Listopad 2019


30.11.2019

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE 

 

W piątek 29 listopada nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły ,,poznać swoją przyszłość"- tą bliską i tą daleką.Ten magiczny czas był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, tym starym ludowym zwyczajem, który przetrwał do dziś.Czy wróżby się spełnią- przyszłość pokaże. Pewne jest to, że dzieciom przyniosły wiele radości i były okazją do wspólnej zabawy.
Dziękujemy mamie Michała za przygotowanie i przeprowadzenie wróżb 😊 Zapraszamy kolejnych Rodziców na radosne chwile w naszym przedszkolu.

Monika Ławińska

Urszula Stanik

29.11.2019

Tradycje andrzejkowe


Koniec listopada to rokrocznie okazja dla uczniów do wesołej zabawy. Skłaniają do tego andrzejki, czyli uroczyście obchodzone imieniny Andrzeja, które przypadają na 30 listopada. Jak wiemy tuż po tym dniu następuje w kościele rzymsko- katolickim okres adwentowy, czyli przygotowanie się i oczekiwanie na narodziny Pana Jezusa. W czwartek 28.11.2019r. uczniowie klas I-III mieli okazję do niezwykle radosnego spędzenia czasu w swoim gronie. Zorganizowaliśmy bowiem naszym „milusińskim” zabawę andrzejkową. Odbyły się wróżby, które wprowadziły dzieci w magiczny nastrój. Uczniowie wzięli udział w wesołych zabawach i pląsach przy muzyce. Całość „przyprawiona” była nutką słodyczy, przygotowaną przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Uśmiech, szczęście i radosna atmosfera panująca w tym dniu na pewno pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów.


M. Chlebosz, J. Piszczek, B. Zięba

28.11.2019

Pluszowy Miś odwiedził przedszkolaków 🐻

 

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każdy maluch przyszedł do przedszkola z ulubionym misiem, a pojawienie się prawdziwego, Dużego Misia, dzieci przyjęły z ogromną radością. Niecodzienny gość opowiedział dzieciom o sobie oraz zaprosił wszystkich do wspólnych zabaw z pluszakami. Następnie dzieci wysłuchały bajki ze wspaniałym przesłaniem o wielkiej przyjaźni. Niezwykłe spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.
Podczas Dnia Pluszowego Misia w każdej grupie prowadzone były różne zajęcia związane z pluszakami. Dzieci z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach, rysowały je i ozdabiały. Nie zabrakło również słodkich, misiowych przysmaków. Gościem specjalnym w tym dniu był Pan Dyrektor, który ochoczo przyłączył się do zabawy. Niespodzianek nie było końca. Tego dnia każde dziecko mogło na chwilę "stać się" misiem, dzięki specjalnie przygotowanej fotościance. Dzień dostarczył przedszkolakom wiele radości. Dzieci jak i misie były zachwycone wspólną zabawą. Serdecznie dziękujemy Pani Bibliotekarce za uświetnienie Święta Misia.

Monika Ławińska 

Urszula Stanik

27.11.2019

Zespół Muzyczny KASZMIR poprowadził zabawę andrzejkową w naszym przedszkolu !!!

 

Tradycją lat ubiegłych, w ostatnich dniach listopada, świętowaliśmy “Andrzejki”. Przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych bawiły się przy profesjonalnej oprawie muzycznej, w sali z akcentami dyskotekowymi - balonami i serpentynami. Pomysłodawczynią zabawy, zorganizowanej w ramach projektu „Mamo, tato, babciu, dziadku, co możecie zrobić dla naszego przedszkola?”, była mama Szymona.


Pani Kasia jest wokalistką w lokalnym zespole muzycznym. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę! Sala przedszkolna „pękała w szwach”. W czasie przerw śródlekcyjnych do wspólnej zabawy dołączali starsi uczniowie. Cała sala śpiewała znane przeboje dyskotekowe i piosenki z repertuaru dziecięcego. Dziewczynki, dzięki uprzejmości członków zespołu, zaśpiewały w chórkach. Prawdziwą gwiazdą okazał się nasz przedszkolak- Szymon, który wykonał ze swoją mamą lubiany przebój dyskotekowy.


W czasie przerw w tanecznym szaleństwie na dzieci czekał poczęstunek. Na twarzach przedszkolaków cały czas widniał uśmiech. Wszystkie maluchy zgodnie, chętnie i aktywnie uczestniczyły w zabawie.
Serdecznie dziękujemy członkom Zespołu Muzycznego KASZMIR za wspaniały dzień. Dzięki Wam „Andrzejki” w naszym przedszkolu były niezwykle udane. Teraz czekamy już tylko na Mikołaja😀

Urszula Stanik

Monika Ławińska

25.11.2019

Konkurs Kartka Bożonarodzeniowa

 

Samorząd Uczniowski ogłasza konkurs na najładniejsza kartkę Bożonarodzeniową.
Warunki wzięcia udziału w konkursie:
1) Styl wykonania kartki dowolny.
2) Format kartki- maksymalne wymiary kartki po złożeniu 21cm x 15 cm ( czyli kartka A4 złożona na pół). Kartki o mniejszych wymiarach są akceptowane.
3) W środku kartki nie należy pisać żadnych życzeń.
4) Kartki należy dostarczyć do Samorządu Uczniowskiego w kopertach na których należy napisać imię i nazwisko osoby zgłaszającej się do konkursu oraz klasę.
5) Termin składania prac konkursowych 25.11.2019 – 09.12.2019
6) Konkurs będzie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach:
- dla klas I-III
- dla klas IV- VIII
7) Za najlepsze prace konkursowe SU ufunduje atrakcyjne nagrody.
8) Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 12.12.2019 a wyniki będą podane na gazetce SU.
9) Wręczenie nagród odbędzie się po przedstawieniu jasełkowym.


Samorząd Uczniowski

23.11.2019

Siatkarski Weekend

 

W dniu dzisiejszym, w Zps Dobromierz, odbył się Turniej Piłki Siatkowej Mężczyzn "Siatkarski Weekend". Wśród 4 zaproszonych zespołów, niestety z przyczyn losowych, nie znalazła się drużyna Oldboy's Secemin. Ze względu na to ustaliliśmy system rozgrywek "każdy z każdym" do trzech wygranych setów. Podczas turnieju towarzyszyła przyjazna atmosfera, a mecze toczono w duchu fair play.

Poniżej przedstawiamy wyniki i końcową klasyfikację turnieju:

 

LZS Kobiele Wielkie - Koniecpol 1:3  (22:25, 25:14, 20:25, 20:25)
Koniecpol - LUKS Start Dobromierz 3:0  (25:21, 25:12, 25:22)
LZS Kobiele Wielkie – LZS Kobiele Wielkie 3:1 (25:16, 25:14, 21:25, 25:21)

 

Najlepsi na pozycjach:

MVP Turnieju - Adam Ziółkowski (Koniecpol)
Rozgrywający - Kacper Jamróz
Atakujący - Kamil Nowicki (LZS Kobiele Wielkie)
Przyjmujący - Paweł Młyński (Koniecpol)
Środkowy - Przemysław Musiał (LZS Kobiele Wielkie)
Zagrywający - Marcel Stochel (Koniecpol)
Libero: Radek Pakuła LUKS Start Dobromierz

 

Klasyfikacja końcowa:
1. Koniecpol
2. LZS Kobiele Wielkie
3. LUKS Start Dobromierz

 

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary, natomiast zawodników wyróżnionych nagrodzono statuetkami i dyplomami.

Start: Piotrek Ogrodnik (kpt.), Kacper Nowak, Kajetan Borkowski, Michał Piotrek Ogrodnik, Paweł Kozielewski, Jarosław Pycia Pytka i Radek Pakuła

Sędziowie: Robert Dzierzgwa, Marcel Stochel
Foto: Radosław Pakuła

Zarząd LUKS "START" Dobromierz

20.11.2019

Syzyfowe? Prace

 

W czwartek 14.11.2019 roku w klasie VIII odbyła się lekcja biblioteczna, mająca na celu utrwalenie omówionej wcześniej lektury „Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego.

Uczniowie pod czujnym okiem polonistki i bibliotekarki wykonywali zadania związane z lekturą: uzupełniali informacje o mitologicznym Syzyfie; wyjaśniali znaczenie podanych związków frazeologicznych pochodzących z mitologii; wpisywali w odpowiednie rubryki imiona i nazwiska osób ,które Marcin Borowicz spotkał na swojej drodze; rozwiązywali krzyżówkę; wypisywali metody jakie stosował konkretny nauczyciel, aby zniechęcić uczniów do polskości, a przyciągnąć do kultury rosyjskiej.

W wykonywaniu zadań uczniowie korzystali z: „Syzyfowych prac”, „Mitów greckich”, Słowników: języka polskiego, wyrazów obcych, frazeologicznego. Zajęcia bardzo podobały się młodzieży, dlatego będą kontynuowane. Następna lektura to „Mały Książę”.

Edyta Szymczyk
Ewa Bakalarz

19.11.2019

WYWIADÓWKA

 

Wywiadówka śródsemestralna odbędzie się 21 listopada 2019 roku o godzinie 17.30. Tematem wiodącym będą osiągnięcia dydaktyczno- wychowawcze naszych uczniów. Ze względu na ważność bardzo proszę o niezawodne przybycie wszystkich rodziców/ opiekunów prawnych.

Godzinę wcześniej odbędzie się spotkanie Oddziałowych Rad Rodziców.

 

Dyrektor

Upamiętnili bohaterskiego zawiadowcę z Jakubowic

 

 

Sobota, dzień wolny od zajęć, a nasi harcerze służą dla Ojczyzny i pamięci lokalnych Bohaterów. Od samego ranka udaliśmy się do Gminy Ożarów, gdzie upamiętniona została 75. rocznica śmierci Stanisława Bogusławskiego, pierwszego zawiadowcy dworca PKP w Jakubowicach. Mężczyzna został zakatowany przez Niemców w 1944 roku, ponieważ nie chciał wydać partyzantów, którym pomógł się ukryć. Przy budynku dworca w Jakubowicach ustawiono krzyż, przy którym uczestnicy uroczystości złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów.  Zebrani modlili się w intencji Stanisława Bogusławskiego w ożarowskim sanktuarium. Następnie oddali honory na cmentarzu, gdzie pochowany jest zawiadowca. Wydarzenie zakończyło przedstawienie w jednej ze szkół. Dodać należy, że uroczystości zorganizował prawnuk zawiadowcy, a nasz Przyjaciel Szkoły Pan łukasz Wilczyński, który przy okazji Biegu Tropem Wilczym w Dobromierzu, uatrakcyjnił nasze wydarzenie wystawiając samochody ciężarowe. 
W uroczystościach wraz ze Sztandarem Szkoły służbę pełnili: Maciej Warzecha, Wiktor Stanik, Antoni Mikołajczyk oraz Mikołaj Zaborski.

Robert Dzierzgwa

15.11.2019

Wyjazd na basen


W piątek 15 listopada 2019 roku liczna grupa uczniów z klas III-VII wraz z nauczycielami wychowania fizycznego wybrała się na basen NEMO do Włoszczowy. Przed wyjazdem uczniowie zostali zapoznani z zasadami korzystania z basenu, regulaminem kąpieli, aby bezpiecznie i miło wykorzystać ten czas. Na basenie uczestnicy wycieczki mieli do dyspozycji zjeżdżalnię, brodzik i basen rekreacyjny.
Celem wyjazdu na basen było:
- kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
- krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci,
- kształtowanie zdrowego stylu życia,
- wyposażenie uczniów w podstawowy zasób umiejętności ruchowych,
- pływanie rekreacyjne,
- wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego,
- integracja grupy,
- kształtowanie właściwych zachowań w miejscach publicznych.
Z wyjazdu wszyscy wrócili w radosnych nastrojach, jednogłośnie stwierdzając, że było świetnie i chcą częściej uczestniczyć w tego typu atrakcjach.

Sebastian Olczyk

Marcin Jajko

13.11.2019

ŚNIADANIE DAJE MOC

 

Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie ,,Śniadanie daje moc", promującym rolę śniadania w diecie dziecka.

8 listopada, pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, dzieci przygotowały swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz szaszłyki i sałatki owocowe. Taki poczęstunek był dla nich prawdziwą frajdą. Wyczarowaly wspaniałe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Dzięki niemu dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom.
Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole 😊

Urszula Stanik

 

11.11.2019

"Wolność – słowo najpiękniejsze..."

 

Gminne obchody 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowane zostały przez Szkołę Podstawową im. majora Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal” w Dobromierzu. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe szkół i OSP z terenu gminy. Ogromnym wyróżnieniem był udział pocztu do Sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej KompaniiKadrowej z Dionizym Krawczyńskim Komendantem Marszu I Kompanii Kadrowej „Kadrówka”na czele. Byli też przedstawiciele władz gminnych: Wójt Gminy Kluczewsko Rafał Pałka, Przewodniczący Rady Gminy Mateusz Strychalski, Skarbnik Justyna Bugała - Piotrowska, radni, sołtysi, liczni mieszkańcy naszej gminy.

 

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odbyła się kościele w Stanowiskach. Następnie uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę dętą OSP w Dobromierzu, poczty sztandarowe i uczniów kl. piątej niosących flagę, procesyjnie udali się na cmentarz parafialny, gdzie przy mogile Hubalczyka Franciszka Głowacza ps. Lis odbył się apel poległych, złożenie wiązanek przez poszczególne delegacje reprezentujące społeczność lokalną. Zarówno w homilii wygłoszonej przez ks. prof. Tadeusza Gacię jak i w apelu poległych akcent położony został na udział naszych mieszkańców w walkach o niepodległość na różnych frontach, na ich postawę patriotyczną, ofiarność i odwagę, co czyni z nich bohaterów.


Następnie uczestnicy uroczystości przybyli do Szkoły Podstawowej w Dobromierzu, gdzie wysłuchali montażu słowno- muzycznegoprzygotowanego pod hasłem "Wolność – słowo najpiękniejsze... Uczniowie wierszem i pieśniami wyrazili wdzięczność tym, którzy oddali życie za naszą wolność. Sala gimnastyczna, gdzie odbywała się uroczystość była wypełniona po brzegi. Na twarzach zebranych malowało się wzruszenie, wywołane piękną recytacją i śpiewem pieśni patriotycznych.Uroku całej uroczystości dodała dekoracja – skromna aczkolwiek bardzo wymowna oraz sami wykonawcy – połączenie uczniów klas najstarszych VII i VIII z najmłodszymi kolegami z klasy I i III wniosło niezwykłe walory wychowawcze. Swoją postawą, zaangażowaniem i wzajemną współpracą starsi dawali przykład młodszym. Pan Wójt oraz Pan Przewodniczący Rady Gminy Kluczewsko podziękowali wykonawcom za oprawę artystyczną i w pięknych słowach wyrazili swój zachwyt, a na ręce najmłodszych uczestników przekazali słodki upominek.

 

Wielu cennych informacji na temat prezentowanych pieśni przekazał Dionizy Krawczyński- przyjaciel szkoły, który podkreślił jak istotną rolą jest kultywowanie tradycji, znajomość historii i gromadzenie wokół idei patriotyzmu zwłaszcza młodego pokolenia.Podkreślił również, że ogromną wartością tej szkoły jest współpraca i ogromne zaangażowanie wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.

 

Ewa Bakalarz
Edyta Delczyk- Wasela

 

10.11.2019

Bieg Niepodległości

 

Reprezentacja DDH Buczyna w składzie: Emilia Miszczak, Aneta Polaczek, Jan Jakubowski, Dawid Kusa, Piotr Pomykała, Antoni Mikołajczyk, Wiktor Stanik oraz Maria Chrzanowska wzięła udział w VIII Biegu Niepodległości we Włoszczowie. Braliśmy udział w Biegu Rodzinnym „Historia Cię dogoni” na dystansie 2km.

Składam szczególne podziękowania dzieciom, które mimo niesprzyjającej pogody stawiły się na starcie oraz ich rodzicom. Rodzice nie tylko dowieźli dzieci do Włoszczowy, ale również kibicowali całej drużynie.

 

Maria Chrzanowska

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

02.11.2019

Pamiętamy ...

 

W środę 30.10.2019r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony tym, których już nie ma z nami. Tym razem naszą szczególną uwagę poświęciliśmy nauczycielom tajnego nauczania. Głównym bohaterem inscenizacji przygotowanej przez gromadę zuchową „Bystre oczy” stał się były kierownik szkoły w Dobromierzu Pan Kazimierz Młynarczyk.

Nieocenione wsparcie zuchy otrzymały od swoich starszych kolegów- uczniów klasy VIII, którzy wcielili się w następujące role: pan Kazimierz Młynarczyk- Wiktor Stanik, jego żona – Magdalena Szymczyk, woźny- Maciej Warzecha, Niemcy- Igor Nowak i Szczepan Skórnicki, prowadzący- Mikołaj Zaborski i Antoni Mikołajczyk. Oprócz nich wystąpiły dzielne zuchy z klasy II i III, którzy grali role uczniów uczestniczących w lekcji prowadzonej przez pana Kazimierza Młynarczyka. Wykazali się wspaniałą recytacją modlitwy, którą rozpoczynały wówczas dzień nauki dzieci w polskich szkołach oraz wspólnie wygłosili z pamięci fragment „Roty”. Doskonale odegrały swe role, zwłaszcza w scenie ukrywania zakazanych podręczników podczas nieoczekiwanej wizytacji inspektora Grossa.


Pan Kazimierz Młynarczyk był długoletnim kierownikiem Szkoły Powszechnej w Dobromierzu. Mieszkał w Rączkach. W latach II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej. Razem z Panią Marią Wąsikiewicz, również nauczycielką miejscowej szkoły, prowadzili tajne nauczanie. Uczyli dzieci tego, czego okupanci hitlerowscy zabronili. Dzieje naszej Ojczyzny, literatura narodowa były wykładane na co dzień w dobromierskiej szkole. Dzieci korzystały także z zabronionych przez Niemców podręczników. Najprawdopodobniej w wyniku donosu jednej z sióstr Lewickich, z pochodzenia Ukrainek (jedna z nich była nauczycielką, druga pracownicą miejscowego urzędu gminy) 19.06.1942 r. Kazimierz Młynarczyk został aresztowany przez włoszczowskich żandarmów i po przesłuchaniu przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tam dotrwał do końca wojny, ale był strasznie wycieńczony i schorowany. Został przewieziony na leczenie do Szwecji. Ledwie tląca się iskra życia naszego wspaniałego pedagoga dogasła w dniu 10 stycznia 1948 r. Pochowany został na parafialnym cmentarzu katolickim w Tysslinge w Szwecji. Po 26 latach od śmierci pana Kazimierza Młynarczyka, na frontowej ścianie budynku naszej szkoły, odsłonięto tablicę pamięci, dziękując mu za daninę życia, za polskość szkoły.


Rekonstrukcja była dla uczniów żywą lekcją historii uczącą patriotyzmu i oddania dla Ojczyzny. Dzieci i młodzież naszej szkoły mogli unaocznić sobie grozę hitlerowskiej okupacji. Niezłomna postawa takich ludzi jak p. Kazimierz Młynarczyk i p. Maria Wąsikiewicz sprawiła, że jako naród przetrwaliśmy ten okrutny czas.


Beata Zięba

01.11.2019

Harcerski 1 listopada


Tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych harcerze z Dobromierskiej Drużyny Harcerskiej Buczyna pełnili uroczystą wartę przy grobach Franciszka Głowacza i Franciszka Biskupskiego. W tym roku harcerzom towarzyszył Dyrektor naszej szkoły Pan Robert Dzierzgwa. Skład uroczystej warty stanowili: Kinga Bakalarz, Oliwia Czerwińska, Aleksandra Depta, Igor Nowak, Szczepan Skórnicki, Mikołaj Zaborski, Konrad Zając. Ponad to w tym roku harcerze zapalili znicze na grobach zmarłych pracowników szkoły.

Maria Chrzanowska