: Magdalena Ciszewska, Magdalena Szymczyk, Anna Świerczyna, Zuzanna Pawlik, Zuzanna Wojtczyk i Emilia Miszczak.

 

Dziękujemy Wolontariuszkom oraz Członkom Samorządu Uczniowskiego za pomoc w przeprowadzeniu akcji charytatywnej WOŚP

 

Małgorzata Ławińska

15.01.2020

Konkurs "Kartka Bożonarodzeniowa"


Przed Świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najładniejszą kartkę Bożonarodzeniową. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach, dla klas I-III oraz IV-VIII. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w najmłodszych klasach i do SU spłynęło bardzo dużo prac. Wszystkie kartki były przepiękne, wykonane bardzo starannie i zgodnie z regulaminem. Toteż jury miało ciężki orzech do zgryzienia podczas wyłaniania najlepszych prac.


Ostatecznie wyniki konkursu przedstawiały się następująco:
Kategoria klas I-III:
I miejsce - Milena Pakuła kl. III
II miejsce- Nikola Gusta kl. III
III miejsce- Maciej Biało kl. III
wyróżnienia: Alan Trąbski kl. I i Maja Wolniewicz kl. II


Kategoria klas IV-VIII:
I miejsce - Weronika Marcinkowska kl. IV
II miejsce- Jakub Czerwiński kl. V
III miejsce- Natalia Jakubowska kl. V
wyróżnienia: Paulina Nasiadek kl. VIII i Martyna Bugajniak kl. V
Zwycięzcy otrzymali za swoje prace atrakcyjne nagrody, a najlepsze prace zostały wysłane wraz z życzeniami do zaprzyjaźnionych z szkołą instytucji.


Małgorzata Ławińska

14.01.2020

Innowacyjne zajęcia edukacyjne

 

W dniu wczorajszym do naszej szkoły zawitała Akademia VR ” Edukacja jutra. Dziś”. Zajęcia trwały po 45 min dla każdej klasy od I do VIII. Prowadzili je doświadczeni przewodnicy „oprowadzając” uczniów po wirtualnej rzeczywistości z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych i sprzętów – gogli VR. Lekcje te stanowiły fenomenalne uzupełnienie podstawy programowej z przyrody, geografii, fizyki i biologii. Dzieci równocześnie bawiły się i uczyły przenosząc się w przestrzeń kosmiczną czy w świat bakterii i wirusów.

 

Krystyna Balcerek

13.01.2020

Turniej Piłki Siatkowej „Gramy dla WOŚP”

W dniu wczorajszym w sali gimnastycznej odbył się już po raz kolejny turniej piłki siatkowej „Gramy dla WOŚP”. Bieżąca edycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ze względu na wprowadzenie nowej formuły rozgrywek. Każda drużyna w swoim składzie na boisku musiała mieć minimum dwie kobiety. Ten fakt spowodował, że w rozgrywkach udział wzięło 8 drużyn z powiatu włoszczowskiego i radomszczańskiego. Organizatorzy ustalili dwie fazy rozgrywek. W fazie grupowej obowiązywał system „każdy z każdy”, a mecz składał się z dwóch setów (bez tie break’a), a sety były rozgrywane do 15 punktów. Grupę A stanowiły zespoły: Końskie Team, No Name, Kobiele Wielkie, Husaria Team.


Wyniki rozgrywek grupy:
Końskie Team - Husaria Team 2:0 (15:3, 15:5)
No Name - Kobiele Wielkie 1:1 (6:15, 15:11)
Końskie Team - Kobiele Wielkie 0:2 (13:25, 10:15)
Husaria Team - No Name 1:1 (15:8, 18:20)
Końskie Team - No Name 2:0 (15:12, 15:11)
Kobiele Wielkie - Husaria Team 2:0 (15:6, 15:9)

Grupa B składała się z następujących drużyn: Volley Team WOŚP, Góry Mokre, Piękni i Młodzi, Respiration Team.


Wyniki rozgrywek grupy:
Volley Team WOŚP – Respiration Team 1:1 (13:15, 15:11)
Góry Mokre – Piękni i Młodzi 2:0 (16:5, 15,3)
Volley Team WOŚP – Piękni i Młodzi 2:0 (15:5 15:7)
Respiration Team – Góry Mokre 0:2 (12:15, 11:15)
Volley Team WOŚP – Góry Mokre 2:0 15:9, 15:11
Piękni i Młodzi – Respiration Team 0:2 (5:15, 8:15)

 

W kolejnej części turnieju rozegrano mecze o poszczególne miejsca, zgodnie z wcześniej ustalonym szablonem. Drużyny z miejsc czwartych zagrały o miejsca 7-8, miejsca trzeciego rozegrały mecz o miejsca 5-6, wicemistrzowie grup stoczyli rywalizację o miejsca 3-4, natomiast zwycięzcy grup zagrali o zwycięstwo w całym turnieju. Dwa pierwsze mecze rozegrano do dwóch wygranych setów, a „mały” i „wielki” finał był już zagrany tradycyjnie do dwóch wygranych setów do 25 punktów.

 

Poniżej podajemy wyniki meczy o miejsca:
HUSARIA Team – Piękni i Młodzi 2:0 (15:10, 15:10)
Respiration Team - No Name 1:2 (15:17, 15:10, 6:10)
Końskie Team – Góry Mokre 2:0 (25:20, 25:16)
Volley Team WOŚP - Kobiele Wielkie 2:0 (26:16, 25:18)

 

Końcowa kolejność:
1. Volley Team WOŚP
Inga Symonides – Smolarek, Sylwia Woźniak, Konrad Kucharski (kpt.), Konrad Depta, Łukasz Depta, Szymon Depta, Karol Depta

2. Kobiele Wielkie
Martyna Nowicka, Monika Trenda, Rafał Tatara (kpt.), Kacper Nowak, Jarosław Pytka, Przemysław Musiał, Paweł Jakóbczyk

3. Końskie Team
Agnieszka Kołba (kpt.), Agata Wiśniewska – Pawelak, Arkadiusz Kuleta, Jakub Deperas, Andrzej Krawiec, Rafał Skowron

4. Góry Mokre
Patrycja Depta, Katarzyna Orzechowska, Piotr Biało (kpt.), Przemysław Orzechowski, Artur Jeziorski, Szymon Susło, Łukasz Żydczyk, Bartłomiej Łopaciński

5. No Name
Małgorzata Kowal, Honorata Piech – Wiśniewska, Łukasz Nowak (kpt.), Sebastian Klimczak, Rafał Skoczylas, Adam Dzierzgwa, Robert Dzierzgwa

6. Respiration Team
Patrycja Miszczak, Iga Włódzik, Łukasz Staszczyk (kpt.), Marcin Jajko, Jarosław Plaskacz, Dawid Suder, Marcin Orlikowski

7. Husaria Team
Emilia Nowakowska, Kinga Wojtczyk, Patrycja Wicik, Sławomir Lipiński (kpt.), Marcin Jaworski, Sebastian Wicik, Piotr Musiał, Jakub Kłudziak

8. Piękni i Młodzi
Aleksandra Stanisz, Kamila Cichoń, Radosław Pakuła (kpt.), Krystian Bąk, Fabian Banaszczyk, Sebastian Woźniak, Michał Ogrodnik, Kacper Zapalski

 

Na zakończenie organizatorzy wręczyli wszystkim drużynom pamiątkowe dyplomy. Pierwsze cztery drużyny otrzymały także puchary, a pierwsze trzy na pamiątkę uhonorowano medalami. Niedziela w Dobromierzu upłynęła pod znakiem siatkówki, jak zwykle stojącej na najwyższym sportowym poziomie. Mimo rozegrania wielu setów i spotkań wszyscy czuli niedosyt i uzgodnili, że następny turniej również należy zorganizować w zaproponowanym stylu.

To ogromnie pocieszające i budzące nadzieję, że młode pokolenie chce się rozwijać, ale także dostrzega potrzeby innych, bardziej potrzebujących. Jedno jest pewne my nie mówimy jak ma być i nie wymagamy od innych. Bierzemy sprawy w swoje ręce i zmieniamy otaczającą rzeczywistość poczynając od siebie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że „nie słowa, ale czyny” się liczą. Następny turniej już wkrótce, o czym was niezwłocznie poinformujemy.

Robert Dzierzgwa

10.01.2020

Wspaniała zabawa z lekturą

 

Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy piątej „podróżowali przez świat ” z Fileasem Foggiem, bohaterem książki J. Verna pt. „W 80 dni dookoła świata”. Podzielone na sześć czteroosobowych grup dzieci przez dwa tygodnie przygotowywały prezentacje swojej pracy. Efekty były imponujące. Dzieciaki wykazały się ogromnym zaangażowaniem, pomysłowością i umiejętnością korzystania z książki. Przede wszystkim świetnie się bawili, rozwijając umiejętność pracy w zespole. Duże brawa dla rodziców za cierpliwość podczas spotkań poszczególnych grup, za czuwanie nad uczniami.


Edyta Delczyk- Wasela

09.01.2020

Warsztaty redakcyjne

 

03 stycznia br. odbyły się w naszej szkole innowacyjne zajęcia języka polskiego. Były to warsztaty redakcyjne, które poprowadziła Pani Joanna Krawczyk- Bartos – nauczyciel języka polskiego w ZSP 2 im. Stefana Czarnieckiego we Włoszczowie. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas siódmej i ósmej, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia rozprawki. Zajęcia bardzo się podobały młodzieży. To nie ostatnie tego typu zajęcia. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Krawczyk- Bartos.

 

Edyta Delczyk- Wasela

Rusza rejestracja!


Już po raz trzeci zapraszamy wszystkich biegaczy oraz sympatyków tej dyscypliny sportu do Dobromierza. 1 marca pobiegniemy w największym w Polsce Biegu Pamięci "Tropem Wilczym".

W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.


Poniżej publikujemy link do strony rejestracji. Wszelkie informacje będziemy przekazywać za pomocą strony www.zpsdobromierz.pl oraz profilu na FB. Serdecznie zapraszamy do rejestracji . Liczba pakietów ograniczona (250 sztuk). O przyznaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

 

https://tiny.pl/t8hg9

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

Serdecznie zapraszamy na Jasełka Noworoczne