W dniu dzisiejszym w Przysusze odbył się jubileuszowy 40 Bieg „Szlakiem Walk Hubalczyków”. Na trasę wyruszyło 448 uczestników z 8 szkół podstawowych, w tym 25 zawodników reprezentujących Szkołę w Dobromierzu.
Wszystkich biegaczy i widzów na starcie powitali organizatorzy. Wśród nich był Andrzej Lenart, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha, Mirosław Pierzchała, Przewodniczącego Rady i Miasta Przysucha i jednocześnie członek Stowarzyszenia Ułanów imienia Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala oraz Barbara Papis dyrektor Przysuskiej Administracji Oświaty w Przysusze. Było nam niezmiernie miło słysząc ciepłe słowa uznania dla naszych uczniów.
W kategorii dziewcząt (rocznik 2010 – 2009) na dystansie 1000 m. Aneta Polaczek zajęła III miejsce.
W kategorii dziewcząt (rocznik 2008 - 2007), także na dystansie 1000 m, Zuzanna Wyrobek zajęła V miejsce.
Doskonale spisali się najmłodsi biegacze, którzy w najliczniej obsadzonych dystansach zajęli odpowiednio:
W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy V miejsce. Bardzo wysoki poziom biegaczy sprawił, że wszyscy uczestnicy wrócili ze swoimi rekordami życiowymi. Dużego smaczku dodaje fakt rywalizacji z mistrzami i rekordzistami województwa łódzkiego i mazowieckiego.
Fotorelacja: https://www.facebook.com/zps.dobromierz/
Marcin Jajko
Robert Dzierzgwa
2 lat temu, dokładnie 23 grudnia 1939 r. (w sobotę, ponieważ dzień 24 grudnia wypadał w niedzielę), w Leśniczówce na Bielawach, Gmina Poświętne, major Henryk Dobrzański „Hubal", zasiadł do wigilijnej kolacji wraz ze swoimi Żołnierzami, leśnikami i miejscowych cywilami, wspierającymi Oddział Wydzielony Wojska Polskiego. Ciekawostką jest fakt, że pośród uczestników był Kazimierz Soborowski – mieszkaniec Kopruszy (dziś Stanowiska 1). Leśnik, a później żołnierz Armii Krajowej, który służył w Oddziale Mieczysława Tarchalskiego ps. „Marcin”. Kazimierz Soborowski w 1939 roku ukrywał się na terenie lasów spalskich w gajówce Grabiny i w leśniczówce Bielawy, jako praktykant leśny. Wiosną 1940 r., wraz z ostatnim kapelanem Oddziału Mjr. „Hubala”, ks. dr. Edwardem Ptaszyńskim schronił się w klasztorze w Studziannie – Poświętnem.
Od 2007 roku w pierwszy piątek grudnia na leśnej polanie w Bielawach odbywa się „Hubalowa Wigilia”, w której uczestniczą uczniowie szkół pod patronatem legendarnego Majora. Pierwszy piątek grudnia jest już zwyczajowo określany mianem Zjazdu Hubalowych Szkół. Uczniom towarzyszą leśnicy, sympatycy historii, stowarzyszenia i wiele innych osób, kultywujących pamięć Majora i jego Żołnierzy. Po rocznej przerwie uczniowie Dobromierskiej Szkoły powrócili na Bielawy, gdzie dziś stoi tylko pamiątkowy obelisk.
Były uroczystości, wspólne ubieranie choinki, łamanie się opłatkiem, składanie wzajemnych świąteczno - noworocznych życzeń i ciepły posiłek. Nie zapomnieliśmy także o mieszkańcach lasu zostawiając im smakołyki w postaci warzyw. Następnie udaliśmy się do Anielina, gdzie przy Szańcu Hubala złożyliśmy w imieniu Naszej Szkoły pamiątkową wiązankę oraz zapaliliśmy znicze pamięci.
Od ponad dekady dla nas to duma i zaszczyt, który z roku na rok przekazujemy młodszym pokoleniom. Mając w sercu przeszłość spokojnie możemy podążać do przyszłości, tak jak mawiał Marszałek Polski Józef Piłsudski, w Legionach którego pierwszą służbę podjął Nasz Patron.
Dzięki takiemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli pamięć nie tylko o tym miejscu nie zaginie, ale będzie trwać wiecznie. Tradycja i zobowiązanie czynem poświadczone.
Robert Dzierzgwa
„Niezłomny i wierny do końca Żołnierz i Oficer II RP” -
Minister Jan Józef Kasprzyk, Piłsudczyk - szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uczcił Patrona Szkoły Podstawowej w Dobromierzu.
W dniu 80. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego, pomimo panującej pandemii, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty na tzw. „Szańcu Hubala” opodal wsi Anielin koło Spały, gdzie ostatni polski „zagończyk” poległ 30 kwietnia 1940 roku w potyczce z Wehrmachtem.
Henryk Dobrzański był żołnierzem Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej.
Za męstwo podczas tej ostatniej został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. W okresie międzywojennym reprezentował Polskę w wielu zawodach hippicznych, zdobywając liczne medale. Po wybuchu II wojny światowej i klęsce Polski w kampanii wrześniowej postanowił utworzyć na Kielecczyźnie Oddział Wydzielonego Wojska Polskiego i prowadzić dalszą walkę z niemieckim najeźdźcą. Ostatnią potyczkę z okupantem stoczył w lasach spalskich koło Anielina wiosną 1940 r.
Podczas czwartkowej uroczystości Szef UdSKiOR wspólnie ze Starostą Powiatu Opoczyńskiego Marcinem Baranowskim i przy asyście Ułanów ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła" oraz Stowarzyszenia "Hubalowa Rodzina" złożył wieniec przed symbolicznym grobem mjr. „Hubala” w pobliżu wsi Anielin w województwie łódzkim. Wciąż bowiem nie wiadomo, gdzie znajduje się faktyczne miejsce spoczynku legendarnego Dowódcy.
– Oddajemy dziś hołd majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu w 80. rocznicę jego śmierci, którą poniósł w walce z Niemcami w tym miejscu, w lasach spalskich. Mam zaszczyt złożyć w imieniu nieobecnych kombatantów i tych wszystkich, którym pamięć o majorze „Hubalu” jest bliska, wieniec w miejscu jego tragicznej, ale chwalebnej śmierci – powiedział minister Kasprzyk, podkreślając zasługi bohaterskiego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego w walce o niepodległość Rzeczypospolitej.
– Major Henryk Dobrzański przeszedł do narodowej legendy jako ten, który uważał, że nic nie zwalnia go ze złożonej przysięgi wojskowej i w związku z tym, jak powiedział, nigdy „broni nie złoży i munduru nie zdejmie”. Jego działania jako dowódcy Oddziału Wydzielonego podjęte jesienią 1939 roku i trwające do wiosny 1940 miały mieć znaczenie nie tylko militarne, ale przed wszystkim symboliczne. „Hubal” miał nadzieję, że wiosną rozpocznie się ofensywa aliancka i że klęska wrześniowa 1939 roku nie jest końcem. Jednak, by zwycięstwo mogło nadejść, trzeba dalej walczyć i nosić polski mundur, który daje nadzieję na to, że „jeszcze Polska nie zginęła” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, dodając:
– „Hubal” był niezłomnym i wiernym do końca żołnierzem i oficerem polskim. Miejmy nadzieję, że kiedyś będzie nam dane dowiedzieć się, gdzie spoczął Major, który stał się symbolem polskich nadziei o wolności – zakończył.
Jesteśmy wdzięczni i dumni, ze Nasz Patron w tym trudnym dla nas wszystkim czasie, został tak wspaniale upamiętniony, a Jego cześć wraz ze wszystkimi Żołnierzami została uczczona i przekazana do pamięci.
Ku Chwale Kawalerii !!!
Cześć i Chwała Bohaterom !!!
Całość: https://www.facebook.com/udskior/
ualności.
Dzień Pamięci o Majorze "Hubalu". Uroczystości w Anielinie.
Przy Szańcu Hubala w Anielinie odbyły się dzisiaj uroczystości patriotyczno-religijne, poświęcone uczczeniu pamięci legendarnego dowódcy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, bohaterskiego żołnierza i świetnego jeźdźca majora Henryka Dobrzańskiego Hubala - Patrona Szkoły Podstawowej w Dobromierzu.
Cześć mu oddali ułani, żołnierze, uczniowie, harcerze, pasjonaci historii oraz przedstawiciele władz samorządowych i uczestnicy z zakątków całej Polski.
Serdecznie dziękuję naszym uczniom oraz Pani Ewie Bakalarz i Marii Chrzanowskiej za udział w dzisiejszych uroczystości, a władzom samorządowym za zapewnienie transportu.
Po raz kolejny potwierdziliście, swoją postawą, że liczą się nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny.
Dyrektor
Pro Patria dla Szkoły Podstawowej w Dobromierzu
Na wniosek Ministra Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Sztandar Szkoły Podstawowej Im. Majora Henryka Dobrzańskiego ps. "Hubal" w Dobromierzu został odznaczony Medalem Pro Patria.
Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
Odznaczenia dokonał osobiście Minister Jan Kasprzyk, podczas I Forum Oświatowego "Murawy Dobromierskie.
Samorząd Uczniowski
Zjazd Szkół noszących imię "Hubala"
7 grudnia w miejscu dawnej leśniczówki Bielawy, w której odbyła się w 1939 r. prawdziwa Wigilia z udziałem Hubalczyków odbyła się tegoroczna edycja Hubalowej Wigilii. Było to tradycyjne już spotkanie szkół, które noszą imię mjr Henryka Dobrzańskiego, a także środowisk, które pielęgnują tradycje Hubalczyków. Tradycja ta narodziła się w 2007 r., w którym to odsłonięto pamiątkowy obelisk upamiętniający wydarzenie, które miało miejsce 23 grudnia 1939 r. Od tamtej pory co roku, na początku grudnia w to miejsce przybywają wszyscy, którym postać mjr Henryka Dobrzańskiego jest bliska. Uczestnicy spotkania ubierali choinkę i dzielili się opłatkiem.
Stojący w tym miejscu obelisk to jedyny ślad pamięci przypominający o dawnej leśniczówce Ludmiły i Eugeniusza Wróblewskich, którzy podejmowali pamiętnego dnia Hubalczyków. Dawna leśniczówka została rozebrana na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeszcze wiele lat później stała stodoła, ale z czasem i ją zabrał wiatr historii.
Dziś to przede wszystkim miejsce-symbol pamięci o tym, że tego dnia uczestnicy historycznej Wigilii niemal pod nosem rezydującego w Spale generała Blaskowitza mieli namiastkę wolnej Polski.
W uroczystościach udział wzięło ponad trzysta pięćdziesiąt osób. W tym roku Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą i nauczycielami.
Były wspomnienia, ubieranie choinki ozdobami upamiętniającymi 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, dzielenie się opłatkiem, wspólny posiłek oraz złożenie wiązanek i zniczy przy Szańcu.
Cieszymy się, że razem z nami pojawili się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kłudzku, którzy pragną bliżej poznać Naszego Patrona.
Sebastian Olczyk
Nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny
Już tradycją stało się, że w dniu 1 listopada harcerze z Dobromierskiej Drużyny Harcerskiej „Buczyna” w dniu 1 listopada pełnią wartę honorową przy grobie Franciszka Głowacza pseud. „Lis”, żołnierza Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego. W tym roku tego zaszczytnego zadania podjęli się: Mikołaj Zaborski, Konrad Zając, Igor Nowak, Szczepan Skórnicki, Oliwia Ruszczyk i Aleksandra Depta.
Maria Chrzanowska
Tym, którzy już odeszli ...
„Ponad kasztany
I umieranie
Kiedy konieczność
Moja nadzieja
Że śmierć jest krokiem
W światło i wieczność”
Zbigniew Książek
Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły uczcili dzień 1 listopada uroczystą akademią. Przedstawiony montaż słowno – muzyczny koncentrował się wokół śmierci i nadziei na zmartwychwstanie. Aktorzy wykonali przepiękne utwory muzyczne do słów liturgii pogrzebowej, wywołując tym samym wśród słuchaczy duże emocje.
W trakcie akademii wspominaliśmy uczących w naszej szkole nauczycieli "tajnego nauczania", zmarłych Pracowników, a także Patrona i wszystkich walczących na różnych frontach całego świata, dzięki którym dziś jesteśmy wolni. Ogromnie się cieszymy, że w tym szczególnym roku, w którym świętujemy 100- lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę nasi uczniowie tak wspaniale uczcili pamięć tych, którzy odeszli ....
Serdecznie dziękuję uczniom biorącym udział w akademii, oraz Pani Maria Chrzanowska i Joannie Joanna Chuda za wsparcie uczniów.
Dyrekcja