Tropem Wilczym
Bieg "Tropem Wilczym" w Dobromierzu - dekoracja wygranych 04.03.2018
Dobromierzu pobiegli na cześć Żołnierzy Niezłomnych
W minioną niedzielę Szkoła Podstawowa im. Majora Henryka Dobrzańskiego w Dobromierzu wspólnie z Gminą Kluczewsko i Stowarzyszeniem Libera ResPublica z Końskich zorganizowała Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ,,Tropem Wilczym". Impreza ta była częścią ogólnopolskiego wydarzenia biegowego o tej samej nazwie. W tym roku bieg odbywał się w 333 miastach w Polsce i 8 za granicą. Biegom towarzyszyły wydarzenia okolicznościowe takie jak wystawy, rekonstrukcje czy też opowieści o Żołnierzach Wyklętych. Celem tych wydarzeń było przypomnienie i popularyzacja idei, o które walczyli Żołnierze Niezłomni. Start i meta Dobromierskiego biegu usytuowane były na terenie placu szkolnego. W imprezie wzięło łącznie udział ponad 130 osób. Start poprzedził krótki rys historyczny poświęcony żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963. Następnie biegacze ubrani w koszulki upamiętniające postacie Żołnierzy Wyklętych ruszyli na nietypową trasę
o długości 1963 metrów – dystans wybrany nieprzypadkowo, gdyż symbolizujący datę śmierci ostatniego z Niezłomnych, Józefa Franczaka (ps. „Lalek”), zamordowanego przez funkcjonariuszy bezpieki 21 października 1963 roku.
Po tym kulminacyjnym punkcie dnia odbyły się jeszcze biegi dla najmłodszych na dystansach 400 i 800 metrów oraz dla starszych na 5 i 10 kilometrów. Prowadzona była także klasyfikacja nordic walking. Na mecie na każdego biegacza czekały okolicznościowe medale, gorąca grochówka i drobne upominki.
Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Kluczewsko Pan Rafał Pałka. Partnerami także byli:
- Strzelnica Łódzka
- LUKS „Start” Dobromierz
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kielce,
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”,
- Stowarzyszenie Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Hubala z
Poświętnego,
- Gminny Klub Sportowy Kluczewsko,
- Komunalny Usługowy Zakład Gospodarczy w Kluczewsku,
- Firma Budowlano- Handlowa Daniel Łęcki z Kolonii Pilczycy
- Metal-Dom Artur Zasobnik z Przedborza,
- PHU „RENMAX” Renata Dzierzgwa z Przedborza,
- Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach
- Sklep Spożywczo- Przemysłowy "GROSIK" Mirosław Łuczyński,
- Gminny Ośrodek Zdrowia w Kluczewsku.
Podczas uroczystości Stowarzyszenie Libera ResPublika z Końskich wraz z SRH "Jodła" prowadziło kwestę na poszukiwania i ekshumacje żołnierzy Wyklętych między innymi w Zagórsku k/ Kielc.
Nad bezpieczeństwem naszych biegaczy czuwali przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie oraz Ułani: Bogdan Krajewski i Sławomir Sztyler, którzy do wspólnej służby zaprosili Atosa i Dobosza. Warto także nadmienić, że dla Dobosza była to pierwsza służba na Ziemi Kluczewskiej. Konie spisały się wspaniale
i wzbudziły ogromną sympatię. Opiekę medyczną w tym dniu dostarczała pielęgniarka – Pani Elżbieta Kotlińska, natomiast oprawę muzyczną zapewnił absolwent szkoły Bartłomiej Ruszczyk. Cieszymy się bardzo z faktu, iż mimo różnych priorytetów, wspólnie udało się nam zorganizować wspaniałą imprezę nie tylko dla naszych uczniów. Bieg miał bowiem charakter wielopokoleniowy. Było pięknie, wzruszająco i radośnie. Pragniemy serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego Mjr. "Hubala" za udzieloną pomoc. Ku chwale Kawalerii! Dziękujemy także Właścicielom Stajni Rączki za użyczenie Atosa i wsparcie logistyczne.
Cieszą nas pozytywne uwagi, zadowolenie z pokonania trasy, która na pewnych odcinkach była wymagająca, taka żołnierska, ale zarazem do pokonania, dla tych najmłodszych i tych trochę starszych.
Obecność wielu osób, startujących i towarzyszących biegaczom, identyfikujących się z ideą Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i atmosfera panująca tego niedzielnego popołudnia jest dla nas organizatorów wielką satysfakcją i podziękowaniem za trud jaki włożyliśmy w przygotowanie i przeprowadzenie biegu oraz mobilizuje do podjęcia starań, by za rok ponownie spotkać się podczas kolejnej edycji Biegu Tropem Wilczym w Dobromierzu.
Klasyfikacja zwycięzców poszczególnych biegów:
A/ Bieg Rodzinny (1963):
1. Sławomir Lipiński
2. Jakub Skórnicki
3. Kacper Zapalski
B/ Nordic Walking:
1. Wioleta Wrzeszcz
2. Zuzanna Gaj
3. Magdalena Ciszewska
C/ Bieg na dystansie 400m.:
1. Dominik Pierzyna
2. Emilia Depta
3. Piotr Pomykała
D/ Bieg na dystansie 800m.:
1. Antoni Mikołajczyk
2. Dawid Dziedzic
3. Kacper Nowak
E/ Bieg na dystansie 5000m. (K):
1. Oliwia Tatar
2. Milena Bąk
3. Agnieszka Wytrych
E/ Bieg na dystansie 5000m. (M):
1. Sebastian Olczyk
2. Łukasz Oduliński
3. Mariusz Wrzeszcz
E/ Bieg na dystansie 10000m. (M):
1. Krzysztof Lipiński
2. Karol Lipiński
3. Rafał Borciuch
E/ Bieg na dystansie 10000m. (K):
1. Anna Dzierzgwa
Godnym podkreślenia jest fakt, iż jak zwykle Nauczyciele i Pracownicy Szkoły, mimo trudów organizacyjnych, także pobiegli w Biegu Rodzinnym oraz w biegu na dystansie 5000 metrów. Dodamy, że nie zabrakło nas w klasyfikacji nordic walking. Cieszymy się ogromnie, że dzięki współpracy z instytucjami pozaszkolnymi udało się nam zorganizować tak wspaniałe wydarzenie. Oczywiście dodamy, że wydarzenie, które zapoczątkowało nową modę w Dobromierzu .... modę na bieganie :-) Daliśmy radę i pokazaliśmy, że Razem Łatwiej :-)
Organizatorzy
31.01.2018
Historia biegu
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Robert Dzierzgwa
Marcin Jajko
Sebastian Olczyk
"Tropem Wilczym" w Dobromierzu
Znamy już trasy, które Organizatorzy przygotowują do marcowego biegu upamiętniającego Pamięć Żołnierzy Wyklętych. Poniżej podajemy poszczególne długości tras:
Bieg Rodzinny (1963 m.),
bieg na 300 m. (rok ur. 2010, 2009, 2008)
bieg na 800 m. (rok ur. 2005, 2006, 2007)
bieg na 1200 m. (rok ur. 2004, 2003, 2002)
bieg na 5 km.
bieg na 10 km.
W biegu udział biorą urodzeni od 2010 roku, natomiast górna wartość nie jest ograniczona.
Klasyfikacja będzie prowadzona odrębnie dla kobiet i mężczyzn.
Zapisy ruszyły w dniu wczorajszym (liczba miejsc ograniczona- decyduje kolejność zgłoszenia)
Organizatorzy
01.02.2018
4 marca 2018
W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.
W zbliżającej się VI edycji Biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie Biegu w ponad 280 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 70 000 biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
Robert Dzierzgwa
03.02.2018
/…/ Ponieważ żyli prawem wilka
Historia o nich głucho milczy
Pozostał po nich w białym śniegu
Żółtawy mocz i ślad ich wilczy.
Zbigniew Herbert
Edukacja - Historia
Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.