Grudzień 2019


Drodzy, Nauczyciele, Uczniowie,
Rodzice oraz Przyjaciele Naszej Szkoły

 

Boże Narodzenie to czas dla Rodziny i Bliskich. Podziękujmy tym, którym tak wiele zawdzięczamy – Rodzicom, Dziadkom Opiekunom i Przyjaciołom.

 

Niech atmosfera miłości, której w szczególny sposób doświadczamy w dniach Świąt Bożego Narodzenia, otacza Państwa w każdym dniu Nowego 2020 Roku, pomaga stwarzać klimat szacunku dla każdej osoby ludzkiej oraz umacnia miłość, która ma moc przemieniać człowieka i świat.

 

Zdrowych, radosnych pogodnych, a przede wszystkim rodzinnych świąt życzy

 

Dyrektor

Zespołu Przedszkolno - Szkolnego
w Dobromierzu

22.12.2019

XVII Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli i Pracowników Oświaty "Murawy Dobromierskie" 2019

 

W sobotę w Dobromierzu rozegrany został XVII Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli i Pracowników Oświaty "Murawy Dobromierskie 2019". W zawodach zwyciężył zespół z Rogowa. Drużyna z Dobromierza zajmując czwarte, ostatnie miejsce, potwierdziła swoją gościnność :-) Dziękujemy za sportową rywalizację stojącą na wysokim poziomie siatkarskim.

 

Jeszcze raz składamy Wszystkim najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego, siatkarskiego 2020 Roku :-)

 

Wyniki:
ZPS Dobromierz vs Powiat Opoczyński 0:2
Rogów vs Gowarczów 2:1
Gowarczów vs ZPS Dobromierz 2:0
Rogów vs Powiat Opoczyński 2:0
ZPS Dobromierz vs Rogów 2:0
Gowarczów vs Powiat Opoczyński 2:0

 

Klasyfikacja końcowa:
1. Rogów
2. Gowarczów
3. Powiat Opoczyński
4. Zps Dobromierz

 

Naszą drużynę reprezentowali: Gosia Ławińska, Beata Zięba, Ania Dzierzgwa, Sebastian Olczyk, Marcin Jajko, Jarosław Plaskacz, Adam Dzierzgwa

Dotychczasowi zwycięzcy:
2001– GÓRY MOKRE
2002– PRZEDBÓRZ
2003– DOBROMIERZ
2004– GOWARCZÓW
2005– DOBROMIERZ
2006– PIOTRKÓW TRYB.
2007– DOBROMIERZ
2008- JĘDRZEJÓW
2009- JĘDRZEJÓW
2010- JĘDRZEJÓW
2011- JĘDRZEJÓW
2012- JĘDRZEJÓW
2013- RADOSZYCE
2016- GOWARCZÓW
2017- ROGÓW
2018- GOWARCZÓW
2019- ROGÓW
2020- ????

17.12.2019

Grudniowe wyjazdy


W dniu 16 listopada, najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli klasy I-III, udali się do Domu Kultury we Włoszczowie, by obejrzeć spektakl teatralny ,, Piotruś Pan”, w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Dzieci z zaciekawieniem oglądały sztukę teatralną. ,,Piotruś Pan" to opowieść o prawdziwej miłości i przyjaźni, której głównym bohaterem jest tytułowy Piotruś Pan - chłopiec, który nie chce dorosnąć. Spektakl wprowadził najmłodszych widzów w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń. Historia małego chłopca z Nibylandii, bawiła i uczyła oglądających. Tydzień wcześniej ta sama grupa uczniów wzięła udział w mikołajkowym wyjeździe do kina. Dzięki uprzejmości pani kierowniczki Domu Kultury w Przedborzu dzieci nieodpłatnie obejrzały piękny wzruszający film ,,Renifer Niko ratuje święta”. Przekonały się, że przyjaźń i współpraca to dobra metoda na pokonanie wszystkich trudności, ale też, że warto zachowywać się odpowiedzialnie i dojrzale. Wycieczki sprawiły dzieciom dużo radości, a uśmiechnięte buzie potwierdziły, że takie wyjścia są potrzebne, bo uczniowie chętnie biorą w nich udział.

 

Małgorzata Chlebosz
Joanna Piszczek
Beata Zięba

16.12.2019

Pieczemy świąteczne pierniczki

 

W przedświątecznym czasie w naszym przedszkolu odbyło się pieczenie pierniczków. Swoją obecnością zaszczyciły nas tym razem Mamy: Nikoli, Michała, Wojtusia i Oliwiera. Zajęcia odbyły się w ramach projektu ,,Mamo, Tato, Babciu, Dziadku co możesz zrobić dla naszego przedszkola?” Maluchy z samego rana zadbały o czyste rączki, następnie trafnie rozpoznawały składniki i przybory kuchenne. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – zagniatały ciasto, wałkowały, wykrawały ciasteczka. Efektem tej pracy były pełne blaszki pierniczków, które zostały zaniesione do piekarnika. Tu, pod czujnym okiem Rodziców, pierniki nabierały koloru. Po kwadransie ciasteczka były upieczone, a w całej szkole unosił się zapach korzennych przypraw. Gotowe słodkości zostały udekorowane lukrami, polewami, kolorową posypką, wiórkami. Pierniczki pięknie wyglądały i pysznie smakowały. Dla dzieci był to dzień wyjątkowy i bardzo pracowity. Dziękujemy Rodzicom za niezapomniane chwile wspólnie spędzone w przedszkolu. Dzięki Wam dzieci mogły zabawić się w prawdziwego cukiernika. Jakie to łatwe! A ile zabawy! A jak smakują pierniczki? Sprawdzimy wszyscy na przyjęciu wigilijnym - ZAPRASZAMY !

Urszula Stanik
Monika ławińska

15.12.2019

Wsparcie dla Domu Samotnej Matki w Wiernej Rzece

 

Wśród wielu akcji charytatywnych prowadzonych w tym roku przez Naszą Szkołę znalazła się zbiórka na rzecz Schroniska dla kobiet w ciąży, matek z małymi dziećmi i ofiar przemocy domowej w Wiernej Rzece. Tym razem szkolni wolontariusze ogłosili zbiórkę niezbędnych środków pielęgnacyjnych i ubranek dla maluszków oraz środków czystości i produktów spożywczych.
Cała społeczność szkolna zaangażowała się w akcję, której celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży oraz rodziców na potrzeby innych, szczególnie bezdomnych. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki dobremu sercu wielu osób udało się zebrać mnóstwo potrzebnych artykułów spożywczych, chemicznych, zabawek oraz ubranek. Zebrane produkty zostały przekazane potrzebującym 6 grudnia.
Bardzo dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za aktywny udział w tym przedsięwzięciu. Cieszymy się, że poruszyliśmy Wasze serca.

 

Edyta Szymczyk
Urszula Stanik
Marcin Nowak

10.12.2019

Wyjazd mikolajkowy

 

W poniedziałek 9 grudnia przedszkolaki wraz z wychowawczyniami i Rodzicami wybrały się na wycieczkę do sali zabaw ,,Figloraj'' w Przedborzu.Na dzieci czekało wiele ciekawych atrakcji. Fantastyczną niespodzianką było ponowne spotkanie z Mikołajem, który zagościł na dłużej w Przedborzu.Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną dzieci, ale także stanowiła doskonałą okazję do radosnej zabawy. Rodzice natomiast mieli okazję do spotkania przy pysznej kawie.

Do przedszkola dzieci wróciły w bardzo dobrych humorach, pełne niezapomnianych wrażeń i emocji. Na każdej dziecięcej buzi widać było uśmiech, a przeżycia towarzyszyły im jeszcze przez cały dzień.

Monika Ławińska

Urszula Stanik

09.12.2019

Wyjazd mikołajkowy

 

Klasa 5 i 4 w poniedziałek 9 grudnia zorganizowały sobie wyjazd do kina Muza we Włoszczowie. Bilety do kina były ufundowane przez Hufiec Szczekocińko - Włoszczowski w ramach projektu Harcerskie Mikołajki. Dzieci otrzymały ponad to słodki poczęstunek. Film pt. „Święty Mikołaj” był wzruszający. Opowiadał o radości obdarowywania innych, wynikającej z wdzięczności i potrzeby serca.

 

Maria Chrzanowska

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

06.12.2019

Hubalowa Wigilia, czyli XIII Zjazd Szkół noszących imię Henryka Dobrzańskiego

 

W dniu dzisiejszym uczniowie klasy VIa wraz z dyrektorem, wychowawcą oraz Pocztem Sztandarowym Szkoły uczestniczyli w „Hubalowej Wigilii”, której organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubal” w Radomiu oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.

 

Po raz XIII uczniowie szkół noszących imię mjra. Henryka Dobrzańskiego spotkali się, by kultywować tradycyjną wigilię. Leśna polana na Bielawach to wyjątkowe miejsce, ponieważ tutaj właśnie zatrzymał się Prezydent Polski Ignacy Mościcki, a 24 grudnia 1939 roku odbyła się „Hubalowa Wigilia”, w której brał udział Patron naszej szkoły oraz Kazimierz Soborowski- leśnik, żołnierz AK - mieszkaniec Kopruszy (obecnie Stanowiska 1).

 

Uczestnicy spotkania wspólnie ubrali drzewka znajdujące się przy obelisku, upamiętniającym to historyczne wydarzenie, podzielili się opłatkiem, biesiadowali przy ognisku. Swoją obecnością na zjeździe zaszczycił wszystkich płk. Marian Zach, który swoimi opowieściami zaciekawiał zgromadzonych.

 

Kolejnym etapem uroczystości było złożenie wiązanek przez delegacje w Anielinie- miejscu śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego.

 

Uroczystość przebiegła w niezwykłej, rodzinnej atmosferze. Wyjątkowość tego miejsca oraz ludzie obecni na wigilii sprawili, że wszyscy poczuli się dumni z przynależności do grona Rodziny Hubalowej. Lekcja historii, której byliśmy uczestnikami z całą pewnością na długo zostanie w naszych sercach i pamięci.

 

Edyta Szymczyk

06.12.2019

Odwiedził nas Mikołaj 🎅


6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. To nie mógł być nikt inny tylko MIKOŁAJ- niezwykle wesoły, rozmowny i chętny do wspólnej zabawy. Pomimo braku białego puchu, jak co roku przybył na czas. Spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki oraz wykonywały jego polecenia. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi upominkami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!

Monika Ławińska

Urszula Stanik

05.12.2019

Zwykła czy „niezwykła”wycieczka do Kielc?


Niezwykłą wartość miała wycieczka do Kielc klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. 4 grudnia 2019r. oprócz atrakcji związanych ze zbliżającymi się mikołajkami uczniowie przeżyli niezwykłą lekcję historii oraz zwiedzili Rozgłośnię Radio Kielce. Jako pierwszy cel naszego programu obraliśmy zwiedzanie Więzienia Kieleckiego1939/1956 – Miejsca Pamięci Narodowej. Pobyt tam zostawił trwały ślad w pamięci uczniów naszej szkoły bo niezwykle smutne są dzieje tego miejsca, a najbardziej tragiczny okres to lata 1939 – 1956. Uczniowie zwiedzili dwie sale, w których eksponowane są kopie dokumentów, grypsów, relacje, zdjęcia, broń oraz narzędzia tortur stosowane przez Gestapo w okresie okupacji hitlerowskiej. Przewodnik pokazał nam pierwotnie zachowane karcery oraz miejsce, gdzie rozstrzeliwano więźniów oraz przytoczył przykład więźnia, znanego aktora Wiesława Gołasa, który przebywał tam w wieku zaledwie 14 lat. We wspomnieniach pisze, że w czasie nalotów niemieckich modlił się o zbombardowanie więzienia bo skróciłyby się jego cierpienia. Smutek malował się na twarzach młodzieży ale na pytania przewodnika o refleksje z pobytu w takim miejscu odpowiedzieli, że zdecydowanie wolą taki przekaz historii niż lekcje z podręcznikiem.


Następne miejsce godne uwagi, które odwiedziliśmy to Radio Kielce. Uczniowie mieli okazję poznać „od podszewki” pracę w radio, porozmawiać z ludźmi odpowiedzialnymi za nagrania od strony technicznej, a także obserwować prowadzone na żywo wywiady. Ale okazało się, że najważniejsze było dopiero przed nimi, gdyż na koniec uczestniczyli w nagrywaniu słuchowiska radiowego. Byli nie tylko obserwatorami ale czynnie brali udział w dyskusji i bardzo mądrze odpowiadali na pytania redaktora. Uczniowie czekają z niecierpliwością na słuchowisko z ich udziałem, ale kiedy się ukaże to na razie tajemnica. Należy dodać, że pobyt w Radio Kielce to ciekawe warsztaty medialne dla naszej młodzieży ale nie tylko. To również realizacja treści zawodoznawczych bo uczniowie poznali pracę ludzi o różnych zawodach, nie tylko redaktorów i deklarowali chęć pracy w takim miejscu w przyszłości.

Ewa Bakalarz

Sebastian Olczyk