Listopad 2018


14.11.2018

Śniadanie Daje Moc

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał ogólnopolski program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, do którego po raz trzeci przyłączyli się najmłodsi z I i II grupy przedszkola oraz uczniowie klas 1-3. W ramach programu 8 listopada dzieci, wychowawczynie oraz Pan Dyrektor Robert Dzierzgwa spotkali się na uroczystym śniadaniu. Na stolikach pojawiły się zdrowe produkty spożywcze: sery, jogurty, warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, chude wędliny, soki. Spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze, a kolorowe warzywa i owoce samym wyglądem i zapachem zachęcały do delektowania się posiłkiem.

 

Maria Stępniewska
Urszula Stanik
Beata Zięba
Joanna Piszczek
Małgorzata Chlebosz

13.11.2018

II Turniej Piłki Siatkowej z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 

Już po raz drugi sportowi działacze Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego "START" Dobromierz zorganizowali turniej siatkarski z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem szczególną okazją była 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cieszymy się, iż wspólnie z siatkarzami Hetmana Włoszczowa i Zalewiczanki Przedbórz godnie i na sportowo uczciliśmy Tych, dzięki którym możemy żyć w Wolnej i Niepodległej Polsce.

 

HETMAN Włoszczowa vs START Dobromierz 0:3 (15:25,23:25,19:25)
START II Dobromierz vs ZALEWICZANKA Przedbórz 0:3 (22:25,12:25, 19:25)
HETMAN Włoszczowa vs START II Dobromierz 0:3 (21:25,23:25,19:25)
START Dobromierz vs START II Dobromierz 3:0 (25:11,27:25,25:22)
ZALEWICZANKA Przedbórz vs HETMAN Włoszczowa 3:0 (25:11,25:13,25:18)
START Dobromierz vs ZALEWICZANKA Przedbórz 3:1 (28:26, 12:25,24:26,23:25

 

1. ZALEWICZANKA Przedbórz
2. START Dobromierz
3. START II Dobromierz
4. HETMAN Włoszczowa

 

Zalewiczanka: Jarosław Pycia Pytka, Krystian Frymus, Rafał Tatara, Dawid Krawczyk, Patryk Cygan, Michał Ględa

START: Piotrek Ogrodnik, Paweł Kozielewski, Marcin Jaworski, Krystian Bak, Emil Nowak, Kajetan Borkowski

START II: Piotr Szymczak, Sebastian Woźniak, Adam Dzierzgwa,

HETMAN: Kacper Zapalski, Kacper Mikołajczyk, Kacper Bąk, Jakub Szczukocki, Radek Pakuła, Kacper Zapalski,
Michał Ogrodnik

 

Najlepsi na pozycjach:

MVP: Jarosław Pycia Pytka

atakujący: Jarosław Pycia Pytka
przyjmujący: Piotrek Ogrodnik
rozgrywający: Paweł Kozielewski
środkowy: Kajetan Borkowski
zagrywający: Adam Dzierzgwa

Najmłodszy zawodnik: Radosław Pakuła
Najstarszy zawodnik: Marcin Jaworski

 

Sędzia: Robert Dzierzgwa
Sędzia Główny Zawodów: Ania Dzierzgwa

 

Dziękuję wszystkim za wspaniałą rywalizację oraz przyjazną atmosferę. Szczególnie za pięknie odśpiewany Hymn Narodowy :-) Fotorelacja z dzisiejszych zawodów na FunPage Startu Dobromierz.

 

Robert Dzierzgwa

 

12.11.2018

Rekord dla NIepodległej

 

Jak większość szkół w całęj Polsce i na świecie, odpowiedzieliśmy na apel Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Rady Dzieci i Młodzieży, wzięliśmy udział we wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”.
9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 uczniowie, nauczyciele, goście i pracownicy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie pięknie i godnie odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Rekord został ustanowiony :-)

Samorząd Uczniowski

 

10.11.2018

Prezent dla Biblioteki

 

W miniony piątek 9 listopada Szkołę odwiedził Nasz Przyjaciel Pan Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Nasz Gość, po wspólnym obejrzeniu akademii z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości udał się do biblioteki, której podarował książki pozyskane od swoich podopiecznych ze Stowarzyszenia.

 

Dziękujemy Panu Dionizemu oraz tym wszystkim młodym ludziom, których twarze znamy doskonale z filmów historycznych „Wilk” oraz „ Kielecka Brygada Piechoty”. Dodajmy, że często nas odwiedzających oraz współorganizujących wiele dobromierskich imprez i wydarzeń.

 

Edyta Szymczyk

09.11.2018

100 Lat Radości z Niepodległości

W piątek 09 listopada odbyły się uroczyste obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedstawienie przygotowali najstarsi uczniowie szkoły, czyli gimnazjaliści we współpracy z członkami Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Dobromierzu oraz piątoklasistami. W ciekawy sposób, bo z opowieści Dziadka, widzowie dowiedzieli się , przypomnieli sobie wiele ważnych faktów z naszej trudnej historii. Opowieść komentowana była przez liczne wiersze i pieśni zarówno te śpiewane jak i grane. Po przedstawieniu głos zabrał zaproszony na uroczystość gość- Dionizy Krawczyński-Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Kielce. Poszerzał wiedzę uczniów na temat okoliczności odzyskania, a raczej wywalczenia przez Polaków niepodległości. Na koniec, o godz. 11.11 wszyscy uczniowie z towarzyszeniem Młodzieżowej Orkiestry Dętej odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

 

Edyta Delczyk - Wasela
Wioleta Wrzeszcz
Iwona Niewęgłowska

06.11.2018

 

Organizacja Dowozów Dzieci

(Obowiązuje od 12 listopada 2018 roku)

 


W związku z udziałem naszych uczniów w projekcie realizowanym na terenie Naszej Szkoły "Rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów z terenu Gminy Kluczewsko", od najbliższego poniedziałku (12 listopada) ulega zmianie harmonogram odwozów dzieci. Poniżej publikujemy całość przywozów i odwozów uczniów:

I kurs
Łapczyna Wola- 6:45
Kolonia Mrowina- 6:50
Mrowina- 6:55

 

II kurs
Bobrowniki- 7:05
Kolonia Bobrowska Wola- 7:10
Bobrowska Wola- 7:15
Stanowiska 7:20

 

III kurs
Jeżowiec - 7:30

Zalesie- 7:35
Boża Wola- 7:40

Jeżowiec (Kowale)- 7:45

 

Odwozy dzieci:

 

I KURS- odwóz 12 .50 (15 minut)
Łapczyna Wola-12.55
Kol. Mrowina -13.00
Mrowina- 13.05
Bobrowniki- 13.10
Kolonia Bobrowska Wola- 13.15
Bobrowska Wola- 13.20

Stanowiska- 13.25
Zalesie- 13.30
Jeżowiec- 13.35
Boża Wola- 13:40

Jeżowiec (Kowale)- 13:45

 

II KURS- odwóz 14.40 (15 minut)
Łapczyna Wola- 14:40
Kolonia Mrowina- 14:45

Mrowina- 14:50

 

II KURS- odwóz 14.55 (35 minut)
Bobrowniki- 14:55
Kolonia Bobrowska Wola- 15:00

Bobrowska Wola- 15:05

Stanowiska- 15:10
Zalesie- 15:15
Jeżowiec- 15:20
Boża Wola- 15:25
Jeżowiec (Kowale)- 15:30

 

Dyrektor

05.11.2018

Niezwykłe spotkanie z Koziołkiem Spoko


W październiku odwiedzili naszą szkołę niecodzienni goście. Był to Koziołek Spoko wraz z Dzielnicowym panem Rafałem Tomczykiem. Spotkali się oni z uczniami klasy I. Celem tej wizyty była nauka bezpiecznego poruszania się dzieci po drogach. Na początku Pan Policjant omówił zasady związane z bezpieczeństwem. Zwrócił szczególną uwagę na następujące kwestie:
-poruszanie się dzieci po poboczu lub na chodniku,
- chodzenie właściwą stroną drogi,
- konieczność posiadania światełek odblaskowych , zwłaszcza o zmroku i wieczorem,
-rola znaków drogowych,
- zachowanie zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w miejscu oznakowanym (przejście dla pieszych) i nieoznakowanym.
Podczas pogadanki Pan Policjant używał kolorowe plansze, aby pobudzić wyobraźnię dzieci.
Kolejnym punktem spotkania była wycieczka na przejście dla pieszych naprzeciwko szkoły. Uczniowie w towarzystwie Koziołka Spoko przechodzili przez jezdnię. Była to nauka praktycznego zachowania się na jezdni.
Ta niezwykła lekcja powinna towarzyszyć naszym dzieciom na zawsze.

Beata Zięba

 

04.11.2018

Europejski Dzień Języków Obcych

 

05 października 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Języków Obcych. Nauczycielki zorganizowały i przygotowały dla uczniów szereg gier, zabaw i ćwiczeń w celu uatrakcyjnienia zajęć i zachęcenia dzieci do nauki języków obcych.
W trakcie przerw uczniowie mięli okazję zmierzyć się z łamańcami językowymi: polskimi, angielskimi i niemieckimi, śpiewali piosenki Karaoke w wielu językach, nie tylko tych, których uczą się w szkole. Mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe, zaprezentować ukryte talenty, ale przede wszystkim dobrze się bawić i integrować z innymi. Ponadto wykonywali kolaże dotyczące krajów anglo- i niemieckojęzycznych, które zostały umieszczone na gazetce szkolnej i w sali językowej. Podczas lekcji językowych układali puzzle z zabytkami i grali w gry edukacyjne. Najstarsi uczniowie brali udział w szkolnym konkursie "English – Deutsch". Zwycięska trójka otrzymała oceny z języków obcych.
Podczas tego dnia uczniowie dobrze się bawili, byli aktywni, humory im dopisywały, a co najważniejsze nie nudzili się, ponieważ ciągle byli czymś zajęci.


Wioleta Wrzeszcz
Małgorzata Ławińska
Joanna Chuda

03.11.2018

Lekcja genetyki

 

16 października 2018 roku uczniowie klas VIII a, VIII b oraz III gimnazjalnej odwiedzili Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach.
W czasie wycieczki uczestniczyli w warsztatach pt. "Enigma ludzkiego ciała, czyli DNA jako najstarszy kod świata". W tej części wyjazdu uczniowie mogli sprawdzić i utrwalić swoją wiedzę dotyczącą związków chemicznych budujących organizmy oraz różnic pomiędzy informacją genetyczną a kodem genetycznym. Po części teoretycznej przystąpili do części doświadczalnej, w czasie której samodzielnie wyizolowali DNA z banana.
Uczniowie zwiedzili również ekspozycję ECN, składającą się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. W czasie zwiedzania mogli znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących powstawania i wykorzystania różnych rodzajów energii. Obowiązkowym elementem zwiedzania przestrzeni ECN był film w technologii 3D dotyczący energii w przyrodzie.

Joanna Chuda

 

02.11.2018

Pamiętamy Tych, których już nie ma z nami ...

 

„Ponad kasztany
I umieranie
Kiedy konieczność
Moja nadzieja
Że śmierć jest krokiem
W światło i wieczność”

Zbigniew Książek

 

Tradycyjnie już uczniowie naszej szkoły uczcili dzień 1 listopada uroczystą akademią. Przedstawiony montaż słowno – muzyczny koncentrował się wokół śmierci i nadziei na zmartwychwstanie. Aktorzy wykonali przepiękne utwory muzyczne do słów liturgii pogrzebowej, wywołując tym samym wśród słuchaczy duże emocje.

W trakcie akademii wspominaliśmy uczących w naszej szkole nauczycieli "tajnego nauczania", zmarłych Pracowników, a także Patrona i wszystkich walczących na różnych frontach całego świata, dzięki którym dziś jesteśmy wolni. Ogromnie się cieszymy, że w tym szczególnym roku, w którym świętujemy 100- lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę nasi uczniowie tak wspaniale uczcili pamięć tych, którzy odeszli ....

Serdecznie dziękuję uczniom biorącym udział w akademii, oraz Pani Marii Chrzanowskiej i Joannie Chudej za wsparcie uczniów.

 

Dyrekcja

01.11.2018

Nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny

 

Już tradycją stało się, że w dniu 1 listopada harcerze z Dobromierskiej Drużyny Harcerskiej „Buczyna” w dniu 1 listopada pełnią wartę honorową przy grobie Franciszka Głowacza pseud. „Lis”, żołnierza Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego. W tym roku tego zaszczytnego zadania podjęli się: Mikołaj Zaborski, Konrad Zając, Igor Nowak, Szczepan Skórnicki, Oliwia Ruszczyk i Aleksandra Depta.

 

Maria Chrzanowska