Styczeń 2018


16.01.2018

„…By nieść radość...” :-)

 

Pozostając w wesołym nastroju Świąt Bożego Narodzenia 16 stycznia 2018r. uczniowie klasy III i IV"a" odwiedzili Pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej „Family” w Tarasie (woj. łódzkie). Zaprezentowali szanownym Seniorom, ich Opiekunom i Pracownikom przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Małemu Jezusowi serce ofiarujmy”.
Wizyta ta była poprzedzona pogadankami, przygotowującymi naszych uczniów do spotkania z tak zacnymi ludźmi. Dużo rozmawialiśmy o należnym szacunku dla osób starszych, o konieczności otoczenia ich opieką i troską.
Na wstępie głos zabrał pan Dyrektor Robert Dzierzgwa, który podziękował za zaproszenie i wyraził radość ze wspólnego spotkania. Mali aktorzy z wielkim przejęciem odgrywali przygotowane scenki, pięknie recytowali wiersze, śpiewali pastorałki i kolędy, a na koniec zatańczyli krakowiaka. Na twarzach Pensjonariuszy malowały się same pozytywne emocje. Seniorzy z wielkim skupieniem śledzili ruch sceniczny i popisy naszych uczniów. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano dwie kolędy.
Po występie dzieci głos zabrała Pani Bożena Wiśniewska, Kierownik tutejszej placówki. Podziękowała naszym uczniom za wspaniałe przedstawienie, grę aktorską i podkreśliła wysoki poziom artystyczny.
Nasi młodzi aktorzy czuli dumę i potrzebę takich występów, by wywoływać uśmiech na twarzy innych ludzi. Wręczyła również na ręce dzieci pisemne podziękowanie dla szkoły. Następnie uczniowie zaproszeni zostali na owocowy poczęstunek.
Wyjeżdżaliśmy z przekonaniem, że wkrótce tu wrócimy.


E. Szymczyk, B. Zięba, M. Nowak

15.01.2018

Sukces naszej uczennicy…


Marta Ilnicka – uczennica kl VII ze Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego w Dobromierzu zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego I Konkursu Polonistycznego dla szkół podstawowych. Konkurs ten do tej pory funkcjonował pod nazwą – Konkurs Humanistyczny. Zmienił nazwę po utworzeniu szkoły ośmioklasowej i obejmuje treści tylko z języka polskiego. Marta przeszła pozytywnie dwa etapy – szkolny i powiatowy a przed nią etap wojewódzki, gdzie będzie walczyć o tytuł laureata. Dziękujemy Marcie za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów. Należy dodać, że szkoła w Dobromierzu ma już kilku finalistów z zakresu przedmiotów humanistycznych.

Ewa Bakalarz

14.01.2018

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dobromierzu


W dniach 11 i 12 stycznia w naszej szkole zbieraliśmy pieniążki w ramach akcji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Przeprowadzone zostały w tych dniach kiermasze ciast, napojów, zabawek i gier przyniesionych przez Uczniów naszej szkoły oraz gadżetów przekazanych przez Szkolną Kasę Oszczędności.
W ten sposób zgromadzone środki, a było ich aż 1141,47 złotych w całości zostały przekazane do punktu zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włoszczowie.
Naszymi Wolontariuszkami były: Magdalena Ciszewska, Emilia Gusta, Kamila Stanisz oraz Natalia Zalewska. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym Wolontariuszkom jak również Samorządowi Szkolnemu oraz Szkolnej Kasie Oszczędności za pomoc w zorganizowaniu kiermaszów.
Dziękujemy również wszystkich uczniom i uczennicom naszej szkoły, rodzicom, pracownikom oraz nauczycielom, którzy przyłączyli się do Akcji a tym samym wzbogacili konto WOŚP, która w tym roku zbierała pieniążki na doposażenie oddziałów Neonatologicznych.


Małgorzata Ławińska

11.01.2018

Regulamin konkursu plastycznego
,,Patriota, dla którego Ojczyzna była dobrem najwyższym”

 

I . ZAŁOŻENIA OGÓLNE
1. Celem konkursu jest promowanie wśród młodzieży idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa.
2. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi. Uczniowie uczestniczą w konkursie indywidualnie.
3. Konkurs organizowany jest przez Studium Prawa Europejskiego w ramach projektu ,,Szkoła Młodych Patriotów”
4. Organizatorem konkursu jest ZPS w Dobromierzu.
II. TEMATYKA, FORMAT PRAC
1. Tematem prac jest ujęta w ramy plastyczne idea i samodzielna interpretacja dotycząca rozumienia patriotyzmu, jego przejawów, postaw, itp.
2. Prace muszą być wykonywane w formie plakatu. Dopuszczalne są wszystkie techniki plastyczne z fotografią włącznie. Format A 4 dla klas I-III (mały blok),a dla klas IV-VII i klas gimnazjalnych A3 (duży blok rysunkowy) .
III. PRZEBIEG KONKURSU I TERMINY
1. Wychowawcy klas zainteresowanych udziałem w konkursie informują uczniów o jego Regulaminie.
2. Uczniowie wykonują prace samodzielnie. Mogą korzystać z opieki artystycznej nauczycieli.
3. Każdy uczeń zgłasza do konkursu tylko 1 pracę.
4. W terminie do 31 stycznia 2018 roku. prace należy złożyć do wychowawców kl. I-III i nauczycieli plastyki, kl. IV a, bdo p. T Tańskiej ,a kl. V-VII i kl do p. Iwony Niewęgłowskiej.
5. Praca musi być czytelnie opisana z drugiej strony: imię, nazwisko, klasa
6. Dyrektor szkoły powołuje niezależną Komisję Konkursową, która przeprowadza formalną kwalifikację prac (zgodność z regulaminem), a następnie dokonuje ich oceny w skali 0-10 pkt. uwzględniając walory plastyczne (max 7 pkt.) i sposób przedstawienia tematu (max 3 pkt.).
7. Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych: uczniów kl. I-III, IV-VI, i VII-II,III gimnazjalna.
8. Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.
9. Informacja o wynikach konkursu zostanie przedstawiona na apelu szkolnym na początku lutego, oraz zamieszczona na stronie internetowej Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Dobromierzu.
10. Wystawa pokonkursowa plakatów będzie miała miejsce na korytarzach naszej szkoły.
IV. NAGRODY
1. Zdobywcy 3 pierwszych miejsc uzyskują tytuł laureata i otrzymują nagrody rzeczowe dyplomy ufundowane przez Organizatora.
2. Komisja Konkursowa może również przyznać wyróżnienia dla autorów prac o szczególnych walorach artystycznych, którzy nie uzyskali tytułu laureata.
WYKORZYSTANIE PRAC WYRÓŻNIONYCH
1. Organizatorzy uzyskują prawo do publikacji prac konkursowych – w całości lub po dokonaniu skrótów w wydawanych przez siebie materiałach, z jednoczesnym podaniem imienia i nazwiska autora.

 

Organizatorzy

11.01.2018

Henryk Dobrzański laureatem Plebiscytu Przeglądu Sportowego


Henryk Dobrzański laureatem I Plebiscytu Przeglądu Sportowego

W minioną niedzielę odbył się Bal Mistrzów Sportu, podczas którego ogłoszono wyniki na najlepszego sportowca 2017 r. w plebiscycie Przegląd Sportowy.
Triumfatorem okazał się Kamil Stoch, wyprzedzając Roberta Lewandowskiego i Anitę Włodarczyk.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że plebiscyt PS zorganizowano po raz pierwszy w 1926 roku. Wśród laureatów znalazł się wówczas rtm. Henryk Dobrzański. Co prawda, zajął odległe, czterdzieste czwarte miejsce, jednak nie zmienia to faktu, że znalazł się w gronie najlepszych polskich sportowców.
Szkoda, że plebiscyt nie miał miejsca rok wcześniej, kiedy rotmistrz mógł pochwalić się wspaniałymi występami na międzynarodowych konkursach hippicznych w Nicei (m.in. wywalczony po raz pierwszy w historii Puchar Narodów - nagroda dla najlepszej drużyny) oraz w Londynie (najlepszy indywidualny przejazd podczas rywalizacji o drużynowy puchar księcia Walii, uhonorowany poza konkursem złotą papierośnicą). Myślę, że wówczas uzyskałby znacznie więcej głosów :)
Rok 1926 to dla rtm. Dobrzańskiego "tylko" udane występy w Neapolu i w Warszawie, na konkursach ogólnopolskich.
Zwycięzcą plebiscytu został Wacław Kuchar. Honor kawalerzystów uratował rtm. Adam Królikiewicz, jeden z najlepszych polskich jeźdźców, który zajął siódme miejsce.

Robert Dzierzgwa

 

Na zdjęciu:
rtm. Henryk Dobrzański na klaczy "Mumm Extra Dry" podczas zawodów w Nicei, 1926 rok.
wiecej na: https://www.facebook.com/TropemHubala/?ref=br_tf

06.01.2018

Jasełka dla Rodziców i społeczności lokalnej


W Święto Trzech Króli w Naszej Szkole odbyły się jasełka dla rodziców i przyjaciół szkoły. Już od południa uczniowie czuli wielką tremę, gdyż występ przed najbliższymi jest zawsze najtrudniejszy. Każdy z nich cieszył się, że będzie mama, tata, babcia lub ktoś najbliższy z rodziny. Atmosfera była niezwykle podniosła, tym bardziej, że za oknami zapadał zmrok. Przybyło mnóstwo widzów, a każdy z niecierpliwością oczekiwał na występ swego faworyta. Rodzice robili zdjęcia i nagrywali filmy. Byli bardzo dumni ze swych pociech. Wszyscy widzowie zgodnie wyrazili swój zachwyt wywołany wspaniałym, barwnym i wcale nie tak konwencjonalnym, jakby mogłoby się zdawać w przypadku jasełek, spektaklem. Chyba nikt do tej pory nie zdawał sobie sprawy, jak wielki artystyczny potencjał drzemie w dzieciach, którzy na co dzień nie przywykli występować przed publicznością, śpiewać czy wcielać się w role, np. króli czy Świętej Rodziny.

Wszystkim zgromadzonym w sali gimnastycznej udało się na chwilę powrócić do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia. Innowacją w tegorocznych jasełkach były tańce wykonane przez naszych uczniów, które nadały przedstawieniu niezwykły charakter. W magiczny nastrój tego wieczoru wprowadziły wszystkich kolorowe światła, liczne halogeny i lasery, które ponadto podkreśliły grę aktorów, uwydatniły stroje i dekorację. Dzięki tym wszystkim efektom tegoroczne jasełka stały się niezwykłe i zapewne na długo pozostaną w pamięci oglądających i występujących. Dziękujemy serdecznie wszystkim widzom za obecność, a Rodzicom za każdy najmniejszy wkład w stworzenie tego pięknego widowiska. To nasz wspólny sukces!!!

Beata Zięba

Edyta Szymczyk

Urszula Stanik

Marcin Nowak

04.01.2018

Czytelnicy proponują :-)

 

Tytuł: „Niezgodna”
Autor: Veronica Roth.
Kategoria: Fantasy, science-fiction.

 

Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej frakcji, zostaje wykluczony i uznany za bezfrakcyjnego.
Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji jest niezgodny i musi zostać wyeliminowany...


Książka opisuje przeżycia szesnastoletniej Beatrice, której wybór zaskoczył wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą i niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu jakie wybrała jest miejsce na miłość...
Tymczasem wybucha krwawa walka między frakcjami, a Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.


Dlaczego sięgnęłam po tę książkę?
Szczerze mówiąc pierwszy raz z tą historią zetknęłam się oglądając film, który bardzo mnie zaciekawił. Postanowiłam więc poszperać o nim trochę w Internecie. Znalazłam kolejne części i wiedziałam, ze muszę je mieć. Kupiłam i od razu wzięłam się za ich czytanie. Pierwszą część przeczytałam w 3 dni, a kolejne dwie czytało się mi również szybko. Stwierdziłam, iż książka jest o wiele lepsza od filmu.

Moje wrażenia.
Według mnie cała książka jest fantastyczna, ale najbardziej podoba mi się styl, w jakim jest napisana. Jest bardzo przyjemna i lekka w czytaniu szczególnie poprzez wplecione elementy humorystyczne, które rozluźniają nieco atmosferę. Kolejnym akcentem, który zwrócił moją uwagę jest wpleciony wątek miłosny. Nie jest nachalny i nie przysłania reszty fabuły, jest delikatny, bo przecież to jest pierwsza nastoletnia miłość.
Zachęcam do przeczytania tej pozycji, ponieważ jest naprawdę fantastyczna i to właśnie od niej zaczęła się moja przygoda z książkami. Uprzedzam, że gdy czytelnik weźmie ją do ręki, nie będzie się mógł od niej oderwać.
P.S.
Ta książka nie kończy się na jednej części, bo jest to „Trylogia”. Kolejne części mają tytuły „Zbuntowana” i „Wierna”.

 

Sylwia Stępień

03.01.2018

Dożywianie

Jadłospis na miesiąc styczeń 2018 dostępny w zakładce Jadłospis

 

Koszt dożywiania 19 dni x 1,60 zł= 30,40 zł
herbata 2.50 zł

Płatne do: 10 stycznia.

02.01.2018

Świąteczna Świetlica

 

Okres świąteczno-noworoczny w świetlicy to czas pełen radości, nadziei i wzajemnej życzliwości. Atmosfera ta sprawiła, że uczniowie chętnie pracowali przy ozdobach świątecznych. Wspólnie wykonali wystrój, który cieszył i nastrajał uczniów do pracy na zajęciach świetlicowych.
Na parapetach , oknach, półkach oraz gazetkach pojawiły się efektowne mikołaje, aniołki, renifery, wiszące bombki, gwiazdki i gwiazdeczki, łańcuchy choinkowe.
Wszystko to sprawiało, że uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły byli zachwyceni niesamowitą pomysłowością i kreatywnością wykonawców.

Edyta Szymczyk

Maria Zielińska