55 Poznański Pułk Piechoty - In Memoriam
FIECEK STANISŁAW syn Franciszka i Katarzyny z Wójcików urodzony 8 marca 1915 r. w Komornikach w powiecie włoszczowskim (błędnie podawane w dokumentach daty urodzenia 14 i 15 marca). Miał czterech braci i trzy siostry. Przodkowie jego (wg danych z archiwów państwowych - 1772 r.) pochodzili ze Śląska Opolskiego, a konkretnie z Dobrzenia Wielkiego. Do odbycia służby wojskowej został powołany 15 marca w 1938 r. w Lidzie do 2. kompanii 77. pp.
W połowie roku został skierowany do szkoły podoficerskiej, po ukończeniu której awansował na starszego strzelca. W marcu 1939 r. po zajęciu Czech przez Niemcy, jego pluton został przeniesiony do 55. pp w Lesznie. Tenże pluton dołączono do 2. kompanii pod dowództwem kapitana Edmunda Lesisza, a dowódcą tego nominalnie 1. plutonu został porucznik Stanisław Rybczyński, I. batalionu. Tamże został awansowany na kaprala oraz mianowany dowódcą drużyny. Uczestniczył w wypadzie na terytorium III Rzeszy na Dębową Łękę i Wschowę 2 września 1939 r. Tego samego dnia wraz z (strz.?) Jabłońskim (również przybyłym z 77. pp w Lidzie) ujął po krótkim pościgu na dachu, dywersanta niemieckiego, wcześniej zabarykadowanego w domu z bronią w ręku, strzelającego do żołnierzy.
Dokonywał również rewizji w domach Niemców, rekwirując sporą ilość broni. Od wieczora tego samego dnia pułk rozpoczął wycofywanie za linię Warty do Zaniemyśla. W następnych dniach pułk maszerował w kierunku Kutna. 9 września rano osiągając okolice Strzegów - Kuchary niedaleko Kutna. I. batalion był najbardziej wysunięty w stronę Bzury, w miejscowości Wyręby. 9 - 10 września batalion sforsował Bzurę pod Kterami i atakował kolejno Czarne Pole, Głupiejew, Gaj, Kwilno, a 11 września Koźle. W tym czasie 55. pp był najbardziej wysuniętym na południe oddziałem wszystkich dywizji i brygad biorących udział w zwrocie zaczepnym bitwy nad Bzurą. Pozostające na skrzydłach: prawym 70. pp; na lewym najpierw 57. pp potem 58. pp nie potrafiły dotrzymać tempa natarcia 55. pp co skutkowało próbami oskrzydlenia przez Niemców.
W czasie natarcia nad Bzurą wspólnie ze (strz.?) Wilkiem zdobył niemiecki ckm, od kapitana Sosienia dostał przyrzeczenie odznaczenia. Pisząc wspomnienia o branych do niewoli żołnierzy armii niemieckiej podkreślał wielką ilość Czechów. 12 -15 września batalion pozostawał w odwodzie. 13 września został zarządzony odwrót za Bzurę. Poprzez okolice Piątku i Sochaczewa 16 września w godzinach rannych pułk osiągnął Szwarocin, a I/55 pp Natolin. I. batalion miał osłaniać natarcie II. batalionu od południowego wschodu i współdziałać z nim.
Niestety do natarcia polskich wojsk nie doszło, uprzedził je o 10.30 zagon pancerny wroga masakrując oba bataliony, lecz nie został przepuszczony. Wtedy to został ranny odłamkiem szrapnela w ramię, dotarł do punktu sanitarnego skąd po usunięciu odłamka usiłował wrócić do oddziału. To się jednak nie udało ponieważ pułk już odszedł. Na wieczór dołączył do oddziału rozbitków dowodzonego przez nieznanego sierżanta, przedzierał się z nim na przeprawę w okolicy Witkowic bądź Wyszogrodu, gdzie w jego okolicy 19 września 1939 r. dostał się do niemieckiej niewoli. Przebywał w niewoli w Stalag II - A nr jeńca 17802, do wyzwolenia przez wojska angielskie w kwietniu 1945 r. Ukończył kurs samochodowy i uzyskał prawo jazdy.
Wstąpił w tym samym okresie do Związku Polaków w Lubece. Wrócił do Ojczyzny w 1946 r. Po powrocie do rodzinnej miejscowości prowadził do emerytury gospodarstwo rolne. W okresie powojennym należał do Związku Inwalidów Wojennych, następnie do Związku Inwalidów Wojennych R.P., działając aktywnie w kole we Włoszczowie. Do organizacji kombatanckiej (Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych) wstąpił po rozwiązaniu ZBoWiD, który uważał za twór niegodny.
W wolnych chwilach oddawał się pasji wędkarskiej. Odznaczony kilkoma medalami: Medal Zwycięstwa i Wolności z 30 kwietnia 1974 r., Medal " Za Udział W Wojnie Obronnej 1939" z 30 stycznia 1990 r. oraz innymi. Zmarł 12 lutego 2004 r. pozostawiając wspomnienia w postaci pamiętnika. Był w związku małżeńskim z Wiktorią z Turczynów (1929 - 2005). Spoczywa wraz z żoną na cmentarzu parafialnym w Januszewicach.
zdjęcia oraz informacje Wiesław Fiecek syn Stanisława.
© PB 55PPPIM
Dobromierz i okolice z przeszłości :-) Tym razem moda ...
Po półrocznej przerwie wracamy do wspomnień z ubiegłego wieku. Tym razem pragniemy udostępnić Wam zdjęcia, na których zobaczymy szczęście i uśmiech, ale także trendy mody ... tak tak mody zobaczcie sami :-)
Ponownie pomoc okazała nam Pani Stanisława Smolich z domu Dziegieć.
Pani Stanisława przekazała nam serię następnych zdjęć, które były własnością Marianny (z domu Dziegieć) i Jana Gryzów.Pochodzą one z okresu 1915 - 1945.
Niestety nie wszystkie jesteśmy w stanie (na bazie wspomnień Pani Stanisławy), opisać. Jednak wierzymy, że przybliżą one Wam historię danych czasów, nie tylko naszych okolic.
Serdecznie dziękuję Paniom Edycie Szymczyk, Ewie Kruszynie i Joannie Piszczek za zaangażowanie i pomoc w zebraniu informacji dotyczących opisów poszczególnych zdjęć.
Zachęcam Państwa do podzielenia się swoimi zbiorami, które będą opublikowane na szkolnej stronie www.zpsdobromierz.pl.
Foto: NN
Zdjęcia są własnością Pani Stanisława Smolich z domu Dziegieć.
Kopiowanie i publikacja poszczególnych zdjęć tylko za zgodą Właściciela!
Robert Dzierzgwa
Dobromierz i okolice z przeszłości
Rączki we wspomnieniach
Dziś dzięki zdjęciom, udostępnionym przez Pana Jana Słoniewskiego zapraszamy do Rączek.
Na fotografiach widoczny jest Dwór, niestety niszczejący.
Pamiątki pochodzą z roku 1970 i 1982 (zima).
Ze wspomnień autora, który był tam jeszcze w trakcie dewastacji Dworku, zimą 1982 roku:
"... Było to w takim stanie jak na zdjęciach. Blacha była zerwana przez wiatr, a dach się walił. Nie robiłem szczegółów, ale mam w pamięci to, że stropy wykonane z drewna, nie były łączone na gwoździe, tylko na drewniane czopy. Nawet maty trzcinowe pod tynkiem na suficie były przymocowane czopami...."
Panu Janowi serdecznie dziękujemy za kolejne, jakże wartościowe zdjęcia, które postaramy się zamieścić nie tylko na naszych stronach, ale także w postaci wystawy zdjęć.
Jednocześnie zachęcamy Państwa do podzielenia się własnymi historiami, które przybliżają nam historię Naszego Regionu.
Kopiowanie i publikacja poszczególnych zdjęć tylko za zgodą Właściciela!
Robert Dzierzgwa
Dobromierz i okolice z przeszłości
Archiwum Rodzinne Stanisławy Smolich z domu Dziegieć
Miło nam poinformować, iż po publikacji zdjęć, udostępnionych przez Pana Jan Słoniewski, mamy dla Was następne archiwum, które zaprezentujemy w kilku częściach.
Tym razem na nasz apel odpowiedziała Pani Stanisława Smolich z domu Dziegieć.
Pani Stanisława przekazała nam bardzo bogaty zbiór zdjęć, które były własnością Marianny (z domu Dziegieć) i Jana Gryzów.
Pochodzą one z okresu 1915 - 1945.
Niestety nie wszystkie jesteśmy w stanie (na bazie wspomnień Pani Stanisławy), opisać. Jednak wierzymy, że przybliżą one Wam historię nie tylko naszych okolic.
Serdecznie dziękuję Paniom Edyta Szymczyk, Ewa Kruszyna i Joanna Piszczek za zaangażowanie i pomoc w zebraniu informacji dotyczących opisów poszczególnych zdjęć.
Zachęcam Państwa do podzielenia się swoimi zbiorami, które będą opublikowane na szkolnej stronie www.zpsdobromierz.pl.
Mamy także plany wykonania wystawy udostępnionych zdjęć, która będzie dostępne w Naszej Szkole.
Foto: NN
Własność: Archiwum Rodzinne Pani Stanisławy Smolich
Kopiowanie i publikacja poszczególnych zdjęć tylko za zgodą Właściciela!
Robert Dzierzgwa
Dobromierz i okolice z przeszłości
Archiwum Rodzinne Pana Jana Słoniewskiego
Dzięki zainteresowaniu tematem i uprzejmości Pana Jana Słowniewskiego, publikujemy zdjęcia Dobromierza z dawnych lat. Mamy nadzieję, że zapoczątkują one cykl wspomnień o małej, ale jakże wielkiej sercem miejscowości na skraju Województwa Świętokrzyskiego.
Gorąco zachęcamy Państwa do podzielenia się z nami zdjęciami i wspomnieniami. Informujemy także, że na łamach naszej strony internetowej http://www.zpsdobromierz.pl będziemy publikować Wasze zdjęcia i opisy.
Mamy gorącą nadzieję, że w ten sposób przybliżymy historię naszego regionu nie tylko nam, ale przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom Dobromierza i okolicznych miejscowości.
Zdjęcie Nr 1.
Dobromierz koło stawu z widokiem na Bukową Górę. Ciekawy jest pień drzewa. Na zdjęciu rodzina: J.K. Słoniewskich i Rodzina Smolich z Przedborza. Fot.nn.
Zdjęcie Nr 2.
"W Dobromierzu na zakręcie" Od lewej G. Okoń i K. Słoniewska. Rok 1939 lub 1945. Fot. nn.
Zdjęcie Nr 3.
Widok dworku w Dobromierzu od strony południowej. Lata 1968. Fot. Jan Słoniewski
Zdjęcie Nr 4.
Widok wejścia do dworku.Lata 1968. Fot. Jan Słoniewski
Zdjęcia z archiwum i opisy autorstwa Pana Jana Słoniewskiego
Kopiowanie i publikacja poszczególnych zdjęć tylko za zgodą Właściciela!
Robert Dzierzgwa