Tropem Wilczym w Dobromierzu
Klasyfikacja Tropem Wilczym w Dobromierzu
Bieg Rodzinny 1963m. (Kobiety)
Bieg Rodzinny 1963m. (Mężczyźni)
Klasyfikacja Nordic Walking 1963m. (Kobiety)
Klasyfikacja Nordic Walking 1963m. (Mężczyźni)
Bieg na 400 m (Dziewczęta)
Bieg na 400 m (Chłopcy)
Bieg na 800 m (Dziewczęta)
Bieg na 800 m (Chłopcy)
Bieg militarny 5 km (Kobiety)
Bieg militarny 5 km (Mężczyźni)
Bieg na 5 km (Kobiety)
Bieg na 5 km (Mężczyzn)
Bieg na 10 km (Kobiety)
Bieg na 10 km (Mężczyźni)
Radio Kielce o Biegu Tropem Wilczym w Dobromierzu
Ponad 300 osób pobiegło Tropem Wilczym w Dobromierzu. O godzinie 12 wystartował bieg rodzinny na odcinku 2 kilometrów. Pół godziny później uczestnicy pobiegli na 400 i 800 metrów, natomiast o godzinie 13 uczestnicy zmierzyli się na trasie 5 i 10 kilometrów.
Jak mówi współorganizator imprezy Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła", bieg w Dobromierzu gromadzi wielu uczestników z naszego regionu oraz województw ościennych. W tym roku przyjechali między innymi żołnierze ze Zgierza, ekipa w barwach 27. Pułku Ułanów z Warszawy, ale także dzieci z domu dziecka we Włoszczowie.
- Dobromierz to wioska na skraju województwa świętokrzyskiego z niesamowitą historią okolicy. Chętnie tu przyjeżdżamy i wspominamy tych, którzy walczyli o to, żebyśmy mogli sobie chociażby pobiegać - mówi Dionizy Krawczyński.
Uczestnicy biegu bardzo chwalą sobie tego typu inicjatywy. Jak mówią, sportowa rywalizacja jest dobrym sposobem by osoby nie interesujące się historią poznały bohaterskie losy polskich żołnierzy Armii Krajowej i ich walkę z sowietyzacją kraju.
- Takie masowe imprezy przypominają ludziom o naszej historii. Tu na miejscu można wielu rzeczy się dowiedzieć, dopytać. Im więcej akcji łączących historię ze sportem, tym lepiej - mówią uczestnicy.
Wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski otwierając dzisiejszy bieg podkreślał, że jest on ciekawą, a przez to skuteczną formą przekazywania wiedzy o przeszłości naszego kraju. Zwłaszcza w kontekście wieloletnich prób władz komunistycznych zamazania bohaterskiej historii polskich żołnierzy.
W biegu uczestniczył Rafał Pałka, wójt gminy Kluczewsko. Zaznaczył, że choć jest to dopiero drugi Bieg Tropem Wilczym organizowany w Dobromierzu, to region kultywuje pamięć o żołnierzach wyklętych od wielu lat. Między innymi lokalna szkoła podstawowa została nazwana imieniem Majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego.
Oprócz biegu w Dobromierzu przygotowano szereg dodatkowych atrakcji. Między innymi pokaz udzielania pierwszej pomocy, czy prezentacja uzbrojenia i pojazdów militarnych. Po biegu każdy z uczestników otrzymał medal oraz żołnierski poczęstunek.
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym
Dobromierz. 03.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Foto: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-82714
Video: https://youtu.be/3cTMBMmg4h0
Oświadczenie i zgoda rodziców uczestników niepełnoletnich.
Regulamin Biegu "Tropem Wilczym w Dobromierzu"
Rejestracja: https://tiny.pl/txgmb
Tropem Wilczym w Dobromierzu
Po raz drugi meldują swój udział Przyjaciele Naszej Szkoły ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Jodła".
Szczerze mówiąc to nie wyobrażaliśmy sobie, że będzie inaczej :-)
Znamy bardzo dobrze działalność "Jodełki", ale dla przypomnienia zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Stowarzyszenia:
Robert Dzierzgwa
Tropem Wilczym w Dobromierzu
Miło mi poinformować Was, iż 3 marca w Dobromierzu do naszej drużyny dołączy Stowarzyszenie Kawaleryjskie "Beliniak" w barwach 4. Szwadronu 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego. Cieszymy się ogromnie z deklaracji współpracy przy organizacji Biegu w Zps Dobromierz.
Witamy na pokładzie :-)
Więcej o Stowarzyszeniu: https://www.facebook.com/4Szwadron27PU/
Robert Dzierzgwa
Tropem Wilczym w Dobromierzu
Wiemy już kto będzie Patronem Naszego Biegu. 3 marca 2019 roku pobiegniemy ku pamięci Antoniego Hedy ps. "Szary".
Antoni Heda ps. „Szary” (ur. 11 października 1916 w Małomierzycach k. Iłży, zm. 14 lutego 2008 w Warszawie) – Generał brygady Wojska Polskiego, dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK, w okresie powojennym formacji niepodległościowych ROAK, DSZ, NIE. Działał głównie na terenie okręgu kieleckiego i radomskiego.
"... 5 sierpnia 1945 – najsłynniejsza akcja bojowa – ok. 250 osobowy oddział AK pod dowództwem kpt. „Szarego” podczas ok. 4 godzinnej operacji rozbił główne ubeckie więzienie w centrum Kielc, przy ul. Zamkowej i uwolnił ok. 354 więźniów z niemal wszystkich cel (zabrakło trotylu do otwarcia 2 cel)..."
więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Heda
Robert Dzierzgwa
Tropem Wilczym - historia biegu:
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.4 marca 2018.
W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.