Nasz szkoła uczestniczyła w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Przedmiotem przedsięwzięcia jest realizacja zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. W tej edycji przedsięwzięcia dofinansowane zostały dwie wycieczki w Szkole Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego ps. ,,Hubal’’ w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Dobromierzu.
Jedna z nich dla uczniów klas 4-8 odbyła się w dniach 3-4 grudnia. Zarówno data jak i miejsce wycieczki zostały wybrane nieprzypadkowo, a mianowicie Kraków i 156 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w Katedrze Wawelskiej oraz w ceremonii złożenia wieńców przy trumnie marszałka w krypcie katedry . W uroczystości tej brał udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Dalsza część uroczystości odbyła się pod kopcem Piłsudskiego na Sowińcu, gdzie sztandar naszej szkoły został odznaczony medalem Pro Bono Poloniae. W tej części uroczystości również medalami zostali odznaczeni nasi nauczyciele: Pani Iwona Niewęgłowska i Pan Marcin Jajko. Otrzymali oni medale Pro Patria. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Armii Krajowej, gdzie uczniowie poznali historię Podziemnego Państwa Polskiego, jego siłach zbrojnych a zwłaszcza Armii Krajowej. W Muzeum Domu Jana Matejki mogliśmy prześledzić wszystkie fazy twórczości tego wybitnego malarza. Zbiory muzeum zwierają cenne dokumenty oraz rekwizyty, które malarz wykorzystywał przy tworzeniu swoich dzieł.
Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie królewskiego miasta. Zaczęliśmy od Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został założony w 1783 roku. Jest on obecnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Gromadzi tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Zimowy ogród prezentował się malowniczo, jednak z racji pory roku nasze zwiedzanie ograniczyło się do szklarni. Na zakończenie przeszliśmy Plantami pod Teatr im. Juliusza Słowackiego. Zabytkowymi uliczkami dotarliśmy na Rynek, gdzie podziwialiśmy Kościół Mariacki i ołtarz Wita Stwosza. Zatrzymaliśmy się na chwilę pod pomnikiem Adama Mickiewicza , który pięknie prezentował się na tle Sukiennic. Miłą niespodzianką było uczestniczenie w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Na koniec Bramą Floriańską dotarliśmy pod pomnik Grunwaldzki.
Dzięki zaangażowaniu organizatorom wycieczki udało się zapewnić naszym uczestnikom komfortowe warunki zakwaterowania i wyżywienia.