Listopad 2019


13.11.2019

ŚNIADANIE DAJE MOC

 

Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Programie ,,Śniadanie daje moc", promującym rolę śniadania w diecie dziecka.

8 listopada, pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, dzieci przygotowały swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz szaszłyki i sałatki owocowe. Taki poczęstunek był dla nich prawdziwą frajdą. Wyczarowaly wspaniałe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Dzięki niemu dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom.
Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole 😊

Urszula Stanik

 

11.11.2019

"Wolność – słowo najpiękniejsze..."

 

Gminne obchody 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowane zostały przez Szkołę Podstawową im. majora Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal” w Dobromierzu. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe szkół i OSP z terenu gminy. Ogromnym wyróżnieniem był udział pocztu do Sztandaru Marszu Szlakiem Pierwszej KompaniiKadrowej z Dionizym Krawczyńskim Komendantem Marszu I Kompanii Kadrowej „Kadrówka”na czele. Byli też przedstawiciele władz gminnych: Wójt Gminy Kluczewsko Rafał Pałka, Przewodniczący Rady Gminy Mateusz Strychalski, Skarbnik Justyna Bugała - Piotrowska, radni, sołtysi, liczni mieszkańcy naszej gminy.

 

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odbyła się kościele w Stanowiskach. Następnie uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę dętą OSP w Dobromierzu, poczty sztandarowe i uczniów kl. piątej niosących flagę, procesyjnie udali się na cmentarz parafialny, gdzie przy mogile Hubalczyka Franciszka Głowacza ps. Lis odbył się apel poległych, złożenie wiązanek przez poszczególne delegacje reprezentujące społeczność lokalną. Zarówno w homilii wygłoszonej przez ks. prof. Tadeusza Gacię jak i w apelu poległych akcent położony został na udział naszych mieszkańców w walkach o niepodległość na różnych frontach, na ich postawę patriotyczną, ofiarność i odwagę, co czyni z nich bohaterów.


Następnie uczestnicy uroczystości przybyli do Szkoły Podstawowej w Dobromierzu, gdzie wysłuchali montażu słowno- muzycznegoprzygotowanego pod hasłem "Wolność – słowo najpiękniejsze... Uczniowie wierszem i pieśniami wyrazili wdzięczność tym, którzy oddali życie za naszą wolność. Sala gimnastyczna, gdzie odbywała się uroczystość była wypełniona po brzegi. Na twarzach zebranych malowało się wzruszenie, wywołane piękną recytacją i śpiewem pieśni patriotycznych.Uroku całej uroczystości dodała dekoracja – skromna aczkolwiek bardzo wymowna oraz sami wykonawcy – połączenie uczniów klas najstarszych VII i VIII z najmłodszymi kolegami z klasy I i III wniosło niezwykłe walory wychowawcze. Swoją postawą, zaangażowaniem i wzajemną współpracą starsi dawali przykład młodszym. Pan Wójt oraz Pan Przewodniczący Rady Gminy Kluczewsko podziękowali wykonawcom za oprawę artystyczną i w pięknych słowach wyrazili swój zachwyt, a na ręce najmłodszych uczestników przekazali słodki upominek.

 

Wielu cennych informacji na temat prezentowanych pieśni przekazał Dionizy Krawczyński- przyjaciel szkoły, który podkreślił jak istotną rolą jest kultywowanie tradycji, znajomość historii i gromadzenie wokół idei patriotyzmu zwłaszcza młodego pokolenia.Podkreślił również, że ogromną wartością tej szkoły jest współpraca i ogromne zaangażowanie wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców.

 

Ewa Bakalarz
Edyta Delczyk- Wasela

 

10.11.2019

Bieg Niepodległości

 

Reprezentacja DDH Buczyna w składzie: Emilia Miszczak, Aneta Polaczek, Jan Jakubowski, Dawid Kusa, Piotr Pomykała, Antoni Mikołajczyk, Wiktor Stanik oraz Maria Chrzanowska wzięła udział w VIII Biegu Niepodległości we Włoszczowie. Braliśmy udział w Biegu Rodzinnym „Historia Cię dogoni” na dystansie 2km.

Składam szczególne podziękowania dzieciom, które mimo niesprzyjającej pogody stawiły się na starcie oraz ich rodzicom. Rodzice nie tylko dowieźli dzieci do Włoszczowy, ale również kibicowali całej drużynie.

 

Maria Chrzanowska

Dogodna lokalizacja
Dogodna lokalizacja

02.11.2019

Pamiętamy ...

 

W środę 30.10.2019r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony tym, których już nie ma z nami. Tym razem naszą szczególną uwagę poświęciliśmy nauczycielom tajnego nauczania. Głównym bohaterem inscenizacji przygotowanej przez gromadę zuchową „Bystre oczy” stał się były kierownik szkoły w Dobromierzu Pan Kazimierz Młynarczyk.

Nieocenione wsparcie zuchy otrzymały od swoich starszych kolegów- uczniów klasy VIII, którzy wcielili się w następujące role: pan Kazimierz Młynarczyk- Wiktor Stanik, jego żona – Magdalena Szymczyk, woźny- Maciej Warzecha, Niemcy- Igor Nowak i Szczepan Skórnicki, prowadzący- Mikołaj Zaborski i Antoni Mikołajczyk. Oprócz nich wystąpiły dzielne zuchy z klasy II i III, którzy grali role uczniów uczestniczących w lekcji prowadzonej przez pana Kazimierza Młynarczyka. Wykazali się wspaniałą recytacją modlitwy, którą rozpoczynały wówczas dzień nauki dzieci w polskich szkołach oraz wspólnie wygłosili z pamięci fragment „Roty”. Doskonale odegrały swe role, zwłaszcza w scenie ukrywania zakazanych podręczników podczas nieoczekiwanej wizytacji inspektora Grossa.


Pan Kazimierz Młynarczyk był długoletnim kierownikiem Szkoły Powszechnej w Dobromierzu. Mieszkał w Rączkach. W latach II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej. Razem z Panią Marią Wąsikiewicz, również nauczycielką miejscowej szkoły, prowadzili tajne nauczanie. Uczyli dzieci tego, czego okupanci hitlerowscy zabronili. Dzieje naszej Ojczyzny, literatura narodowa były wykładane na co dzień w dobromierskiej szkole. Dzieci korzystały także z zabronionych przez Niemców podręczników. Najprawdopodobniej w wyniku donosu jednej z sióstr Lewickich, z pochodzenia Ukrainek (jedna z nich była nauczycielką, druga pracownicą miejscowego urzędu gminy) 19.06.1942 r. Kazimierz Młynarczyk został aresztowany przez włoszczowskich żandarmów i po przesłuchaniu przewieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Tam dotrwał do końca wojny, ale był strasznie wycieńczony i schorowany. Został przewieziony na leczenie do Szwecji. Ledwie tląca się iskra życia naszego wspaniałego pedagoga dogasła w dniu 10 stycznia 1948 r. Pochowany został na parafialnym cmentarzu katolickim w Tysslinge w Szwecji. Po 26 latach od śmierci pana Kazimierza Młynarczyka, na frontowej ścianie budynku naszej szkoły, odsłonięto tablicę pamięci, dziękując mu za daninę życia, za polskość szkoły.


Rekonstrukcja była dla uczniów żywą lekcją historii uczącą patriotyzmu i oddania dla Ojczyzny. Dzieci i młodzież naszej szkoły mogli unaocznić sobie grozę hitlerowskiej okupacji. Niezłomna postawa takich ludzi jak p. Kazimierz Młynarczyk i p. Maria Wąsikiewicz sprawiła, że jako naród przetrwaliśmy ten okrutny czas.


Beata Zięba

01.11.2019

Harcerski 1 listopada


Tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych harcerze z Dobromierskiej Drużyny Harcerskiej Buczyna pełnili uroczystą wartę przy grobach Franciszka Głowacza i Franciszka Biskupskiego. W tym roku harcerzom towarzyszył Dyrektor naszej szkoły Pan Robert Dzierzgwa. Skład uroczystej warty stanowili: Kinga Bakalarz, Oliwia Czerwińska, Aleksandra Depta, Igor Nowak, Szczepan Skórnicki, Mikołaj Zaborski, Konrad Zając. Ponad to w tym roku harcerze zapalili znicze na grobach zmarłych pracowników szkoły.

Maria Chrzanowska