Patron
Aktualności
Dzień Pamięci o Majorze "Hubalu". Uroczystości w Anielinie.
Przy Szańcu Hubala w Anielinie odbyły się dzisiaj uroczystości patriotyczno-religijne, poświęcone uczczeniu pamięci legendarnego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, bohaterskiego żołnierza i świetnego jeźdźca majora Henryka Dobrzańskiego Hubala - Patrona Szkoły Podstawowej w Dobromierzu.
Cześć mu oddali ułani, żołnierze, uczniowie, harcerze, pasjonaci historii oraz przedstawiciele władz samorządowych i uczestnicy z zakątków całej Polski.
Serdecznie dziękuję naszym uczniom oraz Pani Ewie Bakalarz i Marii Chrzanowskiej za udział w dzisiejszych uroczystości, a władzom samorządowym za zapewnienie transportu.
Po raz kolejny potwierdziliście, swoją postawą, że liczą się nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny.
Dyrektor
Aktualności
Festyn rekreacyjno - sportowy-
Drugi dzień świętowania I Rocznicy Nadania ImieniaSzkole Podstawowej w Dobromierzu
Aktualności
Ostatnia Zbiórka- Drugi dzień świętowania I Rocznicy Nadania Imienia
Szkole Podstawowej w Dobromierzu
Aktualności
I Rocznica Nadania Imienia Szkole Podstawowej w Dobromierzu
III Kajakowy Spływ „Hubala”
Aktualności
Hubalczycy z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau
Aktualności
Poświęcenie i Wręczenie Sztandaru
Szkole Podstawowej imienia Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. „Hubal”
w Dobromierzu
O Patronie
W naszej szkolnej bibliotece można wypożyczyć książki o naszym Patronie Majorze Henryku Dobrzańskim pseud. "Hubal". Gorąco zapraszamy do lektury.
Uroczystość Nadania Imienia
Rola wychowawcza szkoły polega nie tylko na realizacji programów wychowawczych, profilaktycznych, czy też różnego rodzaju akcji o charakterze społecznościowo- patriotycznym. Specyfiką pracy szkoły jest dbanie o rozwój duchowy naszych dzieci w odpowiedniej atmosferze, bo wychowanie odbywa się w każdej sytuacji szkolnej.
Zjazd Szkół Noszących Imię Hubala
Na Bielawach las szumem historię opowiada, czyli X Hubalowa Wigilia ...
Puchar Patrona
18 listopada w sali sportowej Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Dobromierzu odbył się I Turniej Piłki Siatkowej Pamięci Majora „Hubala”. Turniej rozegrano po raz pierwszy w nowej formule. Poszczególne drużyny tworzyły dziewczęta, które grały w pierwszym secie oraz chłopcy grający w drugim secie. Każdy mecz składał się z dwóch setów, które grano do 15 punktów. W przypadku remisu, o końcowej klasyfikacji decydowały „małe punkty”. W turnieju wystąpiło 7 zespołów, które rywalizowały ze sobą w dwóch grupach. Grupę A tworzyły: Dobromierz I, Przedbórz, Kluczewsko, Fałków, natomiast w Grupie B zagrali: Dobromierz II, Komorniki, Radoszyce. W turnieju zwyciężyła drużyna z Kluczewska, która pokonała w finale swoich rówieśników z Dobromierza.
Zwycięska drużyna została uhonorowana pamiątkowym pucharem. Wszystkie reprezentacja dostały dyplomy,
a siatkarze zostali uhonorowania pamiątkowymi medalami.
Poniżej wyniki rozgrywek:
Grupa A:
DOBROMIERZ I -FAŁKÓW 2:0
PRZEDBÓRZ -KLUCZEWSKO 0:2
DOBROMIERZ I -KLUCZEWSKO 0:2
FAŁKÓW -PRZEDBÓRZ 2:0
DOBROMIERZ I -PRZEDBÓRZ 2:0
KLUCZEWSKO -FAŁKÓW 1:1
Grupa B:
KOMORNIKI -RADOSZYCE 0:2
DOBROMIERZ II -RADOSZYCE 2:0
DOBROMIERZ II -KOMORNIKI 2:0
Półfinały:
KLUCZEWSKO -RADOSZYCE 2:0
DOBROMIERZ I -DOBROMIERZ II 1:1
Mecz o 3 miejsce:
RADOSZYCE -DOBROMIERZ II 0:2
Finał:
KLUCZEWSKO -DOBROMIERZ I 2:0
Uwaga Konkurs!
KONKURS WIEDZY O MAJORZE H. DOBRZAŃSKIM "HUBALU"
W jakiej miejscowości rozwiązano Oddział Wydzielony Wojska Polskiego? Podaj dokładną datę wydarzenia.
Do wygrania egzemplarz gry planszowej Szewce 1944.
http://www.jodla.org/index.php/gry-planszowe-ak
Swoją odpowiedź prześlij na adres renmax@interia.pl z dopiskiem "Konkurs wiedzy 2" wraz z adresem do korepondencji. Na prawidłowe odpowiedzi czekamy do 30 listopada 2016 roku. Konkurs jest otwarty dla uczestników, nie ma ograniczeń terytorialnych. Warunkiem jest przysłanie odpowiedzi z jednego adresu e-mail.
Regulamin Konkursu!
Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony spośród osób, które poprawnie odpowiedzą na pytanie konkursowe.
Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na na łamach strony www.zpsdobromierz.pl.
Nagroda zostanie wysłana do zwycięzcy najpóźniej w terminie 14 dni po zakończeniu konkursu.
Osoby biorące udział w konkursie zgadzają się, w przypadku wygrania nagrody, na opublikowanie imienia i nazwiska lub pseudonimu na stronie www.zpsdobromierz.pl i www.kluczewsko.pl, www.echodnia.eu.
Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celach związanych z przeprowadzeniem konkursu.
Wszystkie kwestie sporne ostatecznie rozstrzyga Organizator www.zpsdobromierz.pl.
Zgłoszenie się do Konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.
Zaproszenie na Hubalową Wigilię
2 grudnia br., na zaproszenie Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Radomiu i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, udajemy się na X "Hubalową Wigilię" na Bielawach.
Wynik Konkursu Wiedzy o mjr HUBALU edycja październik 2016
"W dniu dzisiejszym wyłoniliśmy zwycięzcę konkursu o majorze Henryku Dobrzańskim. Napłynęło do nas wiele odpowiedzi z całej Polski (prawidłowych 69), dlatego, aby wytypować zwycięzcę musieliśmy zrobić losowanie. Do komisji czuwającej nad poprawnym przebiegiem losowania zostali powołani przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Angelika K., Radosław P. oraz Wiktor T. Wylosowaną osobą, a tym samym zwycięzcą konkursu okazał się Pan Maciej Pęksa z miejscowości Ostrów Mazowiecka.
Gratulujemy zwycięzcy.
Nagrodą jest książka Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm
"Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża"
Wydawnictwo: Muza
Fascynująca opowieść o losach uczestniczki Powstania Warszawskiego, która przez pięćdziesiąt cztery lata przechowywała krzyż Virtuti Militari Henryka Dobrzańskiego, Hubala. (...) W czasie okupacji Kaja nosiła krzyż jak amulet, w Powstaniu przechodziła z nim kanałami walczącej Warszawy. Po upadku Powstania znalazła się w Białymstoku, gdzie kilka godzin później została aresztowana i zesłana do...
Książkę niezwłocznie prześlemy pocztą.
Przyjaciel Szkoły
W dniu dzisiejszym w Naszej Szkole gościliśmy niezwykłego Gościa, jakim jest Pan Dionizy Krawczyński.
Aktualności
W dniu 25 października 2016r odbyły się w naszej szkole wybory patrona szkoły podstawowej. Lista zgłoszonych kandydatów na patrona szkoły została sporządzona na podstawie zgłoszeń, jakie wpłynęły do Samorządu Uczniowskiego z poszczególnych klas. Znaleźli sie na niej: major Henryk Dobrzański pseud. Hubal, ks. Jerzy Popiełuszko, Jan Paweł II oraz Stefan Czarniecki. W głosowaniu wzięło udział 148 uczniów naszej szkoły. Uczniowie oddawali głosy na kartach do głosowania, stawiając znak x przy wybranym kandydacie. Wszystkie głosy były oddane poprawnie, a wyniki przedstawiają sie w następujący sposób:
Warta Honorowa przy grobie kpr. Franciszka Głowacza
W dniu dzisiejszym Harcerze Zespoł Przedszkolno- Szkolnego w Dobromierzu wystawili Wartę Honorową na Cmentarzu Parafialnym w Stanowiskach.
Swoją służbę pełnili przy grobie Hubalczyka kpr. Franciszka Głowacza pseud. "Lis". Bardzo jesteśmy dumni z działań podjętych przez naszych harcerzy.
Wartę pełnili: Oliwia Ruszczyk, Magdalena Ciszewska, Szczepan Skórnicki, Igor Nowak, Wiktor Stanik, Mikołaj Zaborski
Opiekunem jest Pani Maria Chrzanowska
Turniej Pamięci Majora Hubala
ZAPROSZENIE
DYREKTOR ZESPOŁU PRZEDSZKOLNO- SZKOLNEGO
W DOBROMIERZU ZAPRASZA DO UDZIAŁU
W TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ PAMIĘCI MJR "HUBALA"
Przyjaciel Szkoły
W dniu 7 listopada bieżącego roku, w Naszej Szkole o godzinie 10.00, odbedzie się spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" Panem Dionizym Krawczyńskim. Nasi uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat historii Okręgu Bojowego Kielce, opracowanego w Zychach k/ Radoszyc, przez Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. "Hubal" oraz stoczonych przez Armię Krajową bitew na terenie Województwa Świętokrzyskiego.
Dodatkowo będzie można zapoznać się z najnowszymi grami planszowymi o tematyce Bitew AK. Gry te będzie można zakupić w cenach hurtowych. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Szkolne Wypominki
W dniu dzisiejszym zuchy i harcerze wspólnie przygotowali szkolne wypominki. Jak co roku w pięknej oprawie i doniosłej atmosferze nie daliśmy zapomnieć o:
uczestnikach Powstań Narodowych, Żołnierzach i Cywilach poległych podczas I i II Wojny Światowej, pomordowanych w Obozach Koncentracyjnych. Pamiętaliśmy także o zamordowanych przez Sowietów w Katyniu, Ostaszkowie, Charkowie, Miednoje, Starobielsku, Bykowie i w innych miejscach. Także wspomnieliśmy Żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojjska Polskiego oraz ich Dowódcę Mjr Henryka Dobrzańskiego pseud. "Hubal". Przywołaliśmy także pamięć byłego Kierownika Szkoły Kazimierza Młynarczyka oraz Marię Wąsikiewicz- nauczycieli, prowadzących tajne nauczanie podczas II Wojny Światowej oraz wszystkich zmarłych Nauczycieli, Pracowników, Uczniów Naszej Szkoły.
Mamy nadzieję, że dzisiejsze szkolne wypominki przyczynią się do głębszych refleksji podczas odwiedzin rodzinnych grobów , znajomych, a także Naszych Bohaterów oraz tych Nieznanych, często niestety zaniedbanych.
Wybór Patrona
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbywają się wybory Patrona dla Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. Kampanię poprzedzającą oraz wybory zorganizowali i przeprowadzili członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z Samorządami Klasowymi Szkoły. O wynikach poinformujemy w najbliższym czasie.
Bieg "Śladem mjr Hubala"
16 października nasi absolwenci i nauczyciele Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Dobromierzu wzięli udział w uroczystościach upamiętniających pobyt Majora Hubala w Gajówce w Zychach. To właśnie w tym miejscu Henryk Dobrzański opracował plan Okręgu Bojowego Kielce. I właśnie w tym miejscu do Oddziału dołączył kpr. Franciszek Głowacz "Lis". Oprócz uroczystości odbył się także bieg „Śladem mjr Hubala” z Grodziska do Zych, w którym wystartowali nasi zawodnicy LUKS "START" Dobromierz. I warto dodać, że wśród biegnących byliśmy jedynymi amatorami. Tym bardziej cieszą nas uzyskane miejsca i czasy. W końcowej klasyfikacji uplasowaliśmy się na poszczególnych pozycjach:
16 Sebastian Olczyk, 24 Piotrek Ogrodnik, 32 Andrzej Strychalski, 41 Robert Dzierzgwa
Gratulacje dla wszystkich uczestników i organizatorów, ale cieszymy się także ze spotkania z płk. Marianem Zachem, Małgorzatą Potocką /odtwórczynią roli "Tereski" oraz Ryszardem Filipskim / filmowym Hubalem/.
Major Hubal Historia Prawdziwa
Biblioteka Szkolna w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Dobromierzu już kolejny rok uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Miesiąc Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Ten rok biblioteka rozpoczęła od spotkania z Panem Łukaszem Ksytą, autorem książki „Major Hubal. Historia prawdziwa”.
Pan Ksyta to historyk z wykształcenia. Jest współtwórcą i redaktorem strony www.majorhubal.pl. Od kilku lat gromadzi i zbiera materiały dotyczące majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i jego żołnierzy.
Swoje artykuły publikował w Nowym Jorku na łamach „Przeglądu Polskiego”, dodatku kulturalnego „Nowy Dziennik” oraz „Tygodnika Opoczyńskiego”. Jest współautorem publikacji pt. „Opoczno i jego związki z oddziałem Hubala”, członkiem „Komitetu Renowacji Szańca Majora Hubala”.
W spotkaniu z pisarzem uczestniczyli uczniowie, nauczyciele ZPS i PG oraz zaproszeni goście: przedstawiciele ZPS i PG Kluczewsko, ZPS Komorniki. Szanownego gościa w murach szkoły w Dobromierzu przywitał Dyrektor Pan Robert Dzierzgwa, nauczycielka języka polskiego Ewa Bakalarz zapoznała słuchaczy z życiorysem pisarza, natomiast bibliotekarka szkolna Edyta Szymczyk przedstawiła krótki zarys prezentowanej książki. Po tych wystąpieniach głos oddano Panu Łukaszowi Ksycie. Od tej chwili spotkanie przerodziło się w niezapomnianą lekcję historii. Pisarz ze spokojem i uśmiechem zachwycał zebraną publiczność mało znanymi opowieściami i anegdotami związanymi z postacią majora „ Hubala”.
W drugiej części spotkania uczniowie wcielili się w rolę dziennikarzy. Padło mnóstwo pytań. Młodzież interesowało niemal wszystko, byli ciekawi najdrobniejszych szczegółów, pojawiających się wątków oraz konkretnych historii prezentowanych w książce.
Wreszcie nadszedł moment, na który wszyscy czekali z niecierpliwością, czyli możliwość zakupienia książki pt. „Major Hubal. Historia Prawdziwa”. Do gościa ustawiła się długa kolejka uczestników spotkania autorskiego. Każdy mógł liczyć na jego autograf i pamiątkową fotografię z pisarzem.
Spotkanie z Łukaszem Ksytą, okazało się dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Niewątpliwie należy do bardzo udanych.
Bibliotekarka szkolna serdecznie dziękuje Dyrektorowi Zespołu Przedszkolno-Szkolnego Panu Robertowi Dzierzgwie oraz Pani Ewie Bakalarz i Pani Małgorzacie Chlebosz za pomoc w organizacji spotkania.
Rada Rodziców
W związku z wszczętą procedurą nadania imienia dla szkoły podstawowej ustalono termin spotkania Oddziałowych Rad Rodziców na 20 październiaka o godzinie 16.30. Tematem wiodącym będzie wytypowanie patrona dla szkoły oraz głosowanie nad przyjęciem kandydatury do przedstawienia Dyrektorowi Zespołu.
Ze względu na ważność tematu serdecznie zapraszamy i prosimy o niezawodne przybycie.
Film o Hubalu
W dniu dzisiejszym uczniowie klas VI obejrzeli film o Majorze Henryku Dobrzańskim. Film poprzedzony był prelekcją o tematyce wojennej oraz postaci Legendarnego Majora.
Spotkanie z Łukaszem Ksytą
Podczas piątkowego spotkania z Łukaszem Ksytą będzie można nabyć książkę "Major Hubal Historia Prawdziwa". Pozycja będzie sprzedawana w promocyjnej cenie 30,00 |cena detaliczna 44,00|.
Spotkanie z autorem książki o "Hubalu"
7 października /piątek/ w Naszej Szkole odbędzie się spotkanie naszych uczniów z historykiem, współtwórcą strony www.majorhubal.pl i autorem książki o Majorze Henryku Dobrzańskiem pseud. "Hubal".
Konsultacje
W dniu dzisiejszym odbyło się zebranie połączonych rad rodziców i pedagogicznej Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Dobromierzu dotyczące uzasadnienia procedury nadania imienia dla naszej szkoły podstawowej. Podczas zebrania Pani Małgorzata Chlebosz- lider Projektu- przedstawiła stanowisko rady pedagogicznej oraz je uzasadniła zgodnie z obraną procedurą. Stanowisko to zostało poddane pod publiczną konsultację.
SPOTKANIE Z CZŁONKAMI STOWARZYSZENIA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNYCH "JODŁA"
Przełom pażdziernika i listopada to czas, w którym w naszej szkole zawitają " niezwykli" zwykli ludzie- żołnierze. Grupa rekonstrukcyjna "Jodła", z którą uczciliśmy pamięć Hubalczyków, podczas naszych czerwcowych obchodów, zawita do Naszej Szkoły. Lekcja historii na żywo przybliży nam nie tylko umundurowanie, uzbrojenie, kodeks żołnierski, ale również przeniesiemy się do trudnych czasów Okupacji Niemieckiej.
Zapraszamy do śledzeniea informacji i koniecznie musicie być z nami.
Aktualności
7 października w naszej Szkole odbędzie się spotkanie z Panem Łukaszem Ksytą.
Nadanie imienia dla Szkoły
Szkoła jest w trakcie przygotowań do nadaniaa imienia. Wszystkie wydarzenia związane z przyygotowaniami będziemy dla Was na bieżąco publikować w tej zakładce.
Szkoła Podstawowa w Dobromierzu uhonorowana Odznaką "HUBALCZYCY"
Wręczenie aktu nadania i odznaki nastąpiło 22 czerwca o godzinie 12.00 w Anielinie przy Szańcu Legendarnego Dowódcy Oddział Wydzielonego Wojska Polskiego Majora Henryka Dobrzańskiego pseud. "Hubal". Wręczenia Aktu Nadania Odznaki dokonał płk Marian Zach- zawodowy żołnierz w stanie spoczynku, wiceprezes środowiska Hubalczyków, Honorowy Hubalczyk oraz Kustosz Tradycji i Chwały Oręża Polskiego.
„Przypadł mi ogromny zaszczyt i przyjemność wręczenia honorowej odznaki „Hubalczycy”, za aktywną działalność i za popularyzowanie idei i tradycji hubalowej. Dziś wręczam ją z przyjemnością Szkole Podstawowej w Dobromierzu”.– powiedział płk. Marian Zach.
„Przygoda z Hubalem rozpoczęła się w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Dobromierzu w 70 rocznicę jego śmierci, która przypadała w 2010 roku. Od tej pory legenda Hubala jest niezwykle żywa w Naszej Szkole. To dla nas ogromny zaszczyt i powód do dumy. Bardzo się cieszmy, że od dziś możemy zaliczać się do wielkiej Rodziny Hubalczków”- powiedział Dyrektor Zespołu Przedszkolno- Szkolnego w Dobromierzu Pan Robert Dzierzgwa.
Odznakę zaprojektował w Chicago w 1942 r. mjr Marian Gawron. Matryca odznaki po wojnie trafiła w ręce grawera Panasiuka do Warszawy, który wykonał pierwszy egzemplarz. Odznaka odnaleziona została dopiero w latach 70-tych i odkupiona przez płk Mariana Zacha. Dzięki staraniom Klubu Hubalczyków wykonano 56 odznak, które potem wręczone zostały Hubalczykom, którzy przeżyli wojnę. Na rewersie odznak wygrawerowano imiona, nazwiska oraz stopnie i pseudonimy poszczególnych żołnierzy. Na prototypie odznaki szarfa z „1939, 1940, Hubalczycy” była biała. Kolor zmieniono w ten sposób by zachować barwy narodowe, a zielonym kolorem podkreślić charakter oddziału mjr. Hubala.
Przyjaciel Szkoły
Spotkania z Przyjacielem Szkoły są dla naszych uczniów zawsze ogromnym przezyciem, zwłaszcza kiedy zaprasza nas do swojego wyjątkowwego domu. Pułkownik Marian Zach, bo o Nim jest mowa, to awodowym żołnierz w stanie spoczynku, Wiceprezes Środowiska Hubalczyków, Honorowy Hubalczyk oraz Kustosz Tradycji i Chwały Oręża Polskiego. Znamy sie od 2010 roku, kiedy to po raz pierwszy ze sobą zaczęliśmy współpracować. Był naszym Gościem podczas obchodów upamiętniających legendarną postać majora Henryka |obrzańskiego pseud. "Hubal" oraz Jego Żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. To własnie z ust Pana Pułkownika zaczęliśmy zgłębiać historię Żołnierza, Legionisty i Olimpijczyka. Kilkukrotnie odwiedziliśmy naszego Przyjaciela w jego domu rodzinnym, gdzie z zachwytem oglądamy zawsze wszystkie zgromadzone pamiątki wojenne i nie tylko.